romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ÚOOZ: Obvinění neonacisté jsou členy Národního odporu

Praha, 12.6.2009 16:51, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Všech deset mužů obviněných kvůli pořádání koncertů propagujících nacismus patří k představitelům neonacistického Národního odporu. Novinářům to dnes řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Podle něj obvinění zorganizovali od loňského dubna 11 takových koncertů.

VIDEO
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům
Akce Power - policejní záběry ze zatýkání neonacistů

Mužům hrozí za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka od tří do osmi let vězení. "Celou skupinu viní detektivové z toho, že se po předchozí vzájemné domluvě jak mezi sebou, tak s dalšími osobami, s jasným záměrem a dohodnutou dělbou činností podílela na přípravě, organizaci a personálním i materiálním zajištění koncertů takzvané white power music," vysvětlil Šlachta. White power music definoval jako hudební styl pravicových extremistů, který se vyznačuje nenávistnými texty oslavujícími násilí.

Mužům, které ÚOOZ zadržela ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení při úterní razii v různých městech, je mezi 24 a 42 lety. Na pět z nich uvalil ve čtvrtek okresní soud Brno-venkov vazbu, aby nemohli ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti. Pět radikálů je stíháno na svobodě. Advokát některých extremistů Kolja Kubíček již dříve řekl, že obvinění jsou "protiprávní, nesmyslná a zcela smyšlená". Policie dnes nevyloučila, že by se počet obviněných mohl v dalších fázích vyšetřování rozšířit.

Šlachta uvedl, že kriminalisté na případu pracovali už od ledna loňského roku. Termín úterního zásahu byl prý stanoven po dohodě se státním zastupitelstvím. Šéf ÚOOZ tak zásadně popřel spekulace médií, že razie byla připravena v souvislosti s nedávným nástupem Jiřího Komorouse do funkce prvního náměstka ministra vnitra.

Obvinění muži podle Šlachty pořádali koncerty s vědomím, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, nacionalismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Toto hnutí přitom bylo v minulosti rozhodnutím Nejvyššího soudu označeno jako neonacistické. Písňové texty údajně oslavovaly třetí říši, antisemitismus či čistotu rasy. Hudebníci údajně také vyzývali k provolávání hesel "Heil Hitler" či "Sieg Heil".

Skupina prý organizovala hudební akce v Trutnově, pražském Braníku, Komárově, Příbrami či v Českých Budějovicích. "Tyto neonacistické koncerty považujeme za zvláště nebezpečné především tím, že utužují hnutí pravicových extremistů, radikalizují jeho členy, napomáhají k získání nových členů z řad mladých lidí a pomáhají financovat hnutí," doplnil Šlachta.

Národní odpor je jedním ze dvou nejvýznamnějších ultrapravicových uskupení v Česku. Hnutí je založeno na nadřazenosti bílé rasy a antisemitismu, hlásí se k ideologii nacionálního socialismu a používané symboly a kombinace barev odkazují k hitlerovskému Německu. Kolem Národního odporu se pohybují pachatelé rasově motivovaných trestných činů, jeho přívrženci se již dlouho účastní také akcí krajně pravicové Dělnické strany. Šlachta dnes odmítl komentovat, zda je právě na Dělnickou stranu napojena i desítka obviněných.

Server iDnes.cz uvedl, že mostecké neonacistické seskupení Radicalboys zveřejnilo na svých webových stránkách interní policejní dokument s pokyny pro úterní zátah proti radikálům. Dokument z akce Power prý kriminalistům radil, na co se mají zaměřit při domovních prohlídkách. Zmiňoval především počítače, diskety, paměťové karty nebo videokazety.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu potvrdil pravost dokumentu a zahájil interní vyšetřování. "Ano jde o náš dokument," potvrdil podle iDNES.cz jeho pravost mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Podle něj ale nejde o tajný dokument nebo písemnost z trestního spisu. "Je to část řekněme instruktážních pokynů, které policisté dostávají před akcí. Jak se dostal ven zatím nevíme. Ředitel útvaru Robert Šlachta nařídí interní šetření, které zjistí původ dokumentu," doplnil mluvčí.

Neonacistické sdružení Radicalboys se už dříve dostalo k důvěrným policejním informacím. "Pokud by měli v policejní řadách konfidenta, byla by to velmi vážná věc," řekl iDNES.cz sám Šlachta.

Policisté pak v prohledávaných prostorách zajistili kromě počítačů také kompaktní disky s neonacistickou hudbou, trička propagující extremistická hnutí i zbraně, které však pravděpodobně byly legálně držené. Server Romea.cz zveřejňuje seznam míst, kde byste mohli potkat neonacistické tlupy.

  • 13.6. v 19.00 - Havlíčkův Brod, u ředitelství policie
  • 13.6. v 18.00 - Mladá Boleslav, u ředitelství policie
  • 13.6. ve 20.00 - Zlín, na Náměstí Míru
  • 13.6. v 15.00 - Jablonec, na Horním náměstí
  • 14.6. v 16.00 - Most, na vlakovém nádraží
  • 14.6. v 15.00 - Písek, před "Šnekem" na náměstí
  • 14.6. v 19.00 - Plzeň, u stadionu Victorie Plzeň
  • 15.6. v 18.30 - Kopřivnice, na vlakovém nádraží v Kopřivnici
  • 15.6. v 18.30 - Litvínov, na místním autobusovém nádraží

KAM DÁL?

 

Přečteno: 1947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Národní Odpor, RazieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo