romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na Romy v Itálii nepřestávají. Napadnuta byla dvanáctiletá dívka.

Praha/Milán, 23.6.2008 15:22, (ROMEA)

Romská dívka Rebecca Covaciu, vítězka Ceny UNICEF 2008, se stala další obětí rasistického násilí. K napadnutí došlo v ranních hodinách 17. června v italském Milánu.

Rodina dívky pocházející z Rumunska se s projevy nenávisti nesetkala poprvé. Časté nadávky, výhružky, demolice jejich tábora donutily rodinu opustit obývané místo v oblasti Gianbellino. V týž den pak byli brutálně napadeni italskou dvojicí ve věku 35 až 40 let. Rebecca a její čtrnáctiletý bratr byli nejprve vláčeni táborem a poté zbyti. Když otec, jenž je duchovním letniční církve, spolu se starším bratrem přispěchali dětem na pomoc, snesla se na ně sprcha bití, rasistických urážek a výhrůžek, aby opustili Itálii. V tu chvíli se postižená rodina dala na útěk, dvojice útočníků se však nevzdala, proto se zoufalí rodiče s dětmi s žádostí o pomoc obrátili na kolemjdoucí. Nikdo z nich však nepřispěchal na pomoc. V nedalekém parku se paní Covaciu v důsledku srdečních obtíží přitížilo. Její manžel zavolal Robertu Malinimu, známému z organizace EveryOneGroup - na podporu mezinárodní spolupráce a lidských práv, který posléze zalarmoval místní policii a jednotku rychlé pomoci. Dvojici pachatelů se však před jejich příjezdem podařilo uprchnout. Organizace EveryOneGroup již nějakou dobu pracuje na návratu rodiny Covaciu zpět do Rumunska, aby tak předešla dalším útokům nejen proti nim, ale i dalším romským obyvatelům Milána a celé Itálie.

„Tato nová vlna násilí páchaného na romských rodinách je strašná a občané by se toto o sobě měli dozvídat,“ prohlásili čelní představitelé organizace EveryOneGroup
Roberto Malini, Matteo Pegoraro and Dario Picciau. „To, co se stalo Rebecce a její rodině, je příznačné pro klima v Itálii, které se zcela vymknulo kontrole. Je plné nenávisti a netolerance vůči Romům. Bohužel nejde o ojedinělý případ, nýbrž o jednu z mnoha stejně závažných násilných epizod vůči nevinným romským rodinám. Zůstanou-li nepotrestány, čekají Itálii temné časy,“ doplnil Malini.

EveryOneGroup před nedávnem informovala také o útoku na mladou těhotnou Romku v Rimini. I tehdy proti muži kopajícímu do bezbranné ženy nikdo z přítomných lidí nezakročil. Pár dní před tím byl v samém centru města Pesaro napadnut a ponížen nejstarší člen místní komunity Romů. V témže městě pak kněží zakázali Romům žebrat v blízkosti kostela. Jak připomněl Malini, v dnech před útokem na rodinu Covaciu obdržela EveryOneGroup zprávy o četných případech násilí Italů vůči Romům, zejména těm nejslabším – vůči ženám a dětem. „Současná atmosféra všeobecné diskriminace a nepřátelského postoje autorit znamená, že oběti již nenajdou odvahu oznamovat tyto útoky či samotné útočníky. Zvláště když Ministr vnitra Roberto Maroni veřejně propaguje nulovou toleranci vůči Romům,“ prohlásil Molini. Mluví o pořizování nahrávek a identifikačních fotografií včetně krevního vzorku kvůli DNA, o nevybíravé likvidaci táborů bez nabídky alternativního řešení, o odebírání romských dětí z rodin, atd.

K vyjádření hlubokého rozhořčení nad událostí se připojili Santino Spinelli z asociace Them Romano onlus a Caffé Shakerato z Janova, podporující mezikulturní aktivity a respektování dětských práv. „Je třeba, aby italští politici a evropské instituce jednomyslně tyto události odsoudili,“ vyjádřili se představitelé zmíněných asociací,“ musí být přijata vážná opatření vůči těm, kteří pohrdají lidskými právy a stávají se nositeli xenofobiích idejí, rasistického násilí a diskriminace.“

Přečteno: 1678x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo