romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rakousku se rýsuje triumf pravicových populistů

Videň, 28.9.2008 19:16, (ROMEA)

Citelné oslabení obou stran dosavadní velké koalice a výrazné posílení pravicových populistických stran přinesly podle prvních předběžných výsledků dnešní předčasné parlamentní volby v Rakousku. Zvláště silné ztráty utrpěla Rakouská lidová strana (ÖVP), kde se vážně otřásá pozice nynějšího předsedy Wilhelma Molterera. Naopak volební lídr Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ), korutanský hejtman Jörg Haider chystá triumfální návrat do celostátní politiky.

Podle předběžných výsledků zůstává nejsilnější stranou v zemi sociální demokracie (SPÖ) s 29,8 procenta hlasů, proti posledním volbám z roku 2006 však ztrácí 5,5 procenta hlasů. Ještě hůře dopadla ÖVP, která ztrácí s 25,6 procenta téměř devět procent hlasů. Jsou to nejhorší výsledky obou těchto velkých stran v rakouské poválečné historii a zvláště u lidovců, kteří předčasné volby vyvolali, doslova katastrofální výsledek.

Ještě na začátku července, kdy ÖVP vystoupila z koalice, měli lidovci v preferencích před SPÖ značný náskok. Voliči je však zjevně potrestali za to, že nechali vládu ztroskotat. Už v prvních reakcích na výsledky zazněly spekulace o možné rezignaci předsedy strany a dosavadního vicekancléře Wilhelma Molterera. Pozorovatelé soudí, že by k tomu mohlo dojít už v pondělí na mimořádném zasedání předsednictva strany.

Takový vývoj by zřejmě usnadnil cestu ke stále nejpravděpodobnějšímu východisku z volebního výsledku, tedy k obnovení velké koalice SPÖ a ÖVP.

Nový šéf sociálních demokratů Werner Faymann totiž před volbami vyloučil koalici s populisty, ale i spolupráci s Moltererem, jehož osobně viní ze sabotování práce koaliční vlády.

Možnost koalice SPÖ se Zelenými vzhledem k jejich špatnému výsledku padla. Pro obnovení velké koalice se nepřímo v prvních reakcích vyslovili přední politikové sociální demokracie i lidovců.

Vzhledem k posílení obou pravicově populistických stran - svobodní (FPÖ) získali předběžně 18 procent a BZÖ jedenáct procent hlasů - však sociální demokraté zároveň opakovaně vyslovili obavy z opakování roku 1999, kdy se lidovci domluvili s populisty (tehdy byla ještě FPÖ jednotná, v roce 2005 se od BZÖ odštěpila) na společné vládě, která vyvolala dokonce sankce ze strany Evropské unie.

Na tento vývoj zjevně sází Haider, který už prohlásil, že je připraven spolupracovat s kteroukoli stranou a předpokládá návrat do Vídně do celostátní politiky.

Svobodní i BZÖ dnes posílily proti roku 2006 každá zhruba o sedm procent, což představuje dohromady přírůstek 28 mandátů ve 183členné Národní radě. Překvapivý je zvláště úspěch Haiderova BZÖ, který se ještě nedlouho před volbami pohyboval na hranici volitelnosti.

Strana Zelených naproti tomu ztratila více než jedno procento a ziskem 9,8 procenta hlasů se propadla mezi rakouskými politickými stranami ze třetího místa až na místo páté.

Žádná z dalších stran čtyřprocentní hranici nepřekonala a do parlamentu se nedostala.

Přečteno: 1004x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rakousko, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo