romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Břeclav on-line: Břeclaví prošla demonstrace za zbitého hocha. Skupina neonacistů se pokusila napadnout místní Romy, policie jim v tom zabránila

Břeclav, 22.4.2012 15:21, (ROMEA)
Skupina radikálů se snaží dostat k místním Romům

V Břeclavi krátce po poledni vyšlo od nádraží asi 2000 lidí, kteří tak chtěli vyjádřit podporu patnáctiletému chlapci, jehož o uplynulém víkendu brutálně zbili tři muži, údajně Romové. Spolupořadatelem akce byla extremistická Dělnická mládež, jejíž někteří členové jsou sympatizanti neonacismu. Hned po začátku pochodu převzala iniciativu Dělnická strana sociální spravedlnosti a Dělnická mládež. Z pochodu na podporu zmlácené chlapce se stala akce namířená proti Romům. Na náměstí se dav rozdělil na dvě části. Jedna poslouchala vůdce DSSS Vandase a druhá diskutovala se starostou Břeclavi Oldřichem Ryšavým.

Demonstrující se sešli po poledni před budovou hlavního břeclavského železničního nádraží. Ve 13:00 vyrazili na pochod na náměstí TGM a pak zpět. Akce by měla skončit v 15:00.

Do míst, kde žijí Romové se demonstranti nedostanou. Jde o 11 ulic a dvě náměstí. Tyto prostory si pro pořádání svých akcí zamluvila proromská iniciativy Nenávist není řešení, která společně s Břeclavany, kteří nesouhlasí se společným pochodem s neonacisty uspořádala alternativu pochodu - společný oběd pro všechny občany Břeclavi bez předsudků. Akce se koná na trávníku před ZŠ na ul. Sovadinova 3.

ON-LINE PŘENOS

16:28
Situace v Břeclavi je již zcela klidná. Končí náš on-line přenos. Děkujeme vám za pozornost, další informace přineseme v souhrnném článku.
16:02
Celé odpoledne jsou v lokalitě, kde žijí Romové, dobrovolníci ze sdružení IQ Roma servis. "Je tady cítit napětí mezi Romy a majoritním obyvatelstvem. Po městě teď chodí spousty různých skupin. Byla tady teď skupinka lidí, kteří mě ale přišli spíš jako nějací ožralové. Měli v rukou nedopité láhve od piva a další si pak nosili. Policie to zvládla a má situaci pod kontrolou a je tady klid. IQ Roma servis a břeclavští Romové si přejí, aby se co nejdříve našel pachatel. Takové akce, jako ta dnešní jen vyvolávají další napětí," uvedl pro server Romea.cz Wail Khazal s IQ Roma servis.
15:49
15:30
V Riegrově ulici je nyní nesourodá skupina lidí. Nejsou tam již podle informací serveru Romea.cz radikálové, ale místní omladina posílená alkoholem.
15:21
Antikonfliktní tým přemlouvá neonacisty v Riegrově ulici, aby se rozešli.
15:19
Média se shodují na tom, že organizace demonstrace byla naprosto chaotická.
15:15
Organizátoři nedělního společného obědu před ZŠ dorazili do lokality, kde žijí Romové, aby je podpořili. Uvnitř bloku v Riegrově ulici roztáhli transparenty, které před tím měli na trávníku před ZŠ.
15:12
Server Novinky.cz píše, že se pochodu na podporu zmláceného chlapce zúčastnilo 3000 lidí. "Fiasko ale zažili radikálové, o vystoupení šéfa Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase nikdo neprojevil zájem," píše server s narážkou na to, že dva na náměstí byl rozdělen na dvě části.
15:06
Neonacisté rasisticky útočí na Romy. Zaznívají výkřiky "Cikáni do plynu" a podobně.
14:59
Těžkooděnci vytlačili bez použití násilí skupinu neonacistů z blízkosti domů, kde v Břeclavi žijí Romové. Zátaras je nyní v Riegrově ulici na úrovni ulice Husova. Hlásí náš spolupracovník přímo z místa.
14:53
Před lidmi na náměstí u městského úřadu vystoupila i matka zraněného chlapce Oksana Zhyvachivska. "Děkuji vám za hojnou účast," řekla.
14:47
Dav neonacistů v Riegrově ulici, kde žijí převážně Romové, se rozrostl asi na stovku. Policie neonacisty vyzvala, aby se rozešli. Těžkooděnci proti davu pomalu postupují.
14:39
Bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula podle tn.cz prohlásil, že stát musí přinutit pracovat každého Roma.
14:36
Skupina asi třiceti neonacistů se odklonila z cesty k nádraží a přišla do ulice, kde žijí Romové. Těžkooděnci se řadí, aby jim zabránili v útoku na místní Romy.
14:34
Odcházející lidé z náměstí slovně útočí na pořadatele společného oběda před ZŠ v Sovadinově ulici.
14:32
Podle serveru Tn.cz organizace protestního pochodu
selhala. Dav na náměstí nyní skanduje protiromská hesla.
14:22
Někteří Břeclavané zůstávají na náměstí a diskutují se starostou. Počet účastníků se snižuje, lidé odcházejí domů.
14:16
Skupinka asi patnácti neonacistů se pokusila dostat k domům, kde žijí Romové. Do lokality okamžitě najela dodávka s těžkooděnci. hlásí náš spolupracovník přímo z místa.
14:15
Extremisté ukončili své shromáždění a začínají směřovat zpátky na nádraží. Přichází asi nejnebezpečnější část dnešního dne.
14:01
Dav na náměstí byl rozdělen do dvou skupin. Jedna z nich, ta větší, byla u starosty města Oldřicha Ryšavého před radnicí. Druhá část demonstrantů byla u Tomáše Vandase a poslouchala jeho projev. Během projevu zazněly z davu tvrdé rasistické urážky směrem k Romům. Vandas útočil na starostu města: "Je to strašpytel, který se bojí o svou židli. Držím vám palce a vyhoďte svého starostu," řekl v projevu před svými příznivci Vandas.
13:55
Dav vypískal starostu Břeclavi Oldřicha Ryšavého, který zopakoval svou prosbu, aby se obyvatelé distancovali od extremistů. Mluvil také o posílení policejních hlídek ve městě.
13:54
Organizátor společného nedělního obědu - alternativní akce na podporu zmláceného chlapce
Jan Neugebauer podle Břeclavského deníku uvedl: "Jsme proti rasismu, nechceme provokovat Břeclaváky, ale nelíbí se nám jak tuhle akci zneužila Dělnická mládež."
13:52
Na místě je od rána také jihomoravský hejtman Michal Hašek. ještě před začátkem pochodu ČTK řekl, že pevně věří, že se Břeclavští při pochodu nenechají strhnout k protiromským projevům. Bohužel Břeclavané jeho slova nevyslyšela.
13:47
Extrémisté dále zneužívají pochod na podporu zmláceného chlapce k politické agitaci a sbírají podpisy na podporu kandidatury jejich vůdce Tomáše Vandase na prezidenta.
13:38
Demonstranti na náměstí T.G.M chtějí, aby promluvil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.
13:34
Skupinky neonacistů se potulují Břeclaví. Někteří projíždějí auty lokalitami, kde žijí Romové. Podle našeho spolupracovníka přímo z místa hrozí Romům nebezpečí právě od takových izolovaných neonacistických násilníků. Vrtulník není nad náměstím, ale sleduje situaci jinde.
13:31
Někteří lidé na náměstí nevědí, že situaci zneužila Dělnická strana sociální spravedlnosti a Dělnická mládež. "Bydlím v Břeclavi, o útoku jsem slyšel a přidal jsem se, abych vyjádřil podporu myšlence, že si tady lidé nemohou dělat, co chtějí, ať už byli útočníky Romové nebo ne," uvedl Jaroslav Jeřábek. O tom, že pochod pořádá Dělnická mládež vůbec neví. Píše Břeclavský deník.
13:26
Situace na náměstí je nepřehledná. Vůdce DSSS Tomáš Vandas chtěl mít projev a velká část demonstrantů ho ignorovala. Přesunuli se před radnici, kde diskutují se starostou. Vandas se pokusil přijít před dav, ale organizátoři pochodu, kamarádi zmláceného chlapce, nechtějí, aby mluvil. Hlásí přímo z místa spolupracovník serveru Romea.cz.
13:20
Podle serveru Tn.cz našli policisté před začátkem pochodu na předpokládané trase poschovávané dlažební kostky.
13:16
Průvod pod vedením neonacistů dorazil na náměstí T.G.M.
13:11
Na dalších transparentech můžeme vidět: "Cikáni to jste posrali", "Zastavme cikánský teror" nebo " Radnice spí, Cigán vraždí"
13:08
Neonacisté skandují: "Kde ty kurvy jsou"
13:07
Před nádražím policisté zjistili, že jeden z neonacistů má tonfu. Lidé začali pískat a skandovat rasistické heslo: "Chceme bílé Čechy". Píše Břeclavský deník.
13:04
Z podpory zmláceného chlapce se stala rasistický pochod proti Romům. Lidé mají transparenty: "Jaké je to hezké, žádný cikán v městě", "Národ terorizovaný etnickou menšinou jenom v Česku". Někteří skandují: "My je tady nechceme!"
13:03
Pořadatelům se podařilo část demonstrantů zastavit. Na náměstí směřují pouze radikálové.
13:02
Radikálové ignorují pořadatele z řad místních a vedou pochod městem. Pořadatelé se snaží zastavit účastníky, aby s Dělnickou stranu a Dělnickou mládež nešli. Radikálové však dále vyhrocují situaci a snaží se lidi vyprovokovat k protiromskému protestu.
12:58
"Počet účastníků pochodu zatím odhadujeme na dva tisíce lidí, z toho radikálů by mělo být kolem 150," řekla agentuře Mediafax Petra Vedrová, mluvčí jihomoravské policie.
12:52
Počet účastníků pochodu rychle roste. Podle serveru Tn.cz je před nádražím 2000 lidí. Někteří začínají skandovat protiromská hesla.
12:44
V lokalitách, kde v Břeclavi žijí převážně Romové je naprostý klid.
12:37
Před nádražím je asi tisícovka lidí. Podle našeho spolupracovníka jsou v davu místní obyvatelé i radikálové. Je slyšet pískot a skandování.
12:32
Policie zatím nezaznamenala žádný incident. "Většina lidí se srocuje u vlakového nádraží, žádné výtržnosti ani nic podobného jsme zatím nezaznamenali," uvedla podle Břeclavského deníku mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.
12:29
Spolupracovník serveru Romea.cz hlásí, že na něj chtěla zaútočit skupinka asi 20 místních kvůli jeho barvě pleti. "Zůstalo naštěstí pouze u slovního útoku," hlásí náš spolupracovník.
12:26
Okolo třiceti lidí na trávníků před ZŠ v Sovadinově ulici pořádá na protest proti neonacistům v Břeclavi a na podporu zmláceného chlapce společný oběd. mají u sebe transparenty: "Nenávist není řešení", "Stop náckům", "Vinní jsou jen tři"
12:18
DSSS zneužila pochod na podporu zmláceného chlapce k politické propagaci a shání podpisy pod kandidaturu Tomáše Vandase na prezidenta ČR.
12:13
U nádraží se scházejí první lidé. Před vestibulem je vidět i "vůdce" Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas.
10:40
V lokalitách, kde v Břeclavi žijí Romové je naprostý klid a nic se neděje.  "V Břeclavi je vidět hodně policistů. Jezdí tady dodávky s těžkooděnci, před chvílí proletěl vrtulník," hlásí
spolupracovník serveru Romea.cz přímo z místa.
9:00
V Břeclavi v plném kostele sv. Václava proběhla bohoslužba. Na závěr bohoslužby přečetl kněz dopis biskupa Václava Malého, ve kterém píše břeclavským katolíkům, aby si zachovali klidnou hlavu a nenechali se manipulovat extremisty. Věřící se pak pomodlili, aby celý den proběhl v klidu a bez násilí.

KAM DÁL?
Drahomír Radek Horváth: Břeclavští Romové se vyjadřují jasně: Z našeho středu to nikdo nebyl
Břeclavští Romové odmítají princip kolektivní viny. Případným útokům neonacistů se budou bránit
Někteří Břeclavané nechtějí pochodovat společně s neonacisty. Na podporu napadeného chlapce uspořádají alternativní akci
DSSS nenávidí přistěhovalce a Romy. Když se jí to ale hodí, zneužívá migranty ke štvaní proti Romům
Rada Romů města Chomutova odsuzuje útok v Břeclavi
V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce, který odmítl princip kolektivní viny všech Romů
Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno
Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ČTK, ryz,
Přečteno: 7901x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Napadení, Břeclav, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo