romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Pražské křižovatce se lidé loučili s prezidentem Havlem

Praha, 20.12.2011 10:45, (ROMEA)
Uctění památky v centru Prahy FOTO: Lukáš Houdek

Tisíce lidí od včerejšího poledne zavítaly do centra Pražská křižovatka, kde je vytavena rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé na vstup do kostela svaté Anny čekali i několik hodin. Dlouhá fronta se táhla přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu.

Sklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu a na manželovu rakev položila kytici rudých růží. Do kostela ji doprovodila její dcera z prvního manželství Nina a řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala. Po poledni se brány kostela otevřely pro veřejnost.

U vchodu do kostela se již dopoledne scházeli lidé všech věkových kategorií, od seniorů po mladé lidi, a přinášeli květiny a svíčky, které zapalovali před budovou. Někteří na otevření kostela čekali v chladném počasí i dvě hodiny. Na místě byli k dispozici záchranáři a policisté, kteří promrzlým lidem vařili čaj Po poledni už byla fronta desítky metrů dlouhá. Podle ostrahy kostela se za hodinu u rakve vystřídalo průměrně 350 lidí. I když organizátoři piety zájemce informovali, že v 20:00 zavřou, část zájemců o poslední sbohem exprezidentovi postávala u odsvěceného kostela i po tomto termínu.

Lidé, kteří se přišli s prezidentem rozloučit, přinášeli hlavně rudé růže. Mnozí je k rakvi kladli se slzami v očích. Rakev s ostatky byla umístěna na pódiu, kam se vystupovalo po schodech. Lidé se před rakví klanili, někteří z nich i poklekli a pokřižovali se. Návštěvníci měli v obličejích pohnutý výraz. Zastavovali se u kondolenčních knih a také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

Do kondolenčních knih lidé zapisovali slova plná lásky a díků. Někdy byla hesla jen krátká, třeba "Děkujeme za svobodu" nebo "Nikdy na Vás nezapomeneme". Většina truchlících hovořila o Havlovi jako o prezidentovi, označovala jej za symbol svobody a cti. "Cítím se, jako kdyby odešel někdo blízký z rodiny," řekla paní, která se představila jako Eva z Prahy. "Cítím obdiv, úctu a pokoru," doplnila.

O smuteční výzdobu centra se postaral architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek. Zvolil prosté aranžmá z rudých růží a bílých lilií. Nad rakví se vznášelo několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce.

České noviny.cz
Přečteno: 503x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo