romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na cizince si v Jihoafrické republice vyžádaly 22 obětí

Johannesburg , 20.5.2008 7:08, (ROMEA/ČTK)

Vlna násilí proti přistěhovalcům si v Jihoafrické republice vyžádala už 22 obětí. Oznámila to dnes místní policie. Útoky na imigranty, které trvají už přes týden, dnes eskalovaly v centru a na předměstích metropole Johannesburgu. Násilí vzbuzuje obavy i proto, že v roce 2010 bude Jihoafrická republika hostit světový fotbalový šampionát.

Nemajetní Jihoafričané imigranty obviňují, že jim berou práci a zvyšují kriminalitu. Cizince vyháněli z chatrčí v provizorních táborech a hlídkovali u cest, aby se nemohli vrátit. Proti skupinám ozbrojeným noži, palicemi a nádobami s benzínem policie zasahovala střelbou gumových projektilů.

Podle agentury Reuters při těchto incidentech dnes zahynuli dva lidé. Policie oznámila, že celkem už zatkla 200 lidí. Podle zpravodajské stanice BBC před násilím uprchlo 6000 lidí, z nichž někteří se skrývají v kostelech či policejních stanicích.

Postižení přitom přišli do Jihoafrické republiky, aby tam hledali útočiště před chudobou a pronásledováním ve svých vlastních zemích. Xenofobní výpady byly podle BBC zaznamenány kromě oblasti hlavního města také na hranicích se Zimbabwe.

V předcházejících dnech se podle informací agentury Reuters vraždilo, znásilňovalo, rabovaly obchody a vypalovala obydlí. Jihoafrické noviny dnes zveřejnily otřesnou fotku muže, kterého o víkendu dav upálil.

V Jihoafrické republice je na pět milionů uprchlíků, z nichž více než tři miliony jsou ze Zimbabwe. Další početnou komunitou jsou Mosambičané. Právě tyto skupiny přistěhovalců jsou nejčastějším cílem rozzuřených davů z chudinských čtvrtí.

"Tohle je válka," řekl šedesátiletý Lucas Zimila z Mosambiku, který v neděli utrpěl velkou tržnou ránu na hlavě. Dav ho přepadl ve spánku v johannesburské čtvrti Tembisa.

Nynější střety, v nichž proti sobě stojí dvě velmi chudé skupiny obyvatel, jsou podle agentury AP zapříčiněny špatnou ekonomickou situací. Vlády, které přišly po pádu apartheidu, kritici obviňují, že neudělaly dost pro zlepšení života černošské většiny.

Přečteno: 1029x

 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo