romea - logo
24. září 2020 (čtvrtek)
svátek má Jaromír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Británii a Francii je kočování povolené, ale není jednoduché

Londýn/Paříž, 9.11.2008 12:38, (ROMEA)

Kočovný způsob života je legální v Británii i Francii, ale v obou zemích přináší určité problémy. V obou státech, které jsou přibližně stejně lidnaté, je zhruba přes 300.000 kočovníků.

Většinou početné a chudé kočovné rodiny cestují v Británii z místa na místo již po staletí. V dnešní době se přesunují v karavanech, i když většina z nich se již usazuje a větší část roku zůstává na jednom místě. Pomáhají při sklizních, prodávají různé zboží a dobytek na trzích. Podobně jako Romové v kontinentální Evropě bývají obviňováni z růstu zločinnosti a často jsou diskriminováni.

Zákon z roku 1968 obcím nařizoval, aby pro kočovníky vyhradily na svých pozemcích místo. To často bývalo vybavené například toaletami nebo popelnicemi. Ale v roce 1994 byla tato povinnost zrušena. Tehdejší zákon sice doporučil obcím otázku kočovníků řešit a rozhodovat, kam je umístí. To se nicméně děje jen někdy a někde. Poměrně pravidelně se především v regionálním tisku objevují zprávy o násilném vystěhovávání kočovníků z míst, kde ilegálně zaparkovali své karavany.

Smyslem zákona bylo mezi jiným přimět kočovníky, aby si vlastní půdu koupili. Mnozí to udělali, ale potom zase jen zřídka - asi v desetině žádostí - dostávali stavební povolení. Problémem bývá často umístění parcel. Když si ji koupili daleko od obcí, aby se nedostávali do konfliktů, nedostávali povolení k bydlení ve volné krajině. Když si ji koupili na kraji vesnice, postavili se proti nim obyvatelé a povolení zase nedostali.

V Británii stále existuje řada legálních stanovišť pro karavany kočovníků na obecné i soukromé půdě. Postupně jich však ubývá především vzhledem k nové výstavbě. Vládní experti odhadují, že v Británii chybí asi na 3500 legálních tábořišť.

Vláda by měla příští rok po konzultacích zveřejnit další návrhy na přístup ke kočovníkům. Z asi 300.000 kočovníků (v Británii se jim říká travellers) jich podle vládních odhadů skoro třetina nemá bezpečné legální útočiště.

Ve Francii je jich asi 300.000 až 350.000. Setkávají se s obdobnými problémy jako kočovníci v Británii, zejména po příchodu Romů z východoevropských zemí, především z Rumunska.

Už v roce 1990 byl ve Francii přijat zákon, který ukládal obcím nad 5000 obyvatel, aby zřídily prostranství vybavené vodovodem, sociálním zařízením a elektřinou, na nichž by se kočovníci mohli utábořit se svými karavany. O deset let později byl tento zákon doplněn o časové lhůty pro splnění požadavků, které ze 70 procent financuje stát.

Přesto zákon respektuje jen asi 30 procent obcí. Namísto 60.000 předpokládaných míst pro karavany nomádů jich je sotva třetina a táboření "nadivoko" je stále běžné. I když antropologové tvrdí, že fakticky kočuje jen asi třetina nomádů a zbytek jen částečně nebo vůbec, odhaduje se, že po celé Francii parkuje na 15.000 karavanů bez povolení.

KAM DÁL?
Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili

Přečteno: 2423x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo