romea - logo
24. ledna 2022 (pondělí)
svátek má Milena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze dnes bude demonstrace kvůli událostem v Tibetu

Praha, 16.3.2008 12:09, (ROMEA/ČTK)

Strana zelených (SZ) a několik občanských sdružení svolalo na dnešní večer před čínské velvyslanectví shromáždění na protest proti tomu, jak čínská armáda a policie zasahuje proti demonstrujícím Tibeťanům. V Tibetu vzplály v pátek nejtvrdší protičínské protesty za posledních 20 let. Podle agentury Nová Čína si protesty vyžádaly nejméně 10 mrtvých, tibetská exilová vláda uvedla, že potvrzeno bylo 30 obětí na životech.

Účast na dnešní demonstraci, která začne v 19:00, přislíbil místopředseda vlády a ministr životního prostředí za SZ Martin Bursík. Zelení na sebe v souvislosti s Tibetem upozornili v pondělí, když na výročí protičínského povstání Tibeťanů z roku 1959 vyvěsili tibetskou vlajku i na jednu z budov sněmovny. Vzbudilo to nelibost vedení dolní komory.

Demonstranti v řadě zemí protestovali proti násilnému potlačení pátečních nepokojů ve Lhase čínskými bezpečnostními silami již v sobotu. Protesty v Číně, Indii, Nepálu a Austrálii ukončil zásah policie.

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Při povstání ve Lhase v roce 1959 zemřelo na 80.000 Tibeťanů. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.

Přečteno: 845x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo