romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

V americkém Senátu se mluvilo o rasově motivovaném útoku v Havířově

Washington, 20.2.2011 17:16, (ROMEA)
Senátor Benjamin L. Cardin

Senátor Benjamin L. Cardin přednesl 16. února 2011 v Senátu Spojených států amerických projev, ve kterém upozornil na rasově motivované útoky proti Romům v Maďarsku a České republice. V souvislosti s Českou republikou připomněl případ malé Natálky, ale také případ, o kterém jako první informoval server Romea.cz, případ brutálního napadení Romů v Havířově. Server Romea.cz zveřejňuje projev senátora Cardina v plném znění.

Pane předsedo, jako viceprezident Helsinského výboru Spojených států bych chtěl Senát upozornit na to, že 23. únor je poznamenán tragickým výročím. Před dvěma lety hodili atentátníci na dům rodiny Roberta Csorby molotovův koktail. Ačkoliv členové rodiny stačili před požárem uprchnout, pětiletý Robert Csorba a jeho otec útok nepřežili. Když se vyhnuli plamenům, útočníci je zastřelili. Vrazi byli připraveni. Kdyby jejich zápalné láhve oběti nezabili, měli připravené střelné zbraně. Byli připraveni vraždit muže, ženy i děti.

Csorbovi jsou jen dvě z obětí vlny rasově motivovaných útoků proti Romům v Maďarsku. Podle Evropského právního centra Romů (European Roma Rights Center) došlo mezi lednem 2008 a červencem 2010 došlo minimálně k 24 útokům, při kterých byly použity zápalné lahve, granáty nebo střelné zbraně. Výsledkem je devět mrtvých, včetně dvou dětí, další byli těžce zraněni.

K těm patří i třináctiletá dcera Marie Baloghové. Paní Baloghová byla zavražděná, když ostřelovači stříleli do jejího domu uprostřed noci 3. srpna 2009. Zabili jí a z její dcery udělali sirotku. Byla těžce zraněná v obličeji, oslepla na jedno oko a je doživotně zmrzačená. Není divu, že tyto útoky vedli jednoho romského aktivistu k tomu, aby prohlásil: buď se musíme ozbrojit anebo utéci. Další uvedl, že když tyto útoky budou pokračovat, Maďarsko bude směřovat k občanské válce.

Pozitivní je, že tyto fatální útoky skončily. Nová maďarská vláda nabídla obětem odškodnění na opravu jejich domů, které byly během žhářských útoků poškozené nebo zničené.

Nový maďarský ministr pro sociální inkluzi Zolton Balog projevil nevídaný a vítaný soucit se svými romskými spoluobčany.

Zranění a mrtví čekají na spravedlivý trest pro atentátníky. Ačkoliv čtyři muži byli vzati do vazby pro podezření, že v letech 2008 a 2009 prováděli sériové vraždy Romů, zatím neproběhl soudní proces.

I Česká republika čelila dramatickému nárůstu protiromské rétoriky a násilných akcí v posledních čtyřech letech. V loňském říjnu jsem spolu s dalším spolupředsedou helsinského výboru, Alcee Hastingsem, přivítali vysoké tresty udělené v České republice čtyřem neonacistům, kteří hodili zápalné láhve do domu Romů v roce 2009. Následkem tohoto činu malé dítě – “Natálka'' – utrpělo popáleniny druhého a třetího stupně na osmdesáti procentech jejího tělíčka. Před sebou má celoživotní bolestivou rehabilitaci.

Vyhlášení rozsudku nad muži, kteří hodili zápalné láhve na malou Natálku, byla pro mne nová naděje. Sledoval jsem ale i další případ, který je skoro neznámý (Pozn redakce: O tomto případu začal jako první informovat server Romea.cz).

Dne 8. listopadu 2008 skupina mužů napadla několik Romů v Havířově. Jeden mladík byl brutálně zmlácen a málem zemřel. Byl v komatu  a když se probudil, nemohl ani mluvit. I když se pak znovu naučil mluvit, utrpěl trvalé poškození mozku. Je částečně ochrnut, musel přerušit své studium a možná nikdy nebude schopen se uplatnit na pracovním trhu.

Vyhlášení rozsudku Krajským soudem v Ostravě v této kauze se očekává 24. února v 8:30 hodin.

Kromě těchto případů, kdy byli Romové zavražděni a o případech informovala média, existuje další velké množství případů, kdy byli Romové napadeni, ale nebyli smrtelně zraněni. Přežili, ale jsou zmrzačeni, postižení a traumatizování na celý život rasově motivovaným násilím, kterému čelili.

Jejich příběhy nejsou často vyprávěny, ale každý z nich je živým mementem pro celé jejich rodiny i každého člověka v jejich komunitách, svědčící o selhání vlád při jejich ochraně. Každý z nich si zaslouží spravedlnost, i mladík J. H. napadený v Havířově.

KAM DÁL?
Brutální napadení Romů v Havířově stále bez trestu, soud jednání odročil
V případě skupinového útoku na Romy v Havířově může padnout rozsudek
Pokus o pogrom Romů v Havířově opět před soudem
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají
Policie vyšetřuje rasově motivovaný útok v Havířově, část útočníků je ve vazbě

 

Markus Pape, přeložil
Přečteno: 2219x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Rasismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Projev, USA, HavířovHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo