romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Tři slova

Praha, 3.4.2010 19:10, (Právo)

Slovo se stává silou, která mění nebo konzervuje skutečnost. Už léta často stojí informování policie, úřadů a médií o věcech souvisejících s Romy, jejich diskriminací a útoky na ně na třech slovech.

Často se mluví a píše o „nepřizpůsobivých“. Je to konečné, neměnné. Německy se to řekne „unanpassungsfähig“ a nacisté tak označovali osoby, které umisťovali do koncentráků. Sociálně vyloučení lidé a ti, kteří jsou sociálním vyloučením ohroženi, si definitivní ortel, které toto slovo obsahuje, nezaslouží.

Mezi námi žádní rasisté přece nežijí, a proto se útoky na Romy označují za útoky s „rasovým podtextem“, „rasovou motivací“. Právní řády zemí na evropském kontinentu nevymezují, co to je – tedy u lidí – rasa. To slovo je z angličtiny a z „norimberské“ němčiny. Copak tu ale je nějaký svár nebo boj lidí různých ras? Český trestní zákoník mluví o činu, který je na jiném spáchán pro jeho skutečnou nebo domnělou rasu. Jsou to rasistické útoky, činy s rasistickou motivací, a ne s rasovým podtextem. Nazývejme jevy pravým jménem.

Třetí slovo je „extremisté“. Jsou to rasističtí násilníci. Nechceme-li být takto emotivní, mluvme o politickém, v daném případě pravicovém radikalismu. U nás se jim ale stále říká extremisté, jako třeba komunistům, když o nich hovoří politici - „demokrati“

Přečteno: 1304x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo