romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Udělat cikánům zlo

Praha, 15.5.2010 10:44, (Právo)

Po prvních dnech hlavního líčení ve věci žhářského útoku ve Vítkově ve Slezsku si lidé kladou otázku, zda kromě čtyř obžalovaných pravicových radikálů by neměli stát před soudem i lidé, kteří jsou za onen útok spoluodpovědní.

Zášť a nepřátelství ovšem za mříže zavřít nelze a loňský žhářský útok ve Vítkově zločinem z nenávisti je. „Chtěli jsme udělat cikánům zlo,“ řekl jeden žhář.

Proces je veden v Ostravě podle dostupných informací korektně, podle trestního řádu. Nikdo, tedy až na obhájce obviněných, jimž to ukládá zákon, nepochybuje o tom, že budou uznáni vinnými i za pokus vraždy.

Obžalovaní jsou souzeni, a i to zákon ukládá, podle loňské trestní sazby, je pro ně výhodnější. Podle nového trestního zákoníku by tresty mohly být i přísnější. Rozpětí trestu je tedy pro ně od 12 do 15 let, soud může uložit i výjimečný trest, buď do 25 let, nebo doživotí. Je ovšem otázka, zda soud doživotí někomu uloží.

U soudu se neřeší spor mezi rodiči Natálky a pachateli ani konflikt mezi romskou menšinou a neonacisty. To stát zde stíhá pachatele činu ohrožujícího celou společnost, nejen Natálku a její rodinu. Před soudem ale nestojí jen obžalovaní, v tom mají lidé zabývající se antisemitismem a anticiganismem pravdu. Stojí tam předsudky společnosti, všechny její nesnášenlivosti i otevřená a skrytá nepřátelství.

Německý filozof a psychiatr Karl Jaspers, přemýšlející o „německé“ odpovědnosti za nacismus, dělil tuto vinu na trestněprávní, politickou, morální a metafyzickou. A tento soud bude hledat vinu jen trestněprávní, tedy vinu čtyř obžalovaných.

Od roku 1997 se tu zlepšuje zákonná úprava. Šíření nenávisti proti skupině lidí, nejen z rasistických důvodů, je postihováno stále přísněji. Přesto však politickou a morální vinu máme mnozí – počínaje rodiči mladíků, přes jejich učitele až po politiky a novináře nálepkující lidi výrazy jako „cikáni“, „nepřizpůsobiví“, „zneužívání dávek“, „mají to v genech“.

Trochu politické viny máme všichni, každý je přece jako občan odpovědný za důsledky jednání státu. O morální vině nerozhoduje soud krajský, nýbrž poslední. Řečeno občansky – rozhoduje svědomí.

Jádrem problému není ovšem politická korektnost vyjadřování, ale to, čeho jsme se od středověku nezbavili. Je to zredukování pohledu na složité společenské jevy do slova „oni“. Kdysi to byli kacíři či naopak papeženci, jindy buržousti, imperalisté potíraní proletariátem, pak zase Němci, Rusové nebo dnes komunisté a cikáni.

Již protestantští reformátoři odporovali manicheismu, založenému na sváru světla a tmy, a ukázali, že dobro a zlo jistě existují, ale absolutizace jejich rozporu, zúžení životních pohledů na „plus“ a „minus“, na „černé“ a „bílé“ může vést k tragédiím. Dnes před tím varují spisovatel Milan Kundera a filozof Václav Bělohradský.

Přemýšlení o černobílém vidění světa dobrou je cestou z nenávisti či zaujatosti.

KAM DÁL?
Soudce odročil vítkovskou kauzu na pondělí
Advokáti Vaculíka a Lukeše kritizují postup soudu, prý nezákonný
Druhý den procesu se žháři: Obžalovaní svalují vinu jeden na druhého, nikdo nic neorganizoval (2. den procesu)
Žháři z Vítkova Cojocara a Müller: Nevěděli jsme, že uvnitř jsou lidé, útočili jsme na sklad kradených věcí (1. den procesu)
Kdo nese spoluodpovědnost za žhářský útok ve Vítkově

VIDEO
Začal soud s vítkovskými žháři
Chci vidět, co je to za zrůdy, řekl otec Natálky

Přečteno: 3248x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo