romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Británii a Francii je kočování povolené, ale není jednoduché

Londýn/Paříž, 9.11.2008 12:38, (ROMEA)

Kočovný způsob života je legální v Británii i Francii, ale v obou zemích přináší určité problémy. V obou státech, které jsou přibližně stejně lidnaté, je zhruba přes 300.000 kočovníků.

Většinou početné a chudé kočovné rodiny cestují v Británii z místa na místo již po staletí. V dnešní době se přesunují v karavanech, i když většina z nich se již usazuje a větší část roku zůstává na jednom místě. Pomáhají při sklizních, prodávají různé zboží a dobytek na trzích. Podobně jako Romové v kontinentální Evropě bývají obviňováni z růstu zločinnosti a často jsou diskriminováni.

Zákon z roku 1968 obcím nařizoval, aby pro kočovníky vyhradily na svých pozemcích místo. To často bývalo vybavené například toaletami nebo popelnicemi. Ale v roce 1994 byla tato povinnost zrušena. Tehdejší zákon sice doporučil obcím otázku kočovníků řešit a rozhodovat, kam je umístí. To se nicméně děje jen někdy a někde. Poměrně pravidelně se především v regionálním tisku objevují zprávy o násilném vystěhovávání kočovníků z míst, kde ilegálně zaparkovali své karavany.

Smyslem zákona bylo mezi jiným přimět kočovníky, aby si vlastní půdu koupili. Mnozí to udělali, ale potom zase jen zřídka - asi v desetině žádostí - dostávali stavební povolení. Problémem bývá často umístění parcel. Když si ji koupili daleko od obcí, aby se nedostávali do konfliktů, nedostávali povolení k bydlení ve volné krajině. Když si ji koupili na kraji vesnice, postavili se proti nim obyvatelé a povolení zase nedostali.

V Británii stále existuje řada legálních stanovišť pro karavany kočovníků na obecné i soukromé půdě. Postupně jich však ubývá především vzhledem k nové výstavbě. Vládní experti odhadují, že v Británii chybí asi na 3500 legálních tábořišť.

Vláda by měla příští rok po konzultacích zveřejnit další návrhy na přístup ke kočovníkům. Z asi 300.000 kočovníků (v Británii se jim říká travellers) jich podle vládních odhadů skoro třetina nemá bezpečné legální útočiště.

Ve Francii je jich asi 300.000 až 350.000. Setkávají se s obdobnými problémy jako kočovníci v Británii, zejména po příchodu Romů z východoevropských zemí, především z Rumunska.

Už v roce 1990 byl ve Francii přijat zákon, který ukládal obcím nad 5000 obyvatel, aby zřídily prostranství vybavené vodovodem, sociálním zařízením a elektřinou, na nichž by se kočovníci mohli utábořit se svými karavany. O deset let později byl tento zákon doplněn o časové lhůty pro splnění požadavků, které ze 70 procent financuje stát.

Přesto zákon respektuje jen asi 30 procent obcí. Namísto 60.000 předpokládaných míst pro karavany nomádů jich je sotva třetina a táboření "nadivoko" je stále běžné. I když antropologové tvrdí, že fakticky kočuje jen asi třetina nomádů a zbytek jen částečně nebo vůbec, odhaduje se, že po celé Francii parkuje na 15.000 karavanů bez povolení.

KAM DÁL?
Před 50 lety zakázali komunisté Romům kočovat
Život Romů na okraji společnosti se příliš nemění
Slovensko: Zákaz kočovat zasáhl jen část Romů, k tradici se už nevrátili

Přečteno: 2416x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Francie, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo