romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Litomyšli začne výstava o romské kultuře od historie po dnešek

Litomyšl, 14.7.2007 12:59, (ČTK)

Romskou kulturu a její významné osobnosti od historických dob až po dnešek přiblíží návštěvníkům Evropského školicího centra YMCA v bývalém zámeckém pivovaru v Litomyšli výstava s názvem Světlo v kultuře a historii Romů. Slavnostně bude zahájena v neděli odpoledne za doprovodu romských hudebníků z České Třebové, řekl ČTK Ladislav Nádvorník, ředitel Salesiánského střediska v Teplicích, které expozici připravilo.

"Na mnoha panelech budou umístěny fotografie a texty o historii Romů sahající až do staré Indie a jejich dějin za dob Rakouska-Uherska. Na ně navazují příklady současných romských osobností, například ředitelky Romského muzea v Brně a jejího manžela, který je kardiolog," uvedl Nádvorník.

Část expozice je věnována romské kultuře, stravování, zvykům či oblékání. "Pro romskou mládež a děti jsme organizovali tři víkendové pobyty, kde jsme s nimi malovali a věnovali se romským tradicím. Zkoušeli jsme třeba, jak vypadala tradiční romská svatba nebo křest," řekl Nádvorník. Ukázky mohou lidé v Litomyšli vidět na videofilmu.
Salesiáni tuto výstavu, která vznikla ve spolupráci s občanským sdružením Athinganoi sdružujícím mladé nadané Romy a s Muzeem romské kultury v Brně, poprvé představili veřejnosti v lednu tohoto roku. Expozice byla umístěna v Regionálním muzeu v Teplicích.

Návštěvníci si budou moci také přečíst romské pohádky nebo se podívat na romské kroje a součásti oblečení. Výstava končí 29. července, poté ji bude možné vidět na internetu pro potřeby škol či seminárních prací.

Přečteno: 1104x
 

Kam dál:

Štítky:  

KulturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo