romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

„V letních měsících bývá aktivita a možnosti pedofi lů vyšší,“ říká Zuzana Baudyšová,

Praha, 22.6.2009 10:46, (ROMEA/RV)

ředitelka a zakladatelka Nadace Naše dítě.

* Podle nejrůznějších statistik každým rokem přibývá počet sexuálně zneužívaných dětí. Jak si to vysvětlujete?

Odhalených případů přibylo, v ČR se oproti roku 2007 navýšil počet o 60 dětí na celkem 739 potvrzených případů sexuálního zneužití dítěte v roce 2008. Domníváme se, že neodhalených případů je ročně až 40 tisíc. Ze statistik MPSV ČR vyplynulo, že nejčastěji k případům nejen sexuálního zneužívání, ale také fyzického a psychického týrání dochází v úplných rodinách, tedy v prostředí, ve kterém mají děti malou šanci se bránit. Pachateli jsou lidé jim blízcí, rodinní příslušníci. Bohužel se tyto násilné útoky odehrávají doma za zavřenými dveřmi. Domníváme se, že ochrana dětí v ČR není na dobré úrovni a potvrzují nám to nejen smutné počty trpících dětí, ale tento názor zastává také česká veřejnost, jak vyplynulo z nedávného výzkumu společnosti GfK Praha uskutečněného pro Nadaci Naše dítě. S výsledky výzkumu se mohou vaši čtenáři seznámit na www.nasedite.cz

* Co vše vlastně můžeme považovat za sexuální zneužívání dětí?

Jakýkoliv sexuální čin spáchaný na osobě mladší 15 let včetně pořizování dětské pornografie, nabídky se sexuálním podtextem a další. Sexuální zneužívání je jakékoliv nevhodné vystavení dítěte pohlavnímu kontaktu, aktivitám a chování.

* Odborníci tvrdí, že většina případů sexuálního zneužívání dětí se odehrála v rodinném prostředí, to jste ostatně i vy potvrdila ve výše zmíněné otázce. Jak dítě pozná, že člen rodiny může být potenciálním pachatelem takového činu? Čím by se dítě mělo podle Vás řídit?

Je velmi smutné, že často jsou oběťmi bezbranné malé děti mladší tří let, které se nedokážou bránit. Děti mohou jen těžko rozpoznat, co je nevhodné a co by si k nim dospělí dovolit neměli. Jsou odkázáni na pomoc jiných dospělých, jako je širší rodina, rodiče spolužáka, učitel, všichni ti, kteří mají, a to i ze zákona, povinnost zabránit či překazit páchání trestného činu na dětech a oznámit jej příslušným úřadům, nejlépe Policii ČR. Kdo tuto povinnost nesplní, se sám dopouští trestného činu s trestní sazbou až na tři roky odnětí svobody. Tato oznamovací povinnost se samozřejmě vztahuje také na všechny děti do 18 let. Zneužívané děti by měly o bezpráví, které se jim děje, hovořit s někým, komu důvěřují, starší děti se mohou svěřit lékařům nebo učitelům ve škole.

* Dá se obecně říci, které děti se stávají nejčastější obětí sexuálního zneužívání?

Jedná o nešťastné oběti psychicky nemocných a bezcitných lidí. Děti v drtivé většině případů nemohou za to, že se stanou obětí sexuálního zneužívání. Mohou se do nebezpečné situace dostat vědomě, když se třeba na internetu seznámí s cizí osobou a sejdou se s ní na odlehlém místě. V mnoha případech se tak dívky a chlapci stali obětí násilníků. Nelze kategorizovat ani dle rodinného zázemí či vzdělání. Oběti jsou často i z dobře situovaných rodin.

* Zvyšuje se podle Vašich informací počet případů zneužití dětí v souvislosti s letními prázdninami? Jakým způsobem by rodiče měli své děti před pedofi ly chránit?

Je vhodné, aby rodiče s dětmi hovořili, znali jejich kamarády, jejich rodinné příslušníky, místa, kde se děti scházejí, a s kým se stýkají. V letních měsících bývá bohužel aktivita a možnosti pedofi lů vyšší. Nezapomínejme v dnešní době ani na internet, kde také může být dítě osloveno člověkem s pedofilním zájmem. Děti budou o prázdninách trávit u počítače více času než ve školním roce. Na www.internethotline. cz se rodiče i děti mohou seznámit s pravidly bezpečného užívání internetu. Prevence je vždy důležitá a k ochraně dětí neodmyslitelně patří. Všem čtenářům časopisu přeji slunné a hezké léto.

Přečteno: 716x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek..
romea - logo