romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze dnes bude demonstrace kvůli událostem v Tibetu

Praha, 16.3.2008 12:09, (ROMEA/ČTK)

Strana zelených (SZ) a několik občanských sdružení svolalo na dnešní večer před čínské velvyslanectví shromáždění na protest proti tomu, jak čínská armáda a policie zasahuje proti demonstrujícím Tibeťanům. V Tibetu vzplály v pátek nejtvrdší protičínské protesty za posledních 20 let. Podle agentury Nová Čína si protesty vyžádaly nejméně 10 mrtvých, tibetská exilová vláda uvedla, že potvrzeno bylo 30 obětí na životech.

Účast na dnešní demonstraci, která začne v 19:00, přislíbil místopředseda vlády a ministr životního prostředí za SZ Martin Bursík. Zelení na sebe v souvislosti s Tibetem upozornili v pondělí, když na výročí protičínského povstání Tibeťanů z roku 1959 vyvěsili tibetskou vlajku i na jednu z budov sněmovny. Vzbudilo to nelibost vedení dolní komory.

Demonstranti v řadě zemí protestovali proti násilnému potlačení pátečních nepokojů ve Lhase čínskými bezpečnostními silami již v sobotu. Protesty v Číně, Indii, Nepálu a Austrálii ukončil zásah policie.

Čína obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Při povstání ve Lhase v roce 1959 zemřelo na 80.000 Tibeťanů. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.

Přečteno: 841x
 

Kam dál:

Štítky:  

Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 ..
romea - logo