romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Brně pokračoval proces s olašskými Romy; oběť neví, kdo vlastně střílel

Brno, 23.6.2008 13:34, (ROMEA/ČTK)

Pětapadesátiletý Josef Lakatoš si není jistý, zda jej loni v červenci v Prostějově střelil do břicha Ladislav Daniš, přestože útočníka po incidentu detailně, opakovaně popsal. Zatímco dříve dopodrobna líčil, jak si s Danišem dívali do očí před výstřelem, který jej málem zabil, dnes své původní vyjádření před soudem změnil. Učinil tak i přesto, že jeho manželka Helena označila Daniše ve své výpovědi za vraha.

Lakatoš sice řekl, že při výsleších po napadení opakovaně určil jako střelce Daniše, vypovídal prý ale ve stresu a teď si není jist, zda skutečně právě Daniš střílel. "Navíc v ostravské komunitě olašských Romů se říká, že nestřílel on, tak jsem z toho zmatený," uvedl Lakatoš. Na opakovaný dotaz soudce, zda při výpovědích mluvil pravdu, nebyl schopen souvisle odpovědět.

ČTĚTE TAKÉ
Zahájení procesu v Brně provázela hádka stovky Olachů
V Prostějově se napadli zástupci romských rodin, jeden postřelen

Proces se týká sporu mezi ostravskou a brněnskou komunitou olašských Romů. Projednávání případu se koná za zpřísněných bezpečnostních opatření. V budově soudu jsou v době konání hlavního líčení desítky zástupců obou znesvářených stran.

Olašští Romové se v době procesu zdržují na prvním nádvoří justičního paláce. Každá ze skupin obklopuje svého "olašského krále". Oba tábory odděluje justiční stráž. Proces v kauze se dnes konal již třetím dnem. Byl sice provázen tradičními hlučnými výpady, ke rvačkám ani výtržnostem ale nedošlo.

Obě strany se dostaly do sváru poté, co od Luciána Daniše z Ostravy utekla se svým novým přítelem jeho manželka Silvia, dcera Josefa Lakatošová. Daniš ji chtěl zpět. Vznikl i spor o uhrazené věno - částku 70.000 korun zaplacenou Lakatošovi.

Protože se Silvia neměla k návratu, unesl Daniš se svými nejbližšími její patnáctiletou sestřenici Mercedes Lakatošovou. Děvče utrpělo při únosu zlomeninu stehenní kosti a muselo být operováno. Daniš se činem snažil získat zpět manželku. V této kauze už u prostějovského okresního soudu padly rozsudky. Dva hlavní pachatelé dostali za únos nepodmíněné tresty.

Brněnský soud se zabývá napadením, které se odehrálo po únosu Mercedes. Z Ostravy byla totiž do Prostějova vyslána k Lakatošům trestná výprava. Pětice útočníků vtrhla do jejich domu a napadla spícího otce Silvie a strýce Mercedes Josefa Lakatoše. Poté, co jej všichni zbili, jej Daniš postřelil. Hrozí mu až 15 let vězení, jeho komplicové mohou být potrestáni až osmi lety za mřížemi. Většina obžalovaných vinu popírá, tvrdí dokonce, že v Prostějově při útoku ani nebyli.

Proces bude pokračovat v červenci.

Přečteno: 963x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo