romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rakousku vypukl spor o tábořiště pro kočující Romy

Linec, 24.7.2007 17:01, (ČTK)

V hornorakouském okrese Vöcklabruck vypukl spor o tábořiště pro kočující Romy, který nabývá politického významu. Protože obvyklé tábořiště kočovných skupin na jednom parkovišti ve městě ležícím v předhůří Alp je letos vytíženo zahradnickou výstavou a město se již dlouho chce kočovníků zbavit, našlo okresní vedení náhradní místo na jednom soukromém pozemku u hranic města, který ale patří již k sousední obci. Proti tomu se ale zvedl odpor, napsala dnes agentura APA.

Ozývají se hlasy, že Romové jako jiní občané využívali při svých přesunech služeb existujících kempinků, které navíc disponují potřebným sanitárním zařízením a mají zajištěn odvoz odpadků. Do záležitosti začali zasahovat poslanci různých stran.
Problém dosavadního tábořiště ve vnější části města spočíval v tom, že kočovníci tam tábořili se svými spřeženími a maringotkami bez jakéhokoli oznámení či plateb, v místě není sociální zařízení a hromady odpadků pak muselo město odklízet ve zvláštním režimu. V posledních letech si také stále naléhavěji stěžovali místní obyvatelé na hluk, špínu a zápach z odpadků při táboření. Žádná z okolních obcí nebyla ochotna poskytnout kočovníkům jiné regulérní tábořiště.

Správa okresu Vöcklabruck se proto dohodla s jistou podnikatelskou rodinou, že z dobré vůle poskytne kočovníkům k táboření svůj pozemek, který se sice dotýká území města, ale leží již v katastru sousední obce Regau. Rodina je ochotna pozemek poskytnout za poplatek 17 eur (asi 480 korun) za každé spřežení, sanitární náklady má převzít okres. Toto řešení ale rozhodně odmítá město Vöcklabruck s tvrzením, že pozemek leží u již nyní problematických čtvrtí s množstvím přistěhovalců, a tábořiště Romů by bezpečnostně-sociální situaci jen zhoršilo.

Spor se politicky vyhrotil do debaty, jak "situaci s kočovníky" vůbec řešit. Podle okresu je třeba zajistit příslušný pozemek s infrastrukturami a širokou informovaností potlačovat obavy obyvatel. S tím řada politiků souhlasí, ovšem za podmínky, že v jejich obci to tábořiště nebude. Mluvčí zemské organizace populistického Svazu pro budoucnost Rakouska (BZÖ) dnes jakékoli speciální tábořiště pro Romy odmítl. Poukázal na existující síť kempinků, která zájemcům o táboření poskytuje veškeré služby, ovšem za příslušný poplatek. Divoké táboření Romů je podle něj protiprávní a bylo dosud jen trpěno. Stavět Romům kempinky výlučně pro ně za peníze daňových poplatníků označil za "rasismus naruby".

Přečteno: 1144x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RakouskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo