romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Praze se protestovalo proti režimu Alexandra Lukašenka

Praha, 24.12.2010 0:49, (ROMEA)
ilustrační foto

Asi dvacet lidí protestovalo ve čtvrtek v Praze před běloruským velvyslanectvím proti režimu Alexandra Lukašenka a za propuštění politických vězňů. Ve vazební věznici běloruské tajné policie KDB je zadržováno 17 osob, které režim označuje za inspirátory nedělních protestů proti Lukašenkovi. Mezi zadrženými, jimž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, je šest kandidátů na úřad prezidenta a dva novináři.

Protestující chtěli přímo před ambasádou v Praze na chodníku ze svíček sestavit nápis SVOBODU, to se však nelíbilo pracovníkovi ambasády, a proto se celý protest přesunul na protější chodník. Lidé kromě svíček drželi i několik původních běloruských vlajek, které režim Alexandra Lukašenka zakázal a skandovali heslo "Svobodu politickým vězňům". Podle informací serveru Romea.cz by další protest měl proběhnout na začátku ledna v centru Prahy.

VIDEO
Setkání na podporu svobody v Bělorusku

Zadržení vůdců běloruské opozice následovalo po nedělní masové demonstraci v centru Minska, při níž přes 10.000 lidí protestovalo proti údajným volebním machinacím. Vítězem nedělních prezidentských voleb se s velkou převahou stal dosavadní prezident Lukašenko se ziskem 80 procent hlasů.

Západní pozorovatelé ale poukazovali na značné nedostatky v průběhu hlasování a v závěrečné zprávě konstatovali, že "země musí ještě ujít dlouhou cestu, než bude možné volby označit za svobodné". Násilí na protestujících demonstrantech odsoudily Spojené státy a země Evropské unie.

Podle moskevského rozhlasu bylo všech 17 zadržovaných při zatýkání surově zbito. Jedním z nich je i opoziční prezidentský kandidát Uladzimir Njakljajev, kterého agenti KDB deportovali do vězení přímo z minské nemocnice. Tam se ocitl poté, co byl při demonstraci napaden pořádkovou policií.

Kromě 17 zatčených osob, které údajně protestní mítink zorganizovaly, policie za účast v demonstraci zadržela na 600 dalších lidí. Většina z nich už byla odsouzena k trestům do 15 dnů vězení a svůj trest si už odpykává. Mezi odsouzenými je i devět lidí s ruským občanstvím, o jejichž propuštění už běloruské úřady oficiálně požádalo ruské ministerstvo zahraničí.

Před vazební věznicí KDB v Minsku se v noci na dnešek konala krátká protestní demonstrace. Asi stovka lidí před budovou věznice zapálila svíčky a pokusila se vězněným předat ošacení a jídlo. Na výzvu policejní ostrahy se demonstrující rozešli.

Z podílu na organizování nedělní demonstrace jsou podle běloruských opozičních médií podezřelí prezidentští kandidáti Rygor Kastusjov, Aljaksej Michalevič, Uladzimir Njakljajev, Vital Rymaševski, Andrej Sannikav a Mikalaj Statkevič. Mezi zadrženými jsou členové jejich volebních štábů a novinářky Iryna Chalipová a Natallja Radzinová.

Zadržena byla i místopředsedkyně opoziční organizace běloruské křesťanské mládeže Malady Front Nasta Palažanková. Malady Front, působící v Bělorusku od roku 1997, je podle minských médií oficiálně zaregistrován v České republice, aby se jako organizace, která je v zemi svého působení nelegální, vyhnul represím. Hnutí se od roku 2000 pětkrát neúspěšně pokusilo o získání registrace od běloruského ministerstva spravedlnosti.

Už před nedělními volbami byla zadržena část vedení této organizace v čele s předsedou Zmicerem Daškjevičem. Obviněni byli z výtržnictví se zvláště závažnými následky se sazbou do deseti let vězení.

ČTK, ryz,
Přečteno: 1347x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo