romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Budapešti složilo přísahu 600 nových "gardistů"

Budapešť, 21.10.2007 20:21, (ROMEA/ČTK)

Přibližně 600 nových členů nacionalistického polovojenského sdružení Maďarská garda složilo dnes přísahu na náměstí Hrdinů v Budapešti. Slibu bránit Maďarsko a Maďary přihlíželo na 2500 diváků, převážně turistů. Znepokojení nad tím vyjádřila slovenská diplomacie, podle níž existence gardy odporuje hodnotám Evropské unie a NATO, a vybídla maďarské úřady k zákazu gardy.

Gardu založilo extrémně nacionalistické Hnutí Za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Přestože jde o údajně polovojenskou jednotku, její příslušníci nejsou, alespoň viditelně, ozbrojeni. "Garda má 5000 zájemců," prohlásil mluvčí Jobbiku.

Vznik gardy vyvolal protesty v sousedních zemích s maďarskou menšinou, jakož i obavy židovské menšiny. Ta si stěžuje na vzestup antisemitismu od konce srpna, kdy prvních 56 příslušníků gardy vyrukovalo na veřejnost v uniformách a pod vlajkami připomínajícími fašistické hnutí, kolaborující s německými nacisty za dob druhé světové války. Sám premiér Ferenc Gyurcsány přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím

Někteří analytici soudí, že skutečným terčem gardy je spíš romská menšina, čítající 600.000 lidí v desetimilionové zemi. "Z hlediska přikrmování konfliktu mezi Romy a ostatní populací se gardisté jeví nebezpečnými," řekl agentuře Reuters Peter Kreko.

Legální fungování polovojenských seskupení, vyznačujících se prvky a symboly agresivní a fašistické ideologie, je v členské zemi Evropské unie a NATO hrubým popíráním hodnot a demokratických principů integrující se Evropy (...) Pro Slovenskou republiku je nepřijatelná situace, kdy v jejím sousedství ožívá duch fašismu a nesnášenlivosti," uvedl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ján Škoda v prohlášení poskytnutém ČTK.

Slovenská diplomacie také vyjádřila údiv nad tím, že Maďarská garda dosud nebyla zakázána. Připomněla, že na Slovensku byla podobná organizace, Slovenská pospolitost, "nekompromisně zakázána a rozpuštěna". Podobný postup očekává i od maďarských úřadů.

Bratislava již dříve obvinila Jobbik a obdobné Hnutí 64 žup, že se snaží zvyšovat napětí mezi Slovenskem a Maďarskem. Maďarská garda prý hodlala přijmout do svých řad i případné zájemce z řad půlmilionové maďarské menšiny na Slovensku.

Vztahy mezi oběma státy se vyostřily zejména po vytvoření vládní koalice na Slovensku se Slovenskou národní stranou a kvůli sporům kolem případu údajného napadení studentky maďarské národnosti Hedvigy Malinové loni v létě.

Složení přísahy předcházelo o dva dny výročí protisovětského povstání, na kdy krajní pravice a opozice chystá nové demonstrace proti levicové vládě. Avšak loni navzdory týdnům nepokojů se premiér Gyurcsány udržel a prosadil hospodářské reformy.

Přečteno: 994x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EU, MaďarskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo