romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Neratovicích se konal pochod extremistů

Neratovice, 31.3.2007 18:13, (ČTK)

Dva účastníky dnešní demonstrace příznivců krajní pravice v Neratovicích na Mělnicku zadržela kvůli fašistickým symbolům na oblečení policie. Povolené asi hodinové akce sdružení Národní korporativismus se zúčastnila necelá stovka extremistů, řekla mluvčí mělnické policie Radomila Felgrová.

VIDEO
V Neratovicích si dali dostaveníčko extrémisti (NOVA TV)

Neonacisté popíjeli v Kladně (NOVA TV)

"Oběma zadrženým bude sděleno obvinění z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka," sdělila mluvčí. Policie zadržela i dalšího účastníka demonstrace, který řídil automobil, ačkoli to měl zakázáno.

Na pochod pravicových radikálů, který vedl od nádraží k náměstí, dohlíželo přibližně 300 policistů, z toho jedna třetina v civilu. K zásahu byli připraveni příslušníci pořádkové jednotky Středočeského kraje i psovodi. Pozornost policie údajně věnovala také místům, kde žijí Romové. Ti z obav před problémy raději zrušili plánovaný bál.

Podle ředitele Okresní policie Mělník Jana Martáka bylo v Neratovicích krátce přítomno pouze pět anarchistů, takže nenastaly žádné problémy mezi oběma skupinami extremistů.

Členové sdružení Národní korporativismus uvedli, že pochod pořádají jako vyjádření nesouhlasu s devastací životního prostředí, cestou z nádraží na náměstí Republiky však vykřikovali heslo "Nic než národ" a později přidali i "Bílé Čechy". "V ten okamžik jsme byli připraveni dát pokyn k ukončení demonstrace, ale pořadatelé nás předběhli a sami akci ukončili," uvedl Marták.

Část extremistů se poté rozešla a několik desítek účastníků demonstrace se po pochodu městem odebralo do místní restaurace Hnízdo. "Činnost policie budeme utlumovat v souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet situace," dodal ředitel okresní policie.

Akce je oficiálně povolena do 19:00. Část extremistů již odjela, někteří údajně do Kladna, kde se dnes večer koná soukromá oslava narozenin.

Národní korporativismus má údajně zhruba 200 členů po celé republice. V současnosti fungují jeho pobočky v Praze, Ostravě, Hodoníně, Hlučíně, Orlové, Opavě, Neratovicích, Příboru, Bruntále, Holešově a Kroměříži. Někteří členové sdružení v parlamentních volbách kandidovali za politické hnutí Právo a spravedlnost.

Čeští příznivci extrémní pravice podle zástupce ministerstva vnitra Michala Mazela pomalu upouštějí od pořádání soukromých akcí a orientují se na veřejné demonstrace a pochody. Využívají práva na shromažďování a dávají si pozor, aby během pochodů a demonstrací nedošlo k porušení zákona. Začínají tak prý kopírovat trend, který se zabydlel v západní Evropě.

Přečteno: 1750x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo