romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Litvínově uhradili městu dluhy jen dva lidé, nastoupí exekutor

Litvínov, 1.6.2009 22:27, (ROMEA)

Jen dva obyvatelé Litvínova uhradili do konce května svůj dluh vůči městu. Ultimátum radnice tak zůstalo bez odezvy, dlužníci proto musejí počítat s tím, že je postihne exekuce. Město má připraveno k odeslání k soudu 200 návrhů na prohlášení exekucí s celkovou dlužnou částkou 1,5 milionu korun. Zahájit se je podaří ještě do konce června, řekla dnes ČTK mluvčí litvínovské radnice Eva Maříková.

Městu lidé a firmy dluží na nájemném, poplatcích za služby a neuhrazených pokutách 52 milionů korun. Návrhy na exekuce podle Maříkové radnice podala nejprve na notorické neplatiče dluhů za pokuty, poplatky či přeplacené sociální dávky, kteří ignorují veškeré výzvy města k zaplacení.

"O návrzích rozhodne soud během několika týdnů. Zatím máme smlouvu s jedním exekutorem, postupně najmeme další exekutorské kanceláře. Jakmile bude mít soudní rozhodnutí v ruce, začne peníze či majetek po dlužnících vymáhat. Nebude však zabavovat peníze z dávek v hmotné nouzi ihned na radnici jako v Chomutově. Existuje totiž dvojí právní výklad, zda jde o legální postup. Vyčkáme proto rozhodnutí krajského soudu v této věci," uvedla Maříková.

Dlužníkům to však podle ní život nijak neusnadní. "Exekutor je totiž může se soudním příkazem překvapit na poště, na ulici či v herně, kam se dostaví za asistence strážníků," doplnila.

Exekuce peněz ze sociálních dávek již v únoru postihla dlužníky v Chomutově. Exekutor však zabavoval dlužné peníze jen jednou, na další domluvený termín s městem se už nedostavil. Tomu se chtějí v Litvínově uzavřením smluv s více exekutory vyhnout. Exekuce chtějí zavést i v dalších městech, například Ústí nad Labem či Třebíči.

Exekutoři budou podle místostarosty Martina Kliky (ČSSD) odebírat jen část finančních prostředků z dávky, aby se zejména rodiny s dětmi nedostávaly do existenčních potíží.

Za nezákonné exekuce považuje ombudsman, ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb i někteří právníci. Kontrolu, která prověřila postup exekutora, poslal do Chomutova i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Existují podle něj dva právní výklady, jež si odporují. To potvrdily i dva rozdílné verdikty chomutovského soudu, jenž posuzoval návrhy na pozastavení exekucí. Rozhodnout proto bude muset ústecký krajský soud, k němuž se odvolal Chomutov.

Exekuce naopak podpořil ministr vnitra Ivan Langer (ODS) či primátoři statutárních měst.

V Litvínově i Chomutově se rozhodli proti nepřizpůsobivým občanům, zejména neplatičům nájemného či poplatků přitvrdit. Část sociálních dávek litvínovská radnice například vyplácí už rok v kuponech, za něž lze ve vybraných obchodech nakoupit jen jídlo, ošacení a hygienické potřeby. V Chomutově hrozí dlužníkům kromě exekucí i vystěhování do mobilních buněk na okraj města.

Vedení Litvínova se zaměřuje už od listopadu zejména na nepřizpůsobivé obyvatele problémového sídliště Janov, kteří se dopouštějí přestupků a narušují občanské soužití. Několik neplatičů nájemného už sociální pracovnice městského úřadu za asistence strážníků vystěhovaly do ubytoven.

V sídlišti žije na 6000 obyvatel. Sestěhováni sem byli sociálně slabí obyvatelé z různých koutů země. Je mezi nimi mnoho nezaměstnaných lidí, zejména Romů, kteří nemají zájem o vzdělání a mají problémy s dluhy.

Přečteno: 1001x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo