romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Pražské křižovatce se lidé loučili s prezidentem Havlem

Praha, 20.12.2011 10:45, (ROMEA)
Uctění památky v centru Prahy FOTO: Lukáš Houdek

Tisíce lidí od včerejšího poledne zavítaly do centra Pražská křižovatka, kde je vytavena rakev s ostatky bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé na vstup do kostela svaté Anny čekali i několik hodin. Dlouhá fronta se táhla přes Betlémské náměstí až k Husově ulici. Rakev zůstane v Pražské křižovatce až do středy, kdy bude převezena do Vladislavského sálu Pražského hradu.

Sklíčená Dagmar Havlová strávila v kostele asi hodinu a na manželovu rakev položila kytici rudých růží. Do kostela ji doprovodila její dcera z prvního manželství Nina a řádová sestra boromejka, která se o prezidenta až do jeho smrti starala. Po poledni se brány kostela otevřely pro veřejnost.

U vchodu do kostela se již dopoledne scházeli lidé všech věkových kategorií, od seniorů po mladé lidi, a přinášeli květiny a svíčky, které zapalovali před budovou. Někteří na otevření kostela čekali v chladném počasí i dvě hodiny. Na místě byli k dispozici záchranáři a policisté, kteří promrzlým lidem vařili čaj Po poledni už byla fronta desítky metrů dlouhá. Podle ostrahy kostela se za hodinu u rakve vystřídalo průměrně 350 lidí. I když organizátoři piety zájemce informovali, že v 20:00 zavřou, část zájemců o poslední sbohem exprezidentovi postávala u odsvěceného kostela i po tomto termínu.

Lidé, kteří se přišli s prezidentem rozloučit, přinášeli hlavně rudé růže. Mnozí je k rakvi kladli se slzami v očích. Rakev s ostatky byla umístěna na pódiu, kam se vystupovalo po schodech. Lidé se před rakví klanili, někteří z nich i poklekli a pokřižovali se. Návštěvníci měli v obličejích pohnutý výraz. Zastavovali se u kondolenčních knih a také u malé výstavky fotografií ze života bývalého prezidenta.

Do kondolenčních knih lidé zapisovali slova plná lásky a díků. Někdy byla hesla jen krátká, třeba "Děkujeme za svobodu" nebo "Nikdy na Vás nezapomeneme". Většina truchlících hovořila o Havlovi jako o prezidentovi, označovala jej za symbol svobody a cti. "Cítím se, jako kdyby odešel někdo blízký z rodiny," řekla paní, která se představila jako Eva z Prahy. "Cítím obdiv, úctu a pokoru," doplnila.

O smuteční výzdobu centra se postaral architekt a blízký Havlův spolupracovník Bořek Šípek. Zvolil prosté aranžmá z rudých růží a bílých lilií. Nad rakví se vznášelo několik stylizovaných skleněných holubic a oranžové skleněné srdce.

České noviny.cz
Přečteno: 498x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 ..
romea - logo