romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Británii a Francii je kočování povolené, ale není jednoduché

Londýn/Paříž, 9.11.2008 12:38, (ROMEA)

Kočovný způsob života je legální v Británii i Francii, ale v obou zemích přináší určité problémy. V obou státech, které jsou přibližně stejně lidnaté, je zhruba přes 300.000 kočovníků.

Většinou početné a chudé kočovné rodiny cestují v Británii z místa na místo již po staletí. V dnešní době se přesunují v karavanech, i když většina z nich se již usazuje a větší část roku zůstává na jednom místě. Pomáhají při sklizních, prodávají různé zboží a dobytek na trzích. Podobně jako Romové v kontinentální Evropě bývají obviňováni z růstu zločinnosti a často jsou diskriminováni.

Zákon z roku 1968 obcím nařizoval, aby pro kočovníky vyhradily na svých pozemcích místo. To často bývalo vybavené například toaletami nebo popelnicemi. Ale v roce 1994 byla tato povinnost zrušena. Tehdejší zákon sice doporučil obcím otázku kočovníků řešit a rozhodovat, kam je umístí. To se nicméně děje jen někdy a někde. Poměrně pravidelně se především v regionálním tisku objevují zprávy o násilném vystěhovávání kočovníků z míst, kde ilegálně zaparkovali své karavany.

Smyslem zákona bylo mezi jiným přimět kočovníky, aby si vlastní půdu koupili. Mnozí to udělali, ale potom zase jen zřídka - asi v desetině žádostí - dostávali stavební povolení. Problémem bývá často umístění parcel. Když si ji koupili daleko od obcí, aby se nedostávali do konfliktů, nedostávali povolení k bydlení ve volné krajině. Když si ji koupili na kraji vesnice, postavili se proti nim obyvatelé a povolení zase nedostali.

V Británii stále existuje řada legálních stanovišť pro karavany kočovníků na obecné i soukromé půdě. Postupně jich však ubývá především vzhledem k nové výstavbě. Vládní experti odhadují, že v Británii chybí asi na 3500 legálních tábořišť.

Vláda by měla příští rok po konzultacích zveřejnit další návrhy na přístup ke kočovníkům. Z asi 300.000 kočovníků (v Británii se jim říká travellers) jich podle vládních odhadů skoro třetina nemá bezpečné legální útočiště.

Ve Francii je jich asi 300.000 až 350.000. Setkávají se s obdobnými problémy jako kočovníci v Británii, zejména po příchodu Romů z východoevropských zemí, především z Rumunska.

Už v roce 1990 byl ve Francii přijat zákon, který ukládal obcím nad 5000 obyvatel, aby zřídily prostranství vybavené vodovodem, sociálním zařízením a elektřinou, na nichž by se kočovníci mohli utábořit se svými karavany. O deset let později byl tento zákon doplněn o časové lhůty pro splnění požadavků, které ze 70 procent financuje stát.

Přesto zákon respektuje jen asi 30 procent obcí. Namísto 60.000 předpokládaných míst pro karavany nomádů jich je sotva třetina a táboření "nadivoko" je stále běžné. I když antropologové tvrdí, že fakticky kočuje jen asi třetina nomádů a zbytek jen částečně nebo vůbec, odhaduje se, že po celé Francii parkuje na 15.000 karavanů bez povolení.

KAM DÁL?
Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili

Přečteno: 2417x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo