romea - logo
25. června 2019 (úterý)
svátek má Ivan
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Neratovicích se konal pochod extremistů

Neratovice, 31.3.2007 18:13, (ČTK)

Dva účastníky dnešní demonstrace příznivců krajní pravice v Neratovicích na Mělnicku zadržela kvůli fašistickým symbolům na oblečení policie. Povolené asi hodinové akce sdružení Národní korporativismus se zúčastnila necelá stovka extremistů, řekla mluvčí mělnické policie Radomila Felgrová.

VIDEO
V Neratovicích si dali dostaveníčko extrémisti (NOVA TV)

Neonacisté popíjeli v Kladně (NOVA TV)

"Oběma zadrženým bude sděleno obvinění z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka," sdělila mluvčí. Policie zadržela i dalšího účastníka demonstrace, který řídil automobil, ačkoli to měl zakázáno.

Na pochod pravicových radikálů, který vedl od nádraží k náměstí, dohlíželo přibližně 300 policistů, z toho jedna třetina v civilu. K zásahu byli připraveni příslušníci pořádkové jednotky Středočeského kraje i psovodi. Pozornost policie údajně věnovala také místům, kde žijí Romové. Ti z obav před problémy raději zrušili plánovaný bál.

Podle ředitele Okresní policie Mělník Jana Martáka bylo v Neratovicích krátce přítomno pouze pět anarchistů, takže nenastaly žádné problémy mezi oběma skupinami extremistů.

Členové sdružení Národní korporativismus uvedli, že pochod pořádají jako vyjádření nesouhlasu s devastací životního prostředí, cestou z nádraží na náměstí Republiky však vykřikovali heslo "Nic než národ" a později přidali i "Bílé Čechy". "V ten okamžik jsme byli připraveni dát pokyn k ukončení demonstrace, ale pořadatelé nás předběhli a sami akci ukončili," uvedl Marták.

Část extremistů se poté rozešla a několik desítek účastníků demonstrace se po pochodu městem odebralo do místní restaurace Hnízdo. "Činnost policie budeme utlumovat v souvislosti s tím, jak se bude vyvíjet situace," dodal ředitel okresní policie.

Akce je oficiálně povolena do 19:00. Část extremistů již odjela, někteří údajně do Kladna, kde se dnes večer koná soukromá oslava narozenin.

Národní korporativismus má údajně zhruba 200 členů po celé republice. V současnosti fungují jeho pobočky v Praze, Ostravě, Hodoníně, Hlučíně, Orlové, Opavě, Neratovicích, Příboru, Bruntále, Holešově a Kroměříži. Někteří členové sdružení v parlamentních volbách kandidovali za politické hnutí Právo a spravedlnost.

Čeští příznivci extrémní pravice podle zástupce ministerstva vnitra Michala Mazela pomalu upouštějí od pořádání soukromých akcí a orientují se na veřejné demonstrace a pochody. Využívají práva na shromažďování a dávají si pozor, aby během pochodů a demonstrací nedošlo k porušení zákona. Začínají tak prý kopírovat trend, který se zabydlel v západní Evropě.

Přečteno: 1751x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo