romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Litvínově budou vyplácet sociální dávky na čipovou kartu

Litvínov, 23.5.2008 9:35, (ROMEA/ČTK)

Litvínovská radnice chce od příštího roku změnit způsob výplaty sociálních dávek. Lidé už nebudou dostávat část dávky formou poukázek, ale na čipové kartě. Za jídlo, ošacení a drogistické zboží zaplatí ve vybraných obchodech odečtením příslušné sumy z elektronické peněženky. Je to další krok k zamezení zneužívání dávek, stravenky se přeci jen dají směnit za peníze, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Klika (ČSSD).

Na systému výplaty sociálních dávek město spolupracuje s Ústeckým krajem a mosteckým úřadem práce. "Stravenky budou lidé v hmotné nouzi pobírat do konce roku, už od července ale dostanou k poukázkám i elektronický identifikátor, bez něhož je nebudou moci použít," uvedl Klika.

Čipové karty městu nabídl Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova, jehož zákazníci elektronickými peněženkami platí jízdné. "Podle vedení podniku je možné systém čipových karet využít i k výplatě sociálních dávek. Jejich nákup a vybavení výplatních míst a sítě obchodů elektronickým dobíjecím a čtecím systémem uhradí dle dohody kraj," doplnil Klika.

Obyvatelé Litvínova v hmotné nouzi dostávají od 1. března v hotovosti jen 30 procent dávek, zbytek ve formě poukázek. Stejný poměr zůstane i po nahrazení stravenek čipovou kartou. Lidem se ale systém nelíbí, koncem dubna na centrálním náměstí proti němu demonstrovali. Domáhali se zrušení stravenek a návratu k vyplácení dávek v hotovosti (více zde...). Lze očekávat, že nepřivítají s nadšením ani čipové karty. Město ale ustoupit nehodlá.

Dávky formou poukázek v Litvínově pobírá 1300 lidí. Sociální odbor je podle Kliky připraven jednotlivé problémové případy řešit. "U 171 klientů už sociální pracovnice formu vyplácení přehodnotily a tito lidé zase dostávají peníze. Akceptovali jsme i stížnost na příliš vysokou hodnotu stravenek, obchodníci totiž odmítají na poukázky vracet. Rozšířili jsme také síť obchodů, kde lze za kupony nakoupit," dodal.

Systém výplaty dávek pomocí poukázek funguje v Česku zhruba ve třech desítkách měst. Letos v dubnu například výplatu dávek pomocí poukázek zavedly dva obvody v Pardubicích a Šternberk, systém připravují i v Žatci (více zde...).

Úřady práce a radnice vyplatí podle ústeckého hejtmana Jiřího Šulce v kraji ročně na sociálních dávkách kolem devíti miliard korun, až třetinu těchto dávek lidé zneužívají. Nakupují za ně alkohola drogy nebo peníze prohrají v automatech.

Přečteno: 1293x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Sociální dávkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo