romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Maďarsku bude od nynějška popírání holokaustu trestné

Budapešť, 11.3.2010 9:35, (ROMEA)

Popírání holokaustu bude od dubna v Maďarsku trestné. Příslušný zákon přijatý v únoru parlamentem dnes podepsal prezident László Sólyom. Kdo bude napříště popírat, zpochybňovat nebo bagatelizoval vyvražďování Židů během druhé světové války, může být potrestán vězením v trvání až tří let. Napsala to agentura MTI.

Zákon přijali poslanci parlamentu 22. února. Pro normu navrženou vládními socialisty tehdy hlasovalo 197 poslanců, tedy vedle socialistů i značná část liberálů, zdrželo se 147 poslanců a jen jeden hlas byl proti. Parlament přitom zamítl pozměňovací návrh pravice, podle nějž by bylo trestné i popírání zločinů maďarského fašistického a komunistického režimu.

Maďarská média po přijetí zákona v parlamentu spekulovala, zda pravicový prezident Sólyom zákon podepíše, nebo jej předá k posouzení ústavnímu soudu. Jak dnes oznámil prezidentův mluvčí Ferenc Kumin, Sólyom zákon podepsal, protože podle něj neodporuje ústavě a neomezuje svobodu vyjadřování, jak tvrdili jeho odpůrci.

Maďarský režim Miklóse Horthyho nebyl přes spojenectví s Německem nijak vyhraněně antisemitský a Židy na svém území dlouho nepronásledoval. V druhé fázi války však na nátlak Hitlerova Německa, a zejména pak po německém obsazení země, nabralo pronásledování Židů značných rozměrů. Celkem zahynulo na 550.000 maďarských Židů, většina z nich ve vyhlazovacích táborech jako Osvětim. Desítky tisíc Židů však zahynuly přímo v Maďarsku, a to při hromadných popravách zastřelením nebo během pochodů smrti. Ve stejném období zahynulo také na 50.000 Romů.

Přečteno: 631x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo