romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Česku začal platit antidiskriminační zákon

Praha, 1.9.2009 17:51, (ROMEA)

Antidiskriminační zákon zamezující diskriminaci příslušníků nejrůznějších menšin platí ode dneška také v Česku. Země se tak stala posledním státem evropské sedmadvacítky, který legislativu proti diskriminaci zavedl. K jejímu přijetí se přitom ČR zavázala už při vstupu do Evropské unie v roce 2004; přijetím normy Česko zažehnalo hrozbu vysokých sankcí od EU.

O přijetí zákona rozhodli v červnu poslanci, kteří přehlasovali předchozí veto prezidenta Václava Klause.

Zákon vymezuje právo na rovné zacházení bez ohledu na rasu, pohlaví, sexuální orientaci nebo věk. Zakazuje diskriminaci například v přístupu k zaměstnání, podnikání, vzdělání nebo zdravotní péči. Má chránit také před diskriminací kvůli zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech.

Zástupci neziskových organizací zaměřených na pomoc seniorům a hájících práva žen považují zavedení antidiskriminačního zákona za pouhý první krok na dlouhé cestě k odstranění nerovností mezi lidmi. Aby úprava skutečně účinně bránila lidi ohrožené diskriminací, bude ji podle nich ještě třeba novelizovat.

Přečteno: 923x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo