romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

TZ: V roce 2011 IQ Roma servis opět rostla, do roka plánuje stěhování

Brno, 28.2.2012 11:05, (ROMEA)

Rok 2011 byl pro organizaci IQ Roma servis ve znamení dalšího rozšiřování  aktivit a opět byla potvrzena její příslušnost mezi nejprestižnější neziskové organizace v ČR a přední odborníky v tématu sociálního začleňování. V loňském roce organizace zaznamenala meziroční 8% nárůst klientů a přibližně o třetinu došlo k nárůstu nových kontaktů. Další rozšiřování aktivit IQ Roma servis podpořil nový Strategický plán 2012-16 a související rozhodnutí o zahájení rekonstrukce nového centrálního systémového pracoviště v objektu Vranovská 45, které bude od roku 2013 novým sídlem organizace.

V roce 2011 pomohla organizace IQ Roma servis  téměř 2000 potřebným lidem v Brně, Břeclavi, Vyškově a dalších obcích Jihomoravského kraje. „Našimi klienty jsou primárně sociálním vyloučením ohrožení Romové v nepříznivé životní situaci, kterou oni sami chtějí aktivně řešit a měnit. Sociální služby poskytujeme zdarma,“ upřesňuje činnost ředitelka organizace Mgr. Katarina Klamková. V roce 2011 v organizaci pracovalo více než 60  profesionálů a navíc spolupracovalo 64 dobrovolníků, z nichž 52 vykonávalo činnost v Brně, dalších 12 dobrovolníků působilo na břeclavské pobočce a v dalších obcích Jihomoravského kraje.

Organizace poskytuje akreditované vzdělávací programy a registrované sociální služby - odborné sociální poradenství, terénní programy, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. Je rovněž aktivní na poli realizace kampaní a metodických reforem. Cílem činnosti pedagogů IQ Roma servisu bylo podporovat zvýšení vzdělávacích úspěchů romských dětí a mládeže.  Poradenských a vzdělávacích aktivit se v loňském roce zúčastnilo necelých 500 dětí. Na vzdělávání dětí se podíleli také dobrovolníci, kteří individuálně doučovali 34 klientů a klientek. Děti a mládež ve věku 10 až 26 let měli v loňském roce možnost zapojit se do  nového charitativního a stipendijního programu Gendalos, jehož cílem je adresná motivující podpora usilovných a ctižádostivých mladých Romů při posilování a upevňování jejich individuálních vzdělávacích a profesionálních úspěchů. V uplynulém roce využilo 520 klientů poradenství při hledání zaměstnání  a s naší pomocí si 79 z nich práci našlo. S ostatními organizace pracuje na stabilizaci jejich sociální situace, rozvoji dovedností a kompetencí a pokračuje ve vyhledávání odpovídajících pracovních možností. „Skladba pracovního uplatnění byla pestrá, od pomocných dělníků, operátorů ve výrobě, prodavačky až například k pozicím v zemědělství,“ doplňuje statistické údaje z roku 2011 ředitelka K. Klamková.

Zavedenou značkou z dílny IQ Roma servisu „Ethnic Friendly zaměstnavatel“ jsou od roku 2007 oceňování ti féroví  a sociálně odpovědní zaměstnavatelé, jež se hlásí k zásadě rovného přístupu s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu také dlouhodobě naplňují. Značka je udělena na základě projeveného zájmu (viz www.ethnic-friendly.eu) po osobním šetření u zaměstnavatele, které provádí IQ Roma servis anebo partnerské organizace Romea a Charita Olomouc. V roce 2011 bylo uděleno 25 značek novým Ethnic Friendly zaměstnavatelům, celkem je v ČR již 48 firem Ethnic friendly.

Příprava nového centra se zapojením cílové skupiny a principů Ethnic friendly

IQ Roma servis zahájila na konci loňského roku rekonstrukci objektu Vranovská 45 s cílem vytvoření systémového pracoviště  Centra  integračních služeb. Nové sídlo by mělo být k dispozici klientům od dubna  roku 2013. V prosinci 2011 proto byly již zahájeny vyklízecí práce dvoupatrového objektu, sklepů a půdy o celkové ploše 370 m2 zastavené plochy a 250 m2 venkovní plochy. Dodavatel rekonstrukce, firma Strabag, byl vybrán na základě výběrového řízení.  „Součástí výběrového řízení byla také podmínka získání certifikátu Ethnic Friendly zaměstnavatel. V tendru, jehož jediným hodnotícím kritériem byla nabídková cena, proto zvítězil subjekt, který mimo jiné musel splňovat také tento náš požadavek,“ komentuje zahájení prací na novém sídle Wail Khazal, zástupce ředitelky IQ Roma servis.

Před vlastní rekonstrukcí došlo k vyklizení objektu. Zakázku  získala firma VEPA stav Václava Šarkozy, pro kterého bylo vítězství ve výběrovém řízení potvrzení, „že i romská firma může přesvědčit svojí nabídkou a celkovou kvalitou odvedené práce“. Tato slova potvrzuje také zástupce IQ Roma servis W. Khazal, podle které bylo vyklizení prostor uskutečněno dle zadávací dokumentace zcela bez problému a v očekávané kvalitě.

IQ Roma servis
Přečteno: 564x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Služby, Sociální, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo