romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Třetí číslo Voďori je na světě

Praha, 6.9.2010 17:29, (Romano voďori)

Milý čtenáři,

prázdniny jsou fuč, učitelé se už probírají svými nově nabytými encyklopediemi a ty usedáš do dobře známé školní lavice. Abychom ten čas návratu z prosluněných pláží, dobrodružných výletů a tábornických radovánek do školy trochu zpříjemnili, přicházíme s poprázdninovým třetím číslem Voďori, ve kterém najdeš řadu povedených článků tvých kolegů redaktorů nebo dospělých dopisovatelů.

Stejně jako každé dosavadní číslo má i to současné vlastní téma. Tím aktuálním jsou “Muži a ženy“. I když se v naší zemi postavení mužů a žen stále více vyrovnává, najdeme jistě spoustu situací, ve kterých se rozdíly stále objevují. Stejně tak existuje řada zemí, v nichž je pozice mužů a žen ve společnosti v porovnání s evropskými státy odlišná. Velmi zajímavý je proto článek věnovaný Afgháncům a Afghánkám, ve kterém se setkáš s příběhy z každodenního afghánského života z pohledu české dobrovolnice Markéty Vinkelhoferové. V dalším článku se například dozvíš, jak mohla vlna násilností po keňských prezidentských volbách v roce 2007 ovlivnit tamní ženy a s jakými problémy se musí v dnešní době vypořádávat. Příběh jedné z takových žen, která přišla o celou svou rodinu, vypráví naše čtrnáctiletá keňská redaktorka Irene Esonga.

V aktuální Poradně otevřeme, vedle zodpovídání stále častějších dotazů, neveselé téma rozvodu rodičů. Naše psycholožka Dana Hajná ti poradí, jak se máš v takové nastalé situaci zachovat a co vlastně rozvod rodičů pro tebe znamená. Rubriku Interview jsme tentokrát nevěnovali žádné z populárních osobností. Věříme ale, že pro tebe zpovídaná cestovatelka a předsedkyně Humanistického centra Narovinu Dana Feminová bude stejně zajímavá, jelikož v něm velice poutavým způsobem popisuje rozdělení rolí mužů a žen ve východoafrické Keni. Této zemi se věnuje i aktuální komiks z dílny Ladi Gažiové, který tě zanese do keňské vesnice, kde žijí ženy ze kmene Samburu, které se rozhodly pro život bez mužů.

Mockrát děkujeme za všechny dopisy, které od vás, našich čtenářů, i vašich učitelů dostáváme. Jsou pro nás motivací a také zpětnou vazbou, pod jejímž vlivem zařazujeme nová témata a články. Vaší přízně si moc vážíme. Současně nás těší zájem čím dál více čtenářů do Voďori dopisovat. Redaktorem se může stát každý psacím střevem vybavený zajatec školních lavic, a proto nás jistě neváhej kontaktovat i Ty na adrese romano.vodori@gmail.com

Tak vzhůru do víru písmenek! Stáhni si časopis a přečti si ho v pohodlí svého domova!

KAM DÁL?
Oficiální stránky Romano voďori

Přečteno: 635x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo