romea - logo
27. listopadu 2021 (sobota)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Litvínově vzniká největší české ghetto

Litvínov, 2.7.2007 12:26, (ROMEA/Mf DNES)

Původně výstavní sídliště v litvínovské čtvrti Janov bylo určeno obyvatelům vesnic, kteří museli opustit domovy kvůli těžbě. Dnes se Janov mění na romské ghetto, kde pořídíte byt 4+1 za 120 tisíc korun, zatímco o pár kilometrů dál stojí stejně velký byt v paneláku tři čtvrtě milionu a více.

Vysoké "krabice" jsou zde rozesety po rovině i ve svahu. Z jedné strany je obklopují lesy a kopce, naproti se tyčí čoudící areál Chemopetrol. V betonovém sídlišti Janov bydlí kolem osmi tisíc obyvatel. Je až desetkrát větší než mostecký Chanov. Odhaduje se, že polovinu z janovských obyvatel tvoří Romové.

Místo přesně zapadá do definice takzvané sociálně vyloučené lokality neboli ghetta, jichž je v Česku podle sociologa Ivana Gabala už 330. Z jeho analýzy pro ministerstvo práce a sociálních věcí vyplývá, že sociálně vyloučené romské lokality vznikají "přirozeným" sestěhováváním chudých romských rodin do míst s levnějším bydlením, vytlačováním těchto rodin z lukrativních bytů a řízeným sestěhováváním ze strany obcí.

"Jako vlastníci bytů nemůžeme nijak ovlivnit, kdo se sem nastěhuje. Jak mohli dopustit, aby jich bylo tolik pohromadě a přicházeli další?" ptá se rozhořčeně domovník jednoho z domů. Jeho otázka má více adresátů: město Litvínov, které Romy do Janova sestěhovávalo a byty pak prodalo soukromým firmám. A tyto firmy, které spolu s realitními kancelářemi v sestěhovávání pokračují. A konečně i stát a jeho zákony.

Přečteno: 2449x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo