romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na cizince si v Jihoafrické republice vyžádaly 22 obětí

Johannesburg , 20.5.2008 7:08, (ROMEA/ČTK)

Vlna násilí proti přistěhovalcům si v Jihoafrické republice vyžádala už 22 obětí. Oznámila to dnes místní policie. Útoky na imigranty, které trvají už přes týden, dnes eskalovaly v centru a na předměstích metropole Johannesburgu. Násilí vzbuzuje obavy i proto, že v roce 2010 bude Jihoafrická republika hostit světový fotbalový šampionát.

Nemajetní Jihoafričané imigranty obviňují, že jim berou práci a zvyšují kriminalitu. Cizince vyháněli z chatrčí v provizorních táborech a hlídkovali u cest, aby se nemohli vrátit. Proti skupinám ozbrojeným noži, palicemi a nádobami s benzínem policie zasahovala střelbou gumových projektilů.

Podle agentury Reuters při těchto incidentech dnes zahynuli dva lidé. Policie oznámila, že celkem už zatkla 200 lidí. Podle zpravodajské stanice BBC před násilím uprchlo 6000 lidí, z nichž někteří se skrývají v kostelech či policejních stanicích.

Postižení přitom přišli do Jihoafrické republiky, aby tam hledali útočiště před chudobou a pronásledováním ve svých vlastních zemích. Xenofobní výpady byly podle BBC zaznamenány kromě oblasti hlavního města také na hranicích se Zimbabwe.

V předcházejících dnech se podle informací agentury Reuters vraždilo, znásilňovalo, rabovaly obchody a vypalovala obydlí. Jihoafrické noviny dnes zveřejnily otřesnou fotku muže, kterého o víkendu dav upálil.

V Jihoafrické republice je na pět milionů uprchlíků, z nichž více než tři miliony jsou ze Zimbabwe. Další početnou komunitou jsou Mosambičané. Právě tyto skupiny přistěhovalců jsou nejčastějším cílem rozzuřených davů z chudinských čtvrtí.

"Tohle je válka," řekl šedesátiletý Lucas Zimila z Mosambiku, který v neděli utrpěl velkou tržnou ránu na hlavě. Dav ho přepadl ve spánku v johannesburské čtvrti Tembisa.

Nynější střety, v nichž proti sobě stojí dvě velmi chudé skupiny obyvatel, jsou podle agentury AP zapříčiněny špatnou ekonomickou situací. Vlády, které přišly po pádu apartheidu, kritici obviňují, že neudělaly dost pro zlepšení života černošské většiny.

Přečteno: 1031x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo