romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně mají vzniknout dotované firmy pro zaměstnávání Romů

Brno, 9.10.2008 16:57, (ROMEA)

Část Romů a dalších lidí, kteří mají problém najít si práci a udržet si ji, by v Brně mohly zaměstnávat speciální podniky. Takzvané sociální firmy chce ve městě zřídit vládní agentura pro boj proti ghettům. Založení a správu firem by měly mít na starosti neziskové organizace. Uvažuje se asi o pěti firmách, vhodné obory podnikání by jim měla doporučit studie, která se nyní zpracovává, řekl dnes ČTK brněnský pracovník vládní agentury David Oplatek.

VIDEO
Brno - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Představujeme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách

Podle něj se ve studii snaží autoři zjišťovat, jaká by po službách sociálních firem byla poptávka a jaká je nabídka ze strany možných zaměstnanců, tedy co umí a co chtějí dělat. Výstupem ze studie bude manuál. Bude obsahovat informace o dotacích, o které mohou zaměstnavatelé žádat, a také návody pro podnikání. Podle Oplatka je to potřeba, protože dovednost podnikat je mnohdy neziskovým organizacím vzdálená.

Podle ministryně pro lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) se sociální firmy vyplatí, i když je třeba dotovat je. "Když je člověk dlouhodobě zaměstnaný poté, co ho rok podporujeme v podporovaném zaměstnání, náklady se vrátí. Nejen, že člověk pracuje, vytváří hodnoty a přispívá jako daňový poplatník, ale musíme přičíst i dávky, které bychom mu vypláceli, kdyby nepracoval," řekla Stehlíková.

Studie Světové banky podle ní dokazuje, že v zaměstnávání hůř uplatnitelných lidí má Česko rezervy, a když se mu podaří tyto lidi zaměstnat, stoupne hrubý domácí produkt. Zároveň by klesla potřeba přijímat lidi s nízkou kvalifikací z jiných zemí, řekla ministryně. "Naší povinností je zkusit zaměstnat naše lidi. A závěr Světové banky je, že je to možné," uvedla Stehlíková.

V Brně žije podle odhadu odborníků asi 5000 Romů. Nezaměstnanost je jedním z největších problémů komunity. Podle odborníků je však třeba práci pro Romy řešit zároveň s dalšími obtížemi. Když se jednoho člena rodiny pořadí zaměstnat, většinou u práce dlouho nevydrží. Mezi Romy má velký význam rodina a v široké rodině funguje složitý systém půjčování peněz. Člověk, který by přinesl domů větší výplatu, tak z ní sám stejně nebude profitovat, zjistili odborníci.

KAM DÁL?
Brno investuje přes 300 milionů korun do čtvrti, kde žijí Romové
Brno se snaží řešit problémy Romů s bydlením
Agentura pro boj s ghetty přinese Brnu pět milionů korun
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

VIDEO
Brno - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Představujeme Agenturu pro sociální začleňování v romských lokalitách

Přečteno: 2204x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo