romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Útoky na Romy v Itálii nepřestávají. Napadnuta byla dvanáctiletá dívka.

Praha/Milán, 23.6.2008 15:22, (ROMEA)

Romská dívka Rebecca Covaciu, vítězka Ceny UNICEF 2008, se stala další obětí rasistického násilí. K napadnutí došlo v ranních hodinách 17. června v italském Milánu.

Rodina dívky pocházející z Rumunska se s projevy nenávisti nesetkala poprvé. Časté nadávky, výhružky, demolice jejich tábora donutily rodinu opustit obývané místo v oblasti Gianbellino. V týž den pak byli brutálně napadeni italskou dvojicí ve věku 35 až 40 let. Rebecca a její čtrnáctiletý bratr byli nejprve vláčeni táborem a poté zbyti. Když otec, jenž je duchovním letniční církve, spolu se starším bratrem přispěchali dětem na pomoc, snesla se na ně sprcha bití, rasistických urážek a výhrůžek, aby opustili Itálii. V tu chvíli se postižená rodina dala na útěk, dvojice útočníků se však nevzdala, proto se zoufalí rodiče s dětmi s žádostí o pomoc obrátili na kolemjdoucí. Nikdo z nich však nepřispěchal na pomoc. V nedalekém parku se paní Covaciu v důsledku srdečních obtíží přitížilo. Její manžel zavolal Robertu Malinimu, známému z organizace EveryOneGroup - na podporu mezinárodní spolupráce a lidských práv, který posléze zalarmoval místní policii a jednotku rychlé pomoci. Dvojici pachatelů se však před jejich příjezdem podařilo uprchnout. Organizace EveryOneGroup již nějakou dobu pracuje na návratu rodiny Covaciu zpět do Rumunska, aby tak předešla dalším útokům nejen proti nim, ale i dalším romským obyvatelům Milána a celé Itálie.

„Tato nová vlna násilí páchaného na romských rodinách je strašná a občané by se toto o sobě měli dozvídat,“ prohlásili čelní představitelé organizace EveryOneGroup
Roberto Malini, Matteo Pegoraro and Dario Picciau. „To, co se stalo Rebecce a její rodině, je příznačné pro klima v Itálii, které se zcela vymknulo kontrole. Je plné nenávisti a netolerance vůči Romům. Bohužel nejde o ojedinělý případ, nýbrž o jednu z mnoha stejně závažných násilných epizod vůči nevinným romským rodinám. Zůstanou-li nepotrestány, čekají Itálii temné časy,“ doplnil Malini.

EveryOneGroup před nedávnem informovala také o útoku na mladou těhotnou Romku v Rimini. I tehdy proti muži kopajícímu do bezbranné ženy nikdo z přítomných lidí nezakročil. Pár dní před tím byl v samém centru města Pesaro napadnut a ponížen nejstarší člen místní komunity Romů. V témže městě pak kněží zakázali Romům žebrat v blízkosti kostela. Jak připomněl Malini, v dnech před útokem na rodinu Covaciu obdržela EveryOneGroup zprávy o četných případech násilí Italů vůči Romům, zejména těm nejslabším – vůči ženám a dětem. „Současná atmosféra všeobecné diskriminace a nepřátelského postoje autorit znamená, že oběti již nenajdou odvahu oznamovat tyto útoky či samotné útočníky. Zvláště když Ministr vnitra Roberto Maroni veřejně propaguje nulovou toleranci vůči Romům,“ prohlásil Molini. Mluví o pořizování nahrávek a identifikačních fotografií včetně krevního vzorku kvůli DNA, o nevybíravé likvidaci táborů bez nabídky alternativního řešení, o odebírání romských dětí z rodin, atd.

K vyjádření hlubokého rozhořčení nad událostí se připojili Santino Spinelli z asociace Them Romano onlus a Caffé Shakerato z Janova, podporující mezikulturní aktivity a respektování dětských práv. „Je třeba, aby italští politici a evropské instituce jednomyslně tyto události odsoudili,“ vyjádřili se představitelé zmíněných asociací,“ musí být přijata vážná opatření vůči těm, kteří pohrdají lidskými právy a stávají se nositeli xenofobiích idejí, rasistického násilí a diskriminace.“

Přečteno: 1678x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo