romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze-Libuši se konala akce přibližující Čechům Vietnam

Praha, 14.5.2010 11:04, (ROMEA)

V městské části Praha-Libuš se konal happening, který chtěl české veřejnosti přiblížit Vietnam a vietnamskou komunitu. ČTK to za organizátory řekl Bernard Privara z občanského sdružení Aviette. Happening podle něj představuje reakci na nešťastné výroky představitelů městské části na adresu vietnamské komunity, které údajně vyústily v mediální eskalaci napětí a zhoršily její soužití s českou většinou.

Při setkání s názvem Závitek pro Libuš se u stánku před úřadem městské části kolemjdoucím rozdávaly vietnamské masové jarní závitky. "Smyslem dnešního setkání bylo přiblížit občanům něco z vietnamské kultury, mluvit s nimi, monitorovat jejich nálady a sentimenty a především formou otevřeného dialogu bourat předsudky," řekl Privara.

V březnu poslal starosta Petr Mráz ministerstvu vnitra dopis, ve kterém stálo, že soužití české a vietnamské komunity v okolí rozlehlé tržnice Sapa se kvůli rostoucí kriminalitě zhoršuje a že hrozí vznik české domobrany. Policie však informace o rostoucí kriminalitě nepotvrdila. "Jelikož se názory české většiny na vietnamskou minoritu teprve formují, chtěli bychom zabránit tomu, aby se na ni dívala jako na Romy," vysvětlil Privara. Podle dubnového průzkumu CVVM považuje vztahy s romskou menšinou za špatné 82 procent obyvatel Česka.

"Já jsem se samozřejmě setkala s určitými rasistickými narážkami, jestli to lze takhle pojmenovat, ale pokaždé, když jsem se dostala do nějakého bližšího kontaktu s těmi lidmi, tak se ukázalo, že toho máme spoustu společného," řekla ČTK studentka ekonomie To Bich Ngoc, která na happening přišla.

Ve středu v podvečer se snažila ještě více rozdmýchat vášně v Libuši i Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), když před OD Albert uspořáadala shromáždění za účasti předsedy Tomáše Vandase. Místní však o akci DSSS neměli vůbec zájem a přišlo pouze 30 sympatizantů. Vandase přivítal pískot a bučení několika jeho odpůrců.

 

Přečteno: 739x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Cizinci, Rasismus, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo