romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Budapešti složily přísahu další stovky členů Maďarské gardy

Budapešť, 29.3.2008 22:52, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

V centru Budapešti dnes složilo přísahu několik stovek nových členů nacionalistického polovojenského sdružení Maďarská garda, o jehož zákazu nyní jedná maďarský soud. Slibu bránit Maďarsko a Maďary přihlíželo asi 500 diváků. Existenci sdružení, které má kolem tisícovky členů, dlouhodobě kritizují vlády mnoha evropských zemí, včetně slovenské.

VIDEO
Krajně pravicová Maďarská garda přijímá nové členy

Gardu založilo loni v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Hlavním cílem gardy je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

ČTĚTE TAKÉ
Maďarská garda v otevřeném konfliktu s Romy
Maďarští nacionalisté mají spory kvůli gardě
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Velitel gardy István Dósa ve svém dnešním projevu řekl, že sdružení bude dál všemi silami bojovat "proti národu nepřátelské politice maďarské politické elity". Proti extremistům během přísahy protestovalo na náměstí Hrdinů několik desítek demonstrantů.

Prvních 56 příslušníků gardy skládalo loni veřejnou přísahu v uniformách a pod vlajkami připomínajícími fašistické hnutí, které kolaborovalo s německými nacisty za dob druhé světové války. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pak přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím a maďarské vrchní státní zastupitelství v prosinci 2007 podalo návrh na ukončení činnosti gardy. Hlavním důvodem je pro zákaz hnutí je podle zastupitelství to, že gardisté svými antiromskými a antisemitskými výroky a akcemi podněcují rasovou nesnášenlivost. O návrhu nyní rozhoduje soud.

Přečteno: 960x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo