romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V případě skupinového útoku na Romy v Havířově může padnout rozsudek

Ostrava/Havířov, 29.11.2010 0:26, (ROMEA)

V úterý 30. listopadu bude u Krajského soudu v Ostravě pokračovat proces, v němž je obžalováno osm mladých mužů ze skupinového a rasisticky motivovaného útoku na Romy v havířovských čtvrtích Šumbark a Prostřední Suchá. Jeden z napadených si po útoku nese do života trvalé následky. Proces je ze zákona neveřejný, jelikož jednomu z obžalovaných v době činu ještě nebylo osmnáct let.

Po předchozí domluvě a se záměrem napadat kolemjdoucí Romy, vyrazila v noci 8. listopadu 2008 větší skupina mladých mužů do havířovských ulic. Mladíci, ozbrojení a maskovaní kuklami, napadli nejméně dva nezletilé Romy. Po krátkém pronásledování strhli jednoho z nich, tehdy šestnáctiletého J.H. k zemi, zbili ho a surově ho kopali, zejména do hlavy, čímž mu způsobili těžká zranění ohrožující jeho život. K nitrolebnímu poranění nevedly jen kopy útočníků, ale i to, že při mlácení používali kovový klíč, nazývaný gola, a teleskopický obušek o délce 65 cm, které byly policií zajištěny.

Nyní stojí osm obžalovaných před soudem za pokus o těžkou újmu na zdraví s rasistickým motivem a za výtržnictví. Policie některé z nich už před útokem evidovala jako agresivní fotbalové chuligány, příznivce klubů Baník Ostrava a Havířov, nebo neonacisty. Vrchní soud v Olomouci dospěl k závěru, že jednání pachatelů by mohlo být kvalifikováno jako pokus trestného činu vraždy a proto případ předal z Okresního soudu na soud krajský. Kvůli značným průtahům trestního řízení jsou dnes obžalovaní stíháni na svobodě.

Obžaloba stojí hlavně na nepřímých důkazech. Policie například zachytla signály mobilů obžalovaných na obou místech útoků. Ti sice potvrdili svoji přítomnost na místě činu, odmítli však, že by se útoků zúčastnili. Na otázku, proč se na obou od sebe značně vzdálených místech v době činů nacházeli, neměli vysvětlení. Někteří svědci z obavy o vlastní bezpečnost odmítli u policie anebo před soudem vypovídat.

V polovině října soudkyně četla výpovědi svědků, kteří se buď k soudu nedostavili anebo soudkyně jejich výslech u soudu nepokládala za nutný. Vypovídal znalec z oboru lékařství, který ve svém posudku potvrdil, že hlavní napadený byl po útoku v bezprostředním nebezpečí života. Popsal rozsáhlá zranění, které utrpěl napadený mladík.

Nyní zbývá vyslechnout posledního svědka. Pokud obhájce nenavrhnou provedení dalších důkazů, mohou zaznít závěrečné řeči a padnout i rozsudek soudu první instance – dva roky po činu! V případě, že soud obžalované uzná vinnými, hrozí jim nejen odnětí svobody ale i to, že poškozenému budou muset zaplatit bolestné ve statisícové výši. Zároveň by museli zaplatit pojišťovně náklady na léčbu.

Policie dodnes o případu mlčí. Veřejnost se o něm dozvěděla hlavně díky koordinátorovi romského sdružení Europe Roma CZ Ladislavu Balážovi, který rodinu hlavní oběti bezprostředně po útoku navštívil a sehnal právníka, aby ji jako zmocněnec poškozených zastupoval. Markus Pape pak případ zmapoval a informoval média. Daniela Horváthová, předsedkyně pobočky Europe Roma CZ v Prostřední Suché, se stará o svědky, kteří z obav o vlastní bezpečnost zatím nevypovídali před soudem. Váží si i spolupráce s Ladislavem Balážem. „Je to skvělý a chytrý pán, nám Romům pomáhá a nejen tady.“ Zpravodajský server Romea.cz veřejnost o procesu pravidelně informuje.

V polovině loňského července zveřejnila Antifašistická akce podrobné informace o celkově činnosti některých z obžalovaných v rámci neonacistické scény. Podle nich patří ke skupině hooligans Thugs Havířov, jeden z nich je prý aktivní člen militantního uskupení Národního odporu, které před lety Nejvyšší soud zakázal. V minulosti násilné nájezdy neonacistů na Romy byly hlavně v Havířově-Šumbarku časté. Od doby, co média začala informovat o procesu, je klid, řekl Ladislav Baláž, který situaci monitoruje.

Soudní jednání začne 30. listopadu 2010 v 8.30 hodin u Krajského soudu v Ostravě, na adrese Havlíčkovo nábřeží 1835/34. Hlavního poškozeného zastupuje Mgr. Roman Krakovka z advokátní kanceláře Miketa a partneři, s finanční podporou sdružení ROMEA.

KAM DÁL?
Pokus o pogrom Romů v Havířově opět před soudem
Pokus o pogrom na Romech v Havířově, obžalovaní vinu odmítají

Policie vyšetřuje rasově motivovaný útok v Havířově, část útočníků je ve vazbě

Přečteno: 2491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo