romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Budapešti složily přísahu další stovky členů Maďarské gardy

Budapešť, 29.3.2008 22:52, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

V centru Budapešti dnes složilo přísahu několik stovek nových členů nacionalistického polovojenského sdružení Maďarská garda, o jehož zákazu nyní jedná maďarský soud. Slibu bránit Maďarsko a Maďary přihlíželo asi 500 diváků. Existenci sdružení, které má kolem tisícovky členů, dlouhodobě kritizují vlády mnoha evropských zemí, včetně slovenské.

VIDEO
Krajně pravicová Maďarská garda přijímá nové členy

Gardu založilo loni v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Hlavním cílem gardy je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

ČTĚTE TAKÉ
Maďarská garda v otevřeném konfliktu s Romy
Maďarští nacionalisté mají spory kvůli gardě
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Velitel gardy István Dósa ve svém dnešním projevu řekl, že sdružení bude dál všemi silami bojovat "proti národu nepřátelské politice maďarské politické elity". Proti extremistům během přísahy protestovalo na náměstí Hrdinů několik desítek demonstrantů.

Prvních 56 příslušníků gardy skládalo loni veřejnou přísahu v uniformách a pod vlajkami připomínajícími fašistické hnutí, které kolaborovalo s německými nacisty za dob druhé světové války. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pak přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím a maďarské vrchní státní zastupitelství v prosinci 2007 podalo návrh na ukončení činnosti gardy. Hlavním důvodem je pro zákaz hnutí je podle zastupitelství to, že gardisté svými antiromskými a antisemitskými výroky a akcemi podněcují rasovou nesnášenlivost. O návrhu nyní rozhoduje soud.

Přečteno: 970x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo