romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Janově zvítězil především rozum

Praha/Litvínov, 20.10.2008 10:09, (http://banga.blog.idnes.cz)

A to je jenom dobře. Přiznám se, že když jsem psal svůj poslední pozitivní blog o sídlišti Janov, neměl jsem tušení o tom, co se tam bude za pár dní dít. Věděl jsem o tom, že se sídlištěm čas od času projde někdo, kdo sám sebe nazývá hlídkou, ale netušil jsem, že věc naroste až do rozměrů, do kterých narostla. Opravdu si stojím za tím, že jsem ten den viděl klidné, pohodové sídliště. Pod tíhou posledních událostí musím ovšem sebekriticky přiznat, že jsem na sídlišti měl asi strávit delší dobu. Třeba bych změnil názor.

ČTĚTE TAKÉ
Jak snadno se dá manipulovat veřejným míněním, když jde o Romy

No dobrá, nechal jsem se unést dojmem z jednoho dne, problémy tam zjevně existují, otázkou je, kdo má větší problém s kým. Samozvaná hlídka Dělnické strany, která chtěla monitorovat sídliště, narazila na odpor místních Romů, pro většinu národa asi neoprávněně, pro Romy ovšem zcela po právu. Stát se to u nás na sídlišti, asi by se mi osobně také nelíbilo, že by mne chodil někdo kontrolovat. Nelíbilo by si mi, že třeba budou sledovat mojí ženu, když bude chodit po venku s kočárem, kde bude ležet moje dcera. Nelíbilo by se mi, kdyby někdo „monitoroval“ mého syna. O sobě ani nemluvím, mne monitoruje každý J.

Souhlasím veřejně s tím, že se jim Romové postavili do cesty. Nesouhlasím s tím, jaký u toho byl komentář, mrzí mne, že byla hlídka vyprovázena rasistickými nadávkami a opravdu toho lituji už jenom proto, že mám opravdu pocit, že nacisti tu v roce 2008 nemají co pohledávat. Na druhou stranu už jsem jednou psal, že se jednalo o pár jedinců a také jsem psal, že když nacisté kopali do romských chlapců, taky u toho těžko křičeli „tady máš ty snědý, Romský, spoluobčane, chuligáne jeden, uličníku!!“ Každopádně oba případy jsou špatně, rasismus nepatří do žádné společnosti.

Celá akce Dělnické strany nebyla ničím jiným, než trapnou předvolební kampaní, stejně jako další aktivity a svolání neonacistů do Janova.

Představení, které nacisti předvedli lidu, snad není třeba nějak dlouze popisovat. Dlažební kostky létající na policisty, napadání novinářů a ostatních lidí, rozmlácené výlohy, to snad nepotřebuje komentář. Do akce se zapojila i křehká dívenka známá z provokace Dělnické strany před několika týdny. "Serte na to, přece si kvůli nějakými debilovi nenecháme zkazit celou akci," nabádala své soukmenovce podle Deníku.cz

Romové a ostatní antifašisti se sešli také v hojném počtu, údajně se na „romské“ straně barikády objevilo cca 300 lidí. Na rozdíl od běsnících nácků se ale nenechali vyprovokovat k násilí, za což jim všem patří dík, neb ten den vyhrál rozum nad rasismem, ale tak nějak jenom u jedné strany.

Každopádně po akci neonacistů je potřeba se opět a znovu zeptat, není v roce 2008 čas na to, aby se ministr vnitra dokázal vypořádat s nacisty? Dělnická strana jasně ukázala a deklarovala, kdo jsou její stoupenci, je čas jim udělat papá a poslat je za Komunistickým svazem mládeže?

KAM DÁL
Za řádění v Litvínově obviněn jeden neonacista
Policii se podařilo vytlačit agresivní neonacisty z Janova, Romové se klidně rozešli

Romové vyhnali ze sídliště Janov Dělnickou stranu, místopředseda vyhrožuje odvetou
Dělnická strana vyšle do litvínovského sídliště ochranné sbory
Ústecká ODS představila protiromskou kampaň
Protiromskou kampaň v Ústeckém kraji vede ODS
Provokace proti Romům v Ústí nad Labem

KOMENTÁŘE
Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!
Spontánní demo vepřových mozků
Za rudou kamufláží hnědé jádro

Kdo seje vítr, sklízí bouři
Romové jako cesta k politické moci?
Populistická kampaň ODS
Tak makejte, gádžové

Přečteno: 2025x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Janov, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo