romea - logo
22. září 2021 (středa)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Úspěch romských kandidátů ve slovenských komunálních volbách: 22 starostů, přes 100 zastupitelů

Bratislava, 28.11.2010 13:07, (ROMEA)

Slováci v sobotu volili primátory, starosty a členy místních zastupitelstev. Šlo o první významnější test pro vládu pravého středu Ivety Radičové, která se ujala moci po červnových parlamentních volbách a prosazuje úsporná opatření. Podle předběžných výsledků jsou komunální volby pro romské kandidáty velmi úspěšné. Zastupiteli se stalo 52 kandidátů za Romskou iniciativu Slovenska (RIS) a dalších 50 za Stranu romské koalice (SRK). Podle předběžných informací by na starostovské posty měli zasednout Romové v 22 obcích. Informoval o tom server Rnl.sk.

Volební účast bude zřejmě nižší než zhruba 50 procent, které předpokládal průzkum a část analytiků. V některých regionech se objevilo i podezření z kupování hlasů romských voličů.

Volební místnosti se ve většině obcí uzavřely v sobotu ve 20:00 SEČ. Hlasování rozhodovalo o zastupitelích v téměř 3000 měst a obcí na příští čtyři roky.

Strana romské koalice (SRK) získala křeslo starosty v pěti obcích, Romská iniciativa Slovenska (RIS) ve dvou obcích. I když romské strany šli do voleb samostatně, v Bystranech vyhrál jejich společný kandidát František Žiga. "Překvapením jsou volby v Jarovnice, kde neromského starostu vystřídá Florián Giňa (SRK). První romskou starostkou se stala i Mária Oračková (LS-HZDS) v obci Lomnický. Naopak v problémových obcích si Romové svého kandidáta neprosadili," píše server Rnl.sk. V Ostrovanech, Rudňanech nebo v Plaveckém Čtvrtku zůstali původní starostové.

V některých regionech se v průběhu soboty objevilo podezření z nezákonné volební kampaně či kupování hlasů romských voličů. Na romském sídlišti Luník IX v Košicích byl údajně zaznamenán nátlak na voliče a hlasování tam bylo na 15 minut přerušeno. O stejnou dobu pak byla přes 20. hodinu otevřena volební místnost. Podle zákona totiž mohou po zavírací hodině hlasovat ještě ti, kdo se nacházeli ve volební místnosti v době uzavření, nebo kde bylo hlasování přerušeno.

V Kráľovském Chlmci se podle portáku Sme.sk zjistilo kupování hlasů romských voličů za pět eur (asi 120 Kč). V Martině a Žiaru prý zase svážely Romy k hlasování autobusy. Podezření z kupování hlasů romských voličů se objevilo i v minulosti v parlamentních a regionálních volbách, nic se ale nepodařilo prokázat.

Seznam romských starostů a starostky

Brezno
Valkovňa – Rudolf Pokoš (SMER)

Dunajská Streda
Hubice – Štefan Radics (SMER)

Kežmarok
Jurské – Eduard Pompa (NEKA)
Podhorany – Jozef Oračko (ĽS – HZDS)
Stráne pod Tatrami – Gustav Bačo (MOST – HÍD)

Košice
Luník IX – Dioníz Slpečík (SDKÚ-DS, KDH, SMK-MKP)

Lučenec
Nitra nad Ipľom – Tivadar Berky (SDKÚ-DS)

Michalovce
Blatné Remety – Vladimír Sliško (SRK)

Prešov
Jarovnice – Florian Giňa (SRK)

Rimavská Sobota
Barca - Richard Szajkó (SRK)
Cakov – Karol Bari (SDKÚ-DS)
Hodejov – Štefan Illéš (SRK)
Hostice – František Rácz (SDKÚ-DS, SMK-MKP, RIS)
Kesovce – Aladár Szajkó (SMK-MKP)
Martinová – Eugen Radič (RIS)
Sútor – Tibor Balog (HZD)
Šimonovce – Ernest Lakatoš (HZD)
Vieska nad Blhom – Attila Lakatoš (SRK)

Spišská Nová Ves
Bystrany – František Žiga (SRK, RIS, SSS)
Richnava – Vladimír Pokuta (RIS)
Žehra – Ivan Mižigár (NEKA)

Stará Ľubovňa
Lomnička – Mária Oračková (ĽS-HZDS)

FOTO: www.rnl.sk

ČTK, ryz, Rnl.sk,
Přečteno: 2400x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Slovensko, EU volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo