romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Maďarsku začalo druhé kolo voleb, má potvrdit vítězství pravice

Budapešť, 25.4.2010 13:51, (ROMEA)

V Maďarsku se dnes koná druhé kolo parlamentních voleb, které už v prvním kole před dvěma týdny přinesly jasné vítězství konzervativním mladým demokratům (Fidesz) Viktora Orbána. K 11. hodině byla volební účast jen něco přes 19 procent, což je méně než ve stejnou dobu v kole prvním. Hlasování zatím probíhá bez incidentů. Oznámila to ústřední volební komise (OVI).

Hlasovací místnosti se uzavřou v 19:00 a první výsledky by měly být oznámeny kolem 22:00 SELČ.

V dnešním hlasování jde především o to, zda Fidesz získá dvoutřetinovou ústavní většinu. Rozhoduje se o obsazení 57 parlamentních křesel, a pokud 52 z nich Fidezs obsadí, tuto kvalifikovanou většinu, umožňující změny ústavy, získá. Předvolební průzkumy tomu napovídaly. Fidesz vedl kampaň před druhým kolem pod heslem "Fidesz sám" a "Teď nebo nikdy". Orbán v posledních vystoupeních sliboval, že "čím více získáme hlasů, tím dříve vyvedeme zemi z krize".

O vítězi voleb je rozhodnuto už od předminulé neděle, kdy Fidezs dostal 206 z 386 mandátů. Novým maďarským premiérem by se tak měl stát Orbán, i pokud by dnes Fidesz dvoutřetinovou většinu nezískal. Orbán stál v čele vlády už v letech 1998-2002.

Do parlamentu vůbec poprvé proniklo krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik), které v prvním kole skončilo těsně za druhými socialisty. Uspěla také ekologicky zaměřená strana Je možná jiná politika (LMP).

Takzvaný supersmíšený systém voleb spojuje poměrnou a většinovou volbu. Maďarští poslanci jsou do jednokomorového Národního shromáždění voleni na čtyři roky. Dnes budou Maďaři volit v jednomandátových volebních obvodech, ve kterých nebyl v prvním kole zvolen žádný kandidát. Zároveň budou stranám rozděleny mandáty, které se nepodařilo obsadit.

KAM DÁL?
Volby v Maďarsku: Fidesz 52,77%, MSZP 19,29%, Jobbik 16,71%
 

Přečteno: 724x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo