romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

„V letních měsících bývá aktivita a možnosti pedofi lů vyšší,“ říká Zuzana Baudyšová,

Praha, 22.6.2009 10:46, (ROMEA/RV)

ředitelka a zakladatelka Nadace Naše dítě.

* Podle nejrůznějších statistik každým rokem přibývá počet sexuálně zneužívaných dětí. Jak si to vysvětlujete?

Odhalených případů přibylo, v ČR se oproti roku 2007 navýšil počet o 60 dětí na celkem 739 potvrzených případů sexuálního zneužití dítěte v roce 2008. Domníváme se, že neodhalených případů je ročně až 40 tisíc. Ze statistik MPSV ČR vyplynulo, že nejčastěji k případům nejen sexuálního zneužívání, ale také fyzického a psychického týrání dochází v úplných rodinách, tedy v prostředí, ve kterém mají děti malou šanci se bránit. Pachateli jsou lidé jim blízcí, rodinní příslušníci. Bohužel se tyto násilné útoky odehrávají doma za zavřenými dveřmi. Domníváme se, že ochrana dětí v ČR není na dobré úrovni a potvrzují nám to nejen smutné počty trpících dětí, ale tento názor zastává také česká veřejnost, jak vyplynulo z nedávného výzkumu společnosti GfK Praha uskutečněného pro Nadaci Naše dítě. S výsledky výzkumu se mohou vaši čtenáři seznámit na www.nasedite.cz

* Co vše vlastně můžeme považovat za sexuální zneužívání dětí?

Jakýkoliv sexuální čin spáchaný na osobě mladší 15 let včetně pořizování dětské pornografie, nabídky se sexuálním podtextem a další. Sexuální zneužívání je jakékoliv nevhodné vystavení dítěte pohlavnímu kontaktu, aktivitám a chování.

* Odborníci tvrdí, že většina případů sexuálního zneužívání dětí se odehrála v rodinném prostředí, to jste ostatně i vy potvrdila ve výše zmíněné otázce. Jak dítě pozná, že člen rodiny může být potenciálním pachatelem takového činu? Čím by se dítě mělo podle Vás řídit?

Je velmi smutné, že často jsou oběťmi bezbranné malé děti mladší tří let, které se nedokážou bránit. Děti mohou jen těžko rozpoznat, co je nevhodné a co by si k nim dospělí dovolit neměli. Jsou odkázáni na pomoc jiných dospělých, jako je širší rodina, rodiče spolužáka, učitel, všichni ti, kteří mají, a to i ze zákona, povinnost zabránit či překazit páchání trestného činu na dětech a oznámit jej příslušným úřadům, nejlépe Policii ČR. Kdo tuto povinnost nesplní, se sám dopouští trestného činu s trestní sazbou až na tři roky odnětí svobody. Tato oznamovací povinnost se samozřejmě vztahuje také na všechny děti do 18 let. Zneužívané děti by měly o bezpráví, které se jim děje, hovořit s někým, komu důvěřují, starší děti se mohou svěřit lékařům nebo učitelům ve škole.

* Dá se obecně říci, které děti se stávají nejčastější obětí sexuálního zneužívání?

Jedná o nešťastné oběti psychicky nemocných a bezcitných lidí. Děti v drtivé většině případů nemohou za to, že se stanou obětí sexuálního zneužívání. Mohou se do nebezpečné situace dostat vědomě, když se třeba na internetu seznámí s cizí osobou a sejdou se s ní na odlehlém místě. V mnoha případech se tak dívky a chlapci stali obětí násilníků. Nelze kategorizovat ani dle rodinného zázemí či vzdělání. Oběti jsou často i z dobře situovaných rodin.

* Zvyšuje se podle Vašich informací počet případů zneužití dětí v souvislosti s letními prázdninami? Jakým způsobem by rodiče měli své děti před pedofi ly chránit?

Je vhodné, aby rodiče s dětmi hovořili, znali jejich kamarády, jejich rodinné příslušníky, místa, kde se děti scházejí, a s kým se stýkají. V letních měsících bývá bohužel aktivita a možnosti pedofi lů vyšší. Nezapomínejme v dnešní době ani na internet, kde také může být dítě osloveno člověkem s pedofilním zájmem. Děti budou o prázdninách trávit u počítače více času než ve školním roce. Na www.internethotline. cz se rodiče i děti mohou seznámit s pravidly bezpečného užívání internetu. Prevence je vždy důležitá a k ochraně dětí neodmyslitelně patří. Všem čtenářům časopisu přeji slunné a hezké léto.

Přečteno: 720x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo