romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Trestné je jednání, ne postoj

Praha, 20.11.2010 22:50, (Právo)

Šest členů zrušené Dělnické strany potrestal, zatím nepravomocně, Městský soud v Brně za štvavé řeči vůči Romům a cizincům a za podporu neonacistického sdružení Národní odpor podmíněnými tresty do osmi měsíců na zkušební dobu dvou let a pokutami do 30 tisíc korun.

Horní hranice trestní sazby byla přitom vyšší, tři roky a v jednom případ i pět let. Zaznamenal jsem i občanský údiv nad tím, že tresty byly tak mírné, vždyť to jsou přece neonacisti! Málo se tu ví, že fašismus, neonacismus ani rasismus nejsou v právním státě trestné, a ČR demokratickým právním státem je.

Trestné je štvaní proti lidem, vyvolávání nenávisti vůči nim pro jejich skutečnou i domnělou etnickou příslušnost, třídu či vyznání, ba i proto, že jsou bez vyznání. Trestné je i hanobení těchto skupin a hanobení lidí pro jejich politické přesvědčení. Trestné je jednání, ne životní postoj.

Trestá se i podpora hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka či hlásající zášť vůči uvedeným skupinám lidí. Posoudit, zda slova jsou už hanobením, podněcováním k nenávisti nebo podporou štvavého hnutí, musí ovšem vždy soud.

Za dvacet let se nestalo, aby byl někdo odsouzen za komunistické, anarchistické či jiné levicové postoje. Prostě proto, že šíření nenávisti – třeba ke třídě podnikatelů – a výzvy k násilí vůči nim nebo vůči státním orgánům tu nebyly. Marné byly i snahy antikomunistů, nejvíce senátora Štětiny, postavit komunismus mimo zákon a trestat za něco, co v demokracii být trestné nemůže, například za název strany.

Zákon se ale někdy příčí zdravému rozumu. Za slova „jsem rasistka“ byla senátorka Liana Janáčková trestně nepostižitelná, naopak mohl být trestán ten, kdo by ji jen za to urážel. Soud by totiž mohl uznat její rasismus za politické přesvědčení.

Z jejích dalších slov o Romech a o ostnatém drátě kolem osady, kam je sestěhovala, bylo ale už jasné, že nejenže je rasistka, ale že i hlásá zášť. Senát ji však v roce 2006 odmítl vydat trestnímu stíhání. Soudu unikla. Zápalky, jež letos použila jako symbol při senátních volbách, pochopili občané jako symbol žhářských útoků na romské rodiny a už ji nevolili. Někdy je hlas lidu spravedlivější než Senát.

Z existujících stran, hnutí a skupin byl za takové nenávistné hnutí uznán jen Národní odpor. Tak ho posoudil i Nejvyšší soud, když projednával dovolání lidí, kteří pod jeho hlavičkou manifestovali na prvního máje 2007 v Brně. Ani rozpuštěná Dělnická strana není takto uznána, i když ji Nejvyšší správní soud rozpustil, i pro její blízkost k neonacismu. To ovšem bylo správní, nikoli trestní řízení, stranu nelze posadit do vězení.

Věc posoudil brněnský soud asi správně, i tresty jsou odpovídající. Držme státu a občanům palce, aby věc spravedlivě prošla i odvolacím a případně dalšími řízeními.

KAM DÁL?
Soud v Brně potrestal členy zrušené DS za výroky na demonstraci. Vandas napadl státního zástupce
Vandas a spol nedorazil k soudu, proces začal
Soud odsoudil šest zástupců DSSS k podmíněným trestům či pokutám

VIDEO
Vandas napadl před soudem státního zástupce

Nenávistné projevy lídrů DSSS (Brno 1. 5. 2009)

Přečteno: 2232x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, Neonacismus, MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo