romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce, který odmítl princip kolektivní viny všech Romů

Břeclav, 19.4.2012 22:14, (ROMEA)
FOTO: Repro Prima FTV

Radnice v Břeclavi bere na vědomí, že se v neděli uskuteční nezávisle na sobě hned tři shromáždění na podporu brutálně zbitého patnáctiletého chlapce a za větší bezpečnost ve městě. Vedení města se nebude zabývat jejich případným zákazem, i když byly všechny ohlášeny se zpožděním. Jedno shromáždění pořádá extremistické sdružení Dělnická mládež (DM) a další dvě fyzické osoby. ČTK to dnes řekl břeclavský starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Podle zákona musí být shromáždění na příslušné radnici ohlášeno s pětidenním předstihem. Ani v jednom případě ale termín nebyl dodržen. Radnice by je tedy mohla zakázat.

"Chceme mít situaci ve městě pod kontrolou. Akce byly svolány masově, lidé sem přijedou a my nechceme bránit ústavnímu právu na sdružování občanů," uvedl Ryšavý. Vyzval veřejnost, aby se neúčastnila akcí extremistů, kteří patrně budou chtít vyvolávat protiromské nálady. Na akce by mohly dorazit stovky lidí.

"Pokud si někdo myslí, že se přijede na jižní Moravu vyřádit, tak je na omylu. Zákon a pořádek si tady narušovat nenecháme," řekl dnes ČTK jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Vyzval ministra vnitra Jana Kubiceho a vládu, aby úsporné škrty neohrozily bezpečnost v zemi. Připomněl, že za uplynulé dva roky na jihu Moravy ubylo 500, na Břeclavsku 60 a přímo v Břeclavi 20 republikových policistů.

Břeclav má asi 27.000 obyvatel. Kolik z nich je Romů, se pouze odhaduje. K romské národnosti se podle oficiálního sčítání přihlásilo asi 30 lidí. Podle odhadů jich žije ve městě asi tisíc. "Počty se špatně odhadují. Jisté je, že nyní mají všichni velké obavy a přejí si, aby byli pachatelé odhaleni a věc uzavřena," řekl ČTK romský koordinátor Jaroslav Danihel.

Pedagogičtí pracovníci břeclavské organizace IQ Roma servis, kteří denně pracují s romskými dětmi, prý zaznamenali po incidentu jejich zvýšenou úzkost a snižující se pocit sounáležitosti se společností.

NEPŘEHLÉDNĚTE
IQ Roma servis: Břeclavští Romové jsou napadáni a ostrakizováni. Přitom sami odsuzují zmlácení patnáctiletého Petera

Původně chtěli demonstraci uspořádat chlapcovi přátelé. Nazvali ji "pochod za Peťu a naši bezpečnost". Leták vyvěsili na Facebook. Obsahoval i kritiku romské komunity. Nevěděli ale, jak mají akci ohlásit. Do situace se vložila extremistická Dělnická mládež propojená s Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS) a v jejíž řadách jsou sympatizanti neonacismu. Ohlásila protest, prý aby s organizačními problémy pomohla.

Nakonec se uskuteční nejen avizovaný "Pochod za Peťu", ale i shromáždění Dělnické mádeže a ještě jedna demonstrace. U dvou akcí se jen kryjí místa konání. Pořadatelé se budou muset domluvit, aby se každé z těchto shromáždění konalo na jiném místě.

Chlapce v neděli večer napadla trojice mužů, podle jeho slov byl jeden Rom, zbylé dva neviděl. Jeden z nich ho prý požádal o cigaretu. Když řekl, že nemá, muži jej brutálně zbili. Hoch zatelefonoval matce, která jej odvezla do nemocnice. Lékaři mu museli odebrat ledvinu. Má poškozená i játra.

Jeho matka řekla, že útočníkům nešlo o peníze, protože synovi nic nevzali, ale chtěli si jen vybít zlost. Mužům hrozí až deset let vězení. "Problémy s tím, že akci má pořádat Dělnická mládež, nemám. Pro mě jsou nepopsaný list, neznám je, vytvořím si na ně názor až na základě akce. Pevně věřím, že bude důstojná," řekla dnes ČTK matka, která je původem z Ukrajiny a právě cizinci jsou dalším cílem nenávistných akcí DSSS a DM. Předpokládá, že syn bude brzy přeložen z nemocniční JIP na chirurgické oddělení. Daří se mu lépe, přichází mu mnoho podpůrných dopisů. Podle matky se zotavuje, bude ale potřebovat pomoc psychologů.

Podle vyjádření matky a napadeného hocha nechtějí, aby se protest zvrhl ve rvačky a protiromský protest. Rodina necítí nenávist vůči celé romské menšině. "Na romskou komunitu jsem nezanevřela, ale situace je těžká. Když střetnu Roma, vidím v něm útočníka, ale věřím, že se vše časem spraví i s tím, že policie dopadne konkrétní pachatele," sdělila matka. "Ne každý Rom je špatný," doplnil Petr.

Útok na hocha odsoudily četné romské organizace, vedení Břeclavi i Jihomoravského kraje. Ředitel jihomoravské policie Tomáš Kužel uvedl, že po pachateli pátrají kriminalisté. Ve městě jsou posílené policejní hlídky. "Policie se již nyní velmi intenzivně připravuje na nedělní protest," řekla dnes ČTK její jihomoravská mluvčí Petra Vedrová.

KAM DÁL?
Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno
Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ČTK, ryz,
Přečteno: 2017x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Napadení, Rasismus, Dělnická mládež, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo