romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Lounech demonstrace nebude. Petr Strkal (Severočeši.cz) a bulvární média jednostrannými informacemi vyvolávali zášť vůči Romům

Louny, 27.9.2011 16:32, (ROMEA)

Sobotní protest proti Romům v Lounech se nakonec neuskuteční. Svolavatel, předseda místního sdružení strany Severočeši.cz Petr Srkal, ho zrušil údajně proto, že vyvolal nechtěnou pozornost příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V tiskové zprávě o tom informoval lounský starosta Jan Kerner, který sám zrušení shromáždění uvítal. Protiromské shromáždění chtěl Strkal svolat proto, že jej údajně okradli a zbili Romové. Podle jeho jednostranných informací dokonce některá média rozdmýchávala nenávist vůči Romům. Jak se později ukázalo, Strkal podstatné informace zamlčel.

"Důvod zrušení je nepřiměřená pozornost přívrženců DSSS, kteří by naše shromáždění, za zabezpečení vyšší bezpečnosti občanů a veřejnou diskusi týkající se kriminality zneužili pro své zviditelnění, a tím by ještě více zvýšili napětí mezi spoluobčany," napsal svolavatel shromáždění, předseda místního sdružení strany Severočeši.cz Petr Srkal v oznámení lounské radnici.

Srkala ke svolání demonstrace vedl údajně incident, který se odehrál v noci na pátek u lounské ubytovny. Podle policie Srkal během noci opakovaně vnikl na ubytovnu obývanou převážně Romy a dožadoval se tam svého kola a mobilu, z jejichž krádeže obyvatele ubytovny vinil. Nejprve na ubytovně rozbil skleněnou výplň vchodových dveří a po rvačce s jedním z obyvatel ho našla policie ležet na ulici a museli ho ošetřit záchranáři.

Podruhé během noci šel na ubytovnu vyzbrojený dřevěnými násadami, s hasičskou helmou a chrániči na kolenou. Tyčemi bušil do zavřených dveří a dožadoval se svého mobilu a kola. Krádež nezamčeného kola z vestibulu nedaleké restaurace nahlásil i policii. Policie muže obvinila z výtržnictví a na několik hodin ho zadržela. Obviněný poté v pondělí vyhrožoval, že uspořádá v sobotu v Lounech protiromskou demonstraci.

"Možnost povozit se na vlně protiromských nálad je nesmírně lákavá," komentoval tyto události starosta Kerner. Louny by se tak zařadily mezi problémové lokality, kam ale podle Kernera nepatří. "Úroveň kriminality v našem městě je řádově nižší než v městech na severu Čech, a podobné je to i s poměrně umírněným vzájemným vztahem mezi etnickými skupinami - alespoň doposud to tak bylo," dodal starosta.

Protiromská zášť hlásaná Strkalem a některými médii

O celé záležitosti dříve informovaly bulvární tiskoviny a některé weby jejich zprávu převzaly. Jimi podané informace vyznívaly protiromsky, nestálo v nich nic o opakovaném ataku ubytovny Strkalem, nijak neprokazovaly, že za krádeže mohou Romové, rovnou vydávaly Strkalovu domněnku za pravdu.

Například Blesk.cz napsal , že "situace na severu Čech je stálé velmi napjatá. Oběťmi se stávají nejen děti, důchodci nebo obyčejní kolemjdoucí, ale nově i politici. Předseda politické strany Severočeši.cz se tak zřejmě stal prvním veřejným činitelem, na kterého místní Romové zaútočili."

Blesk, jehož zprávu převzal server Eurozprávy.cz celou "zprávu" emotivně doplnil těmto tvrzeními (ponecháno v původní brilantní češtině):
"Petr Srkal se vracel z právě ukončené schůze pěšky, jelikož mu neznámý pachatel ukradl kolo. Na cestě po Husově ulici telefonoval se svou přítelkyni, kdy najednou se před nim objevil neznámý pár. Podle jeho slov mu Rom vyrazil mobil z ruky, který následně sebrala žena. Neohrožený politik se však nenechal zastrašit a došel si pro svůj mobil přímo do romské ubytovny. Tam se ale setkal s velkým odporem. Místní Romové ho doslova prohodily skleněnou výplní. Srkal musel poté vyhledat lékařskou péči. Podle všeho má otřes mozku a otevřené rány na různých částech těla. Jak sám ve veřejnosti určeném videu podotýká, šel ze Žatce na výše uvedené místo činu pěšky 25 km a opět se pokusil o navrácení svého majetku."

Pro další bulvár, Parlamentní listy, řekl dokonce známý rasista, senátor Jaroslav Doubrava ze stejného uskupení jako Strkal (Severočeši.cz), na základě těchto neověřených, jednostranných informací toto:
"To se mně zdá skoro k neuvěření. Jak je možné, že si majoritní většina občanů nechá tohle líbit a nechala to dojít až do takovýchto absurdních situací, kdy je vlastně minoritou ohrožována"

Deník.cz uvedl Strkalovy "informace" do souvislostí:
"Zřejmě opilý, oblečen do hasičské uniformy a vyzbrojen dřevěnými tyčemi, si tam šel vyřídit účty s tamními Romy. Domníval se, že mu ukradli telefon a kolo. O celém incidentu pak natočil video a zveřejnil ho o na internetu. Události popsané z jeho pohledu, ale upřesnila policie, která Srkala obvinila z výtržnictví."

ČTK, fk,čtk
Přečteno: 2034x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo