romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Lounech demonstrace nebude. Petr Strkal (Severočeši.cz) a bulvární média jednostrannými informacemi vyvolávali zášť vůči Romům

Louny, 27.9.2011 16:32, (ROMEA)

Sobotní protest proti Romům v Lounech se nakonec neuskuteční. Svolavatel, předseda místního sdružení strany Severočeši.cz Petr Srkal, ho zrušil údajně proto, že vyvolal nechtěnou pozornost příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V tiskové zprávě o tom informoval lounský starosta Jan Kerner, který sám zrušení shromáždění uvítal. Protiromské shromáždění chtěl Strkal svolat proto, že jej údajně okradli a zbili Romové. Podle jeho jednostranných informací dokonce některá média rozdmýchávala nenávist vůči Romům. Jak se později ukázalo, Strkal podstatné informace zamlčel.

"Důvod zrušení je nepřiměřená pozornost přívrženců DSSS, kteří by naše shromáždění, za zabezpečení vyšší bezpečnosti občanů a veřejnou diskusi týkající se kriminality zneužili pro své zviditelnění, a tím by ještě více zvýšili napětí mezi spoluobčany," napsal svolavatel shromáždění, předseda místního sdružení strany Severočeši.cz Petr Srkal v oznámení lounské radnici.

Srkala ke svolání demonstrace vedl údajně incident, který se odehrál v noci na pátek u lounské ubytovny. Podle policie Srkal během noci opakovaně vnikl na ubytovnu obývanou převážně Romy a dožadoval se tam svého kola a mobilu, z jejichž krádeže obyvatele ubytovny vinil. Nejprve na ubytovně rozbil skleněnou výplň vchodových dveří a po rvačce s jedním z obyvatel ho našla policie ležet na ulici a museli ho ošetřit záchranáři.

Podruhé během noci šel na ubytovnu vyzbrojený dřevěnými násadami, s hasičskou helmou a chrániči na kolenou. Tyčemi bušil do zavřených dveří a dožadoval se svého mobilu a kola. Krádež nezamčeného kola z vestibulu nedaleké restaurace nahlásil i policii. Policie muže obvinila z výtržnictví a na několik hodin ho zadržela. Obviněný poté v pondělí vyhrožoval, že uspořádá v sobotu v Lounech protiromskou demonstraci.

"Možnost povozit se na vlně protiromských nálad je nesmírně lákavá," komentoval tyto události starosta Kerner. Louny by se tak zařadily mezi problémové lokality, kam ale podle Kernera nepatří. "Úroveň kriminality v našem městě je řádově nižší než v městech na severu Čech, a podobné je to i s poměrně umírněným vzájemným vztahem mezi etnickými skupinami - alespoň doposud to tak bylo," dodal starosta.

Protiromská zášť hlásaná Strkalem a některými médii

O celé záležitosti dříve informovaly bulvární tiskoviny a některé weby jejich zprávu převzaly. Jimi podané informace vyznívaly protiromsky, nestálo v nich nic o opakovaném ataku ubytovny Strkalem, nijak neprokazovaly, že za krádeže mohou Romové, rovnou vydávaly Strkalovu domněnku za pravdu.

Například Blesk.cz napsal , že "situace na severu Čech je stálé velmi napjatá. Oběťmi se stávají nejen děti, důchodci nebo obyčejní kolemjdoucí, ale nově i politici. Předseda politické strany Severočeši.cz se tak zřejmě stal prvním veřejným činitelem, na kterého místní Romové zaútočili."

Blesk, jehož zprávu převzal server Eurozprávy.cz celou "zprávu" emotivně doplnil těmto tvrzeními (ponecháno v původní brilantní češtině):
"Petr Srkal se vracel z právě ukončené schůze pěšky, jelikož mu neznámý pachatel ukradl kolo. Na cestě po Husově ulici telefonoval se svou přítelkyni, kdy najednou se před nim objevil neznámý pár. Podle jeho slov mu Rom vyrazil mobil z ruky, který následně sebrala žena. Neohrožený politik se však nenechal zastrašit a došel si pro svůj mobil přímo do romské ubytovny. Tam se ale setkal s velkým odporem. Místní Romové ho doslova prohodily skleněnou výplní. Srkal musel poté vyhledat lékařskou péči. Podle všeho má otřes mozku a otevřené rány na různých částech těla. Jak sám ve veřejnosti určeném videu podotýká, šel ze Žatce na výše uvedené místo činu pěšky 25 km a opět se pokusil o navrácení svého majetku."

Pro další bulvár, Parlamentní listy, řekl dokonce známý rasista, senátor Jaroslav Doubrava ze stejného uskupení jako Strkal (Severočeši.cz), na základě těchto neověřených, jednostranných informací toto:
"To se mně zdá skoro k neuvěření. Jak je možné, že si majoritní většina občanů nechá tohle líbit a nechala to dojít až do takovýchto absurdních situací, kdy je vlastně minoritou ohrožována"

Deník.cz uvedl Strkalovy "informace" do souvislostí:
"Zřejmě opilý, oblečen do hasičské uniformy a vyzbrojen dřevěnými tyčemi, si tam šel vyřídit účty s tamními Romy. Domníval se, že mu ukradli telefon a kolo. O celém incidentu pak natočil video a zveřejnil ho o na internetu. Události popsané z jeho pohledu, ale upřesnila policie, která Srkala obvinila z výtržnictví."

ČTK, fk,čtk
Přečteno: 2032x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo