romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ústavní soud odmítl stížnost extremisty Vondráka na podjatost soudkyně

Brno, 9.12.2010 12:11, (ROMEA)

Ústavní soud odmítl stížnost Patrika Vondráka, expředsedy pražské organizace Dělnické strany, kterou zrušil Nejvyšší správní soud jako (neo)nacistickou. Vondrák v ní poukazoval na možnou podjatost soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Věry Bártové. Extremista u pražského soudu čelí obžalobě z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Odmítnutí stížnosti potvrdila mluvčí soudu Jana Pelcová. U Ústavního soudu čeká na rozhodnutí ještě další Vondrákova stížnost, která se týká toho, že je na něj uvalena vazba. Informaci přinesla Česká televize ve zpravodajství ČT 24.
 

NEPŘEHLÉDNĚTE
Česká televize: Zpravodajství ČT 24
Ukázky z textů hudby white power - Žhář Jaromír Lukeš a jeho Ragnarök

Údajnou podjatost soudkyně dokládal Vondrákův advokát okolnostmi jednání z letošního července. Do jednací síně se prý nedostali rodinní příslušníci obžalovaných ani další zájemci z řad veřejnosti. Podle Vondráka však v síni ještě před jejím otevřením sedělo asi deset lidí, mezi nimiž údajně poznal občanského aktivistu Markuse Papeho a několik policistů v civilu. Okolnosti jednání podle Vondrákovy stížnosti „nápadně korespondují se situací známou z procesu se členy kapely The Plastic People of the Universe v roce 1976“.
Námitku podjatosti nejprve zamítl Obvodní soud pro Prahu 1. Návrhu na vyloučení soudkyně z jednání pak nevyhověl ani odvolací Městský soud v Praze. V ústavní stížnosti Vondrák neúspěšně navrhoval zrušení verdiktu městského soudu o námitce podjatosti.
Vondrák - i podle policie - patří k čelním představitelům Národního odporu. Je jedním z osmi obžalovaných v procesu u obvodního soudu. Všichni se podle spisu různou měrou podíleli na čtyřech skutcích, například výlepu propagačních samolepek krajně pravicového Národního odporu. Obžalovaní vylepovali materiály s nápisem Svobodně - Národně - Sociálně - Odpor.org Odpor! Odpor! Odpor!“ v prosinci 2008 u pražského Palackého náměstí, kde se pár dní nato měli sejít antifašisté.

Policie extremisty odposlouchávala, sledovala jejich setkání v pivnici U Kalendů a pak i samotný výlep. Porušení zákona se pět z obžalovaných mělo dopustit právě propagací Národního odporu, což je nejmilitantnější neonacistické hnutí v České republice. „Na samolepkách byl odkaz na... stránky www.odpor.org... na kterých jsou šířeny texty propagující a šířící nacistické a neonacistické ideje, tedy ideje rasového antisemitismu... a teze o nadřazenosti bílé rasy,“ stojí v obžalobě. Vondrák se podle obžaloby podílel také na organizování shromáždění a pochodu 6. června 2009 v Jihlavě. Magistrátní úředník akci tehdy ukončil hned po jejím začátku. Byla nahlášena jako vzpomínkový pochod k uctění památky obětí druhé světové války, skutečným účelem bylo podle spisu uctění památky padlých vojáků wehrmachtu a vzdání cti příslušníkům SS. Skupina čelí také obžalobě z přípravy koncertu takzvané white power music.

KAM DÁL?
Soud s neonacistickými špičkami byl odložen na leden
Ukázky z textů hudby white power - Žhář Jaromír Lukeš a jeho Ragnarök
Soud ponechal ve vazbě Vondráka i Dupovou
Soud s neonacisty byl po pár minutách odročen, ve vazbě zůstává Dupová a Vondrák, Lang byl propuštěn
Naše milá svobodička aneb Nacistický gang před soudem
Začíná soud s Národním odporem
Neonacistické špičky jdou před soud
Česká televize: Zpravodajství ČT 24

VIDEO
Soud s neonacisty v Praze

 

fk, Česká televize
Přečteno: 994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo