romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Břeclav on-line: Břeclaví prošla demonstrace za zbitého hocha. Skupina neonacistů se pokusila napadnout místní Romy, policie jim v tom zabránila

Břeclav, 22.4.2012 15:21, (ROMEA)
Skupina radikálů se snaží dostat k místním Romům

V Břeclavi krátce po poledni vyšlo od nádraží asi 2000 lidí, kteří tak chtěli vyjádřit podporu patnáctiletému chlapci, jehož o uplynulém víkendu brutálně zbili tři muži, údajně Romové. Spolupořadatelem akce byla extremistická Dělnická mládež, jejíž někteří členové jsou sympatizanti neonacismu. Hned po začátku pochodu převzala iniciativu Dělnická strana sociální spravedlnosti a Dělnická mládež. Z pochodu na podporu zmlácené chlapce se stala akce namířená proti Romům. Na náměstí se dav rozdělil na dvě části. Jedna poslouchala vůdce DSSS Vandase a druhá diskutovala se starostou Břeclavi Oldřichem Ryšavým.

Demonstrující se sešli po poledni před budovou hlavního břeclavského železničního nádraží. Ve 13:00 vyrazili na pochod na náměstí TGM a pak zpět. Akce by měla skončit v 15:00.

Do míst, kde žijí Romové se demonstranti nedostanou. Jde o 11 ulic a dvě náměstí. Tyto prostory si pro pořádání svých akcí zamluvila proromská iniciativy Nenávist není řešení, která společně s Břeclavany, kteří nesouhlasí se společným pochodem s neonacisty uspořádala alternativu pochodu - společný oběd pro všechny občany Břeclavi bez předsudků. Akce se koná na trávníku před ZŠ na ul. Sovadinova 3.

ON-LINE PŘENOS

16:28
Situace v Břeclavi je již zcela klidná. Končí náš on-line přenos. Děkujeme vám za pozornost, další informace přineseme v souhrnném článku.
16:02
Celé odpoledne jsou v lokalitě, kde žijí Romové, dobrovolníci ze sdružení IQ Roma servis. "Je tady cítit napětí mezi Romy a majoritním obyvatelstvem. Po městě teď chodí spousty různých skupin. Byla tady teď skupinka lidí, kteří mě ale přišli spíš jako nějací ožralové. Měli v rukou nedopité láhve od piva a další si pak nosili. Policie to zvládla a má situaci pod kontrolou a je tady klid. IQ Roma servis a břeclavští Romové si přejí, aby se co nejdříve našel pachatel. Takové akce, jako ta dnešní jen vyvolávají další napětí," uvedl pro server Romea.cz Wail Khazal s IQ Roma servis.
15:49
15:30
V Riegrově ulici je nyní nesourodá skupina lidí. Nejsou tam již podle informací serveru Romea.cz radikálové, ale místní omladina posílená alkoholem.
15:21
Antikonfliktní tým přemlouvá neonacisty v Riegrově ulici, aby se rozešli.
15:19
Média se shodují na tom, že organizace demonstrace byla naprosto chaotická.
15:15
Organizátoři nedělního společného obědu před ZŠ dorazili do lokality, kde žijí Romové, aby je podpořili. Uvnitř bloku v Riegrově ulici roztáhli transparenty, které před tím měli na trávníku před ZŠ.
15:12
Server Novinky.cz píše, že se pochodu na podporu zmláceného chlapce zúčastnilo 3000 lidí. "Fiasko ale zažili radikálové, o vystoupení šéfa Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase nikdo neprojevil zájem," píše server s narážkou na to, že dva na náměstí byl rozdělen na dvě části.
15:06
Neonacisté rasisticky útočí na Romy. Zaznívají výkřiky "Cikáni do plynu" a podobně.
14:59
Těžkooděnci vytlačili bez použití násilí skupinu neonacistů z blízkosti domů, kde v Břeclavi žijí Romové. Zátaras je nyní v Riegrově ulici na úrovni ulice Husova. Hlásí náš spolupracovník přímo z místa.
14:53
Před lidmi na náměstí u městského úřadu vystoupila i matka zraněného chlapce Oksana Zhyvachivska. "Děkuji vám za hojnou účast," řekla.
14:47
Dav neonacistů v Riegrově ulici, kde žijí převážně Romové, se rozrostl asi na stovku. Policie neonacisty vyzvala, aby se rozešli. Těžkooděnci proti davu pomalu postupují.
14:39
Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula podle tn.cz prohlásil, že stát musí přinutit pracovat každého Roma.
14:36
Skupina asi třiceti neonacistů se odklonila z cesty k nádraží a přišla do ulice, kde žijí Romové. Těžkooděnci se řadí, aby jim zabránili v útoku na místní Romy.
14:34
Odcházející lidé z náměstí slovně útočí na pořadatele společného oběda před ZŠ v Sovadinově ulici.
14:32
Podle serveru Tn.cz organizace protestního pochodu
selhala. Dav na náměstí nyní skanduje protiromská hesla.
14:22
Někteří Břeclavané zůstávají na náměstí a diskutují se starostou. Počet účastníků se snižuje, lidé odcházejí domů.
14:16
Skupinka asi patnácti neonacistů se pokusila dostat k domům, kde žijí Romové. Do lokality okamžitě najela dodávka s těžkooděnci. hlásí náš spolupracovník přímo z místa.
14:15
Extremisté ukončili své shromáždění a začínají směřovat zpátky na nádraží. Přichází asi nejnebezpečnější část dnešního dne.
14:01
Dav na náměstí byl rozdělen do dvou skupin. Jedna z nich, ta větší, byla u starosty města Oldřicha Ryšavého před radnicí. Druhá část demonstrantů byla u Tomáše Vandase a poslouchala jeho projev. Během projevu zazněly z davu tvrdé rasistické urážky směrem k Romům. Vandas útočil na starostu města: "Je to strašpytel, který se bojí o svou židli. Držím vám palce a vyhoďte svého starostu," řekl v projevu před svými příznivci Vandas.
13:55
Dav vypískal starostu Břeclavi Oldřicha Ryšavého, který zopakoval svou prosbu, aby se obyvatelé distancovali od extremistů. Mluvil také o posílení policejních hlídek ve městě.
13:54
Organizátor společného nedělního obědu - alternativní akce na podporu zmláceného chlapce
Jan Neugebauer podle Břeclavského deníku uvedl: "Jsme proti rasismu, nechceme provokovat Břeclaváky, ale nelíbí se nám jak tuhle akci zneužila Dělnická mládež."
13:52
Na místě je od rána také jihomoravský hejtman Michal Hašek. ještě před začátkem pochodu ČTK řekl, že pevně věří, že se Břeclavští při pochodu nenechají strhnout k protiromským projevům. Bohužel Břeclavané jeho slova nevyslyšela.
13:47
Extrémisté dále zneužívají pochod na podporu zmláceného chlapce k politické agitaci a sbírají podpisy na podporu kandidatury jejich vůdce Tomáše Vandase na prezidenta.
13:38
Demonstranti na náměstí T.G.M chtějí, aby promluvil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.
13:34
Skupinky neonacistů se potulují Břeclaví. Někteří projíždějí auty lokalitami, kde žijí Romové. Podle našeho spolupracovníka přímo z místa hrozí Romům nebezpečí právě od takových izolovaných neonacistických násilníků. Vrtulník není nad náměstím, ale sleduje situaci jinde.
13:31
Někteří lidé na náměstí nevědí, že situaci zneužila Dělnická strana sociální spravedlnosti a Dělnická mládež. "Bydlím v Břeclavi, o útoku jsem slyšel a přidal jsem se, abych vyjádřil podporu myšlence, že si tady lidé nemohou dělat, co chtějí, ať už byli útočníky Romové nebo ne," uvedl Jaroslav Jeřábek. O tom, že pochod pořádá Dělnická mládež vůbec neví. Píše Břeclavský deník.
13:26
Situace na náměstí je nepřehledná. Vůdce DSSS Tomáš Vandas chtěl mít projev a velká část demonstrantů ho ignorovala. Přesunuli se před radnici, kde diskutují se starostou. Vandas se pokusil přijít před dav, ale organizátoři pochodu, kamarádi zmláceného chlapce, nechtějí, aby mluvil. Hlásí přímo z místa spolupracovník serveru Romea.cz.
13:20
Podle serveru Tn.cz našli policisté před začátkem pochodu na předpokládané trase poschovávané dlažební kostky.
13:16
Průvod pod vedením neonacistů dorazil na náměstí T.G.M.
13:11
Na dalších transparentech můžeme vidět: "Cikáni to jste posrali", "Zastavme cikánský teror" nebo " Radnice spí, Cigán vraždí"
13:08
Neonacisté skandují: "Kde ty kurvy jsou"
13:07
Před nádražím policisté zjistili, že jeden z neonacistů má tonfu. Lidé začali pískat a skandovat rasistické heslo: "Chceme bílé Čechy". Píše Břeclavský deník.
13:04
Z podpory zmláceného chlapce se stala rasistický pochod proti Romům. Lidé mají transparenty: "Jaké je to hezké, žádný cikán v městě", "Národ terorizovaný etnickou menšinou jenom v Česku". Někteří skandují: "My je tady nechceme!"
13:03
Pořadatelům se podařilo část demonstrantů zastavit. Na náměstí směřují pouze radikálové.
13:02
Radikálové ignorují pořadatele z řad místních a vedou pochod městem. Pořadatelé se snaží zastavit účastníky, aby s Dělnickou stranu a Dělnickou mládež nešli. Radikálové však dále vyhrocují situaci a snaží se lidi vyprovokovat k protiromskému protestu.
12:58
"Počet účastníků pochodu zatím odhadujeme na dva tisíce lidí, z toho radikálů by mělo být kolem 150," řekla agentuře Mediafax Petra Vedrová, mluvčí jihomoravské policie.
12:52
Počet účastníků pochodu rychle roste. Podle serveru Tn.cz je před nádražím 2000 lidí. Někteří začínají skandovat protiromská hesla.
12:44
V lokalitách, kde v Břeclavi žijí převážně Romové je naprostý klid.
12:37
Před nádražím je asi tisícovka lidí. Podle našeho spolupracovníka jsou v davu místní obyvatelé i radikálové. Je slyšet pískot a skandování.
12:32
Policie zatím nezaznamenala žádný incident. "Většina lidí se srocuje u vlakového nádraží, žádné výtržnosti ani nic podobného jsme zatím nezaznamenali," uvedla podle Břeclavského deníku mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
12:29
Spolupracovník serveru Romea.cz hlásí, že na něj chtěla zaútočit skupinka asi 20 místních kvůli jeho barvě pleti. "Zůstalo naštěstí pouze u slovního útoku," hlásí náš spolupracovník.
12:26
Okolo třiceti lidí na trávníků před ZŠ v Sovadinově ulici pořádá na protest proti neonacistům v Břeclavi a na podporu zmláceného chlapce společný oběd. mají u sebe transparenty: "Nenávist není řešení", "Stop náckům", "Vinní jsou jen tři"
12:18
DSSS zneužila pochod na podporu zmláceného chlapce k politické propagaci a shání podpisy pod kandidaturu Tomáše Vandase na prezidenta ČR.
12:13
U nádraží se scházejí první lidé. Před vestibulem je vidět i "vůdce" Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.
10:40
V lokalitách, kde v Břeclavi žijí Romové je naprostý klid a nic se neděje.  "V Břeclavi je vidět hodně policistů. Jezdí tady dodávky s těžkooděnci, před chvílí proletěl vrtulník," hlásí
spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa.
9:00
V Břeclavi v plném kostele sv. Václava proběhla bohoslužba. Na závěr bohoslužby přečetl kněz dopis biskupa Václava Malého, ve kterém píše břeclavským katolíkům, aby si zachovali klidnou hlavu a nenechali se manipulovat extremisty. Věřící se pak pomodlili, aby celý den proběhl v klidu a bez násilí.

KAM DÁL?
Drahomír Radek Horváth: Břeclavští Romové se vyjadřují jasně: Z našeho středu to nikdo nebyl
Břeclavští Romové odmítají princip kolektivní viny. Případným útokům neonacistů se budou bránit
Někteří Břeclavané nechtějí pochodovat společně s neonacisty. Na podporu napadeného chlapce uspořádají alternativní akci
DSSS nenávidí přistěhovalce a Romy. Když se jí to ale hodí, zneužívá migranty ke štvaní proti Romům
Rada Romů města Chomutova odsuzuje útok v Břeclavi
V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce, který odmítl princip kolektivní viny všech Romů
Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno
Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ČTK, ryz,
Přečteno: 7910x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Napadení, Břeclav, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo