romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Účastnici nenásilného shromáždění v Novém Bydžově: Zásah policie byl brutální a nesmyslný

Nový Bydžov, 13.3.2011 19:06, (ROMEA)

Redakci serveru Romea.cz se ozývají svědci brutálního zásahu policistů proti pokojnému shromáždění odpůrců neonacismu v ulici Na Šarlejích. Podle postižených a svědků byl celý zásah nepřiměřený a velmi brutální. Policisté na koních v plné rychlosti najeli do davu lidí, kteří si naštěstí stačili těsně před tím stoupnout. Server Romea.cz přináší několik svědectví, které má k dispozici nebo které se objevily na serveru Denikreferendum.cz.

Začátek zásahu popsal pro server Romea.cz Karel Richter: "Policejní koně se dávají do pohybu a tryskem, brutální silou, najíždějí do davu. Jejich jezdci, vyzbrojeni dlouhými obušky, řežou hlava nehlava do demonstrantů. Koňské tělo mě odhazuje na stranu a tlačí ke stěně uličky. Dav je rozdělen na dvě části, které jsou tlačeny ke stranám uličky, uprostřed jsou policejní jezdci, kteří do lidí najíždí a bijí je svými obušky. Slyším mlasknutí, to jeden z jezdců svým obuškem roztříštil nos mlade dívce, která stojí vedle mě. Hodně krvácí. Chci jí pomoct, ale nemůžu, nedostanu se k ní, policejní jezdec se po mě ohání, naštěstí jen o několik centimetrů míjí mou hlavu, cítím v obličejí vzduch zvířený jeho holí. Potom policisté použíjí taktické výbušniny – do chumlů strachy křičících lidí, natlačenými ke zdi, řezaných policejními jezdci, nahází dělobuchy. Lidé křičí strachy, jako zvířata a utíkají."

Další účastnice shromáždění redakci serveru Romea.cz napsala: "Ze strachu jsem začala utíkat, přičemž mě policisté na chudácích koních přiráželi k plotu. Přidala jsem ještě více do kroku a i přesto, že policisté na koních jasně viděli, že dosáhli svého a já a další účastníci běží strachem bez sebe podél plotu pryč, nepřestávali kolem sebe mávat obušky. Já jsem to od jednoho takového schytala do ramene a postarší žena přede mnou také."

Další, padesátiosmiletá účastnice serveru Romea.cz napsala své svědectví a zdůraznila, že není žádný zajíc, který se chodí prát. "Stála jsem vpředu myslím v třetí řadě (čekali na Ondřeje Lišku, až se vrátí z radnice) a nevěřila vlastním očím, že je možné tak brutálně a rychle zasáhnout jen za to, že člověk někde překáží. To u nás nejsou horší přečiny a zločiny? Policajt mne za tašku na zádech strhl v davu na zem a byla jsem ráda, že mne dobrá duše vytáhla z vřavy a postavila s rozbitými koleny, protože tlak rozjetých policajtů a koní a sunutých lidí se nedal ustát. Vždyť jsme jen stáli a drželi se, nikdo nic nedělal. Dívku vedle nás vzali obuškem do hlavy až jí tekla krev a ani neviděla na cestu," uvedla pro server oběť policejního zásahu v ulici Na Šarlejích v Novém Bydžově.

Účastník protestu, plzeňský studentský aktivista, Martin Marek pro Deník Referendum zásah popsal takto: "Policie vyzvala přítomné k tomu, aby se rozešli, což většina z nich neučinila a pokusila se vytvořit živé řetězy v několika řadách. Následoval nepřiměřený policejní zásah proti nenásilnému a pokojnému shromáždění. Těžkooděnci se rozestoupili a do pasivně stojících lidí nepochopitelně a agresivně klusem najeli policisté na koních. Někteří se nestihli před policejním zásahem ze země naopak zvednout a ocitli se tak přímo pod kopyty policejních koní. Většina ze shromážděných neměla v úzkém prostoru kam ustoupit, a tak dostávala rány policejními obušky a teleskopy. Skupinku zhruba šesti lidí policisté uzavřeli u stěny jednoho z domů a opakovaně do nich tloukli obušky a najížděli koňmi, než jim umožnili místo opustit. Jeden z policistů bez cizího zavinění a mimo protestující byl sražen koněm a do překvapených a popadaných demonstrantů se rozeběhli těžkooděnci a kromě obušků začali používat dělobuchy."

Martin Marek navíc upozorňuje, že někteří těžkooděnci číselné označení, a není je tedy možné identifikovat a stěžovat si na nepřiměřený zásah konkrétních policistů s kovovými teleskopickými obušky. "Přitom na neoznačené policisty demonstrující marně upozorňovali ještě před samotným zásahem," píše Martin Marek.

Další z účastnic demonstrace, Dagmar Daňková, v reakci na reportáž TV NOVA, která všechny odpůrce fašismu označovala za anarchisty, pro Deník Referendum uvedla: „Já jsem třeba takový typický anarchista, že? Matka dospělého syna, učitelka, která nutí kamarády, aby si řádně označili jízdenky v MHD, i když se jede v noci a z večírku. Než to začalo, ještě jsem chlapce z Antify napomínala, že přece policisté nejsou naši nepřátelé. Doufám, že to jelito na paži mne bude bolet ještě hodně dlouho a pokaždé mi připomene, jak hrozně jsem pitomá."

Další účastník demonstrace v e-mailu zaslaném redakci Romea.cz o zásahu píše: "Já například jsem si pro ukrácení čekání četl. Když do nás najednou vrazili koně, byl jsem namáčknut ke zdi a začali nás vytlačovat pěšáci. Než jsem stačil knížku schovat, jeden z těžkooděnců mi ji vyrazil z ruky. Prostě se rozehnal, ABY mi knihu vyrazil, nejspíše v zájmu zajištění pořádku, a shodil ji pod nohy svých kolegů. Jiný smysl v tom nebyl. Jedné z posledních vytlačovaných se ji podařilo zpod bagančat obětavě zvednout, takže nemusím platit knihovně pokutu. Mezitím jsem viděl sprchu zcela bezdůvodných ran obušky jak od pěšáků, tak ještě zákeřnějších ran z výše koňských sedel, které se mi kupodivu vyhnuly, a pod nohama mi bouchlo pár petard. V tom hluku, kouři a puchu nebylo vidět a slyšet. Ovšemže by ke zjednání průchodu neonacistům bývalo stačilo vytlačit nás pěšáky. Prakticky nikdo by se stejně na žádný odpor nezmohl, měli jsme naprosto holé ruce. Nepřijeli jsme do Bydžova, abychom se prali, natož s policajty. Neviděl jsem snad nikoho, kdo by se chtěl prát, a proti policejnímu šiku by byl i tak naprosto bezmocný."

Byli jste mezi demonstranty v ulici Na Šarlejích? Napište nám své zážitky, dejte nám vědět pokud jste byli zraněni! Posílejte fotografie, videa z brutálního zásahu police! Pište na romea@romea.cz.

KAM DÁL?
Zbitá žena v ulici Na Šarlejích: Policisté na koních nás přiráželi ke zdi
Nový Bydžov pohledem Patrika Bangy
Svědectví z místa brutálního policejního zásahu v Novém Bydžověě
Nový Bydžov: lidská práva pod kopyty koní
Nový Bydžov: Brutální zásah policie proti pokojným demonstrantům, bojůvka neonacistů zranila jednoho Rom

Přečteno: 2357x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Nový Bydžov, SvědectvíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo