romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rumunsku proběhl pohřeb romského mladíka, který utonul v ČR

Calimanesti (Rumunsko), 9.8.2009 21:34, (ROMEA)

Křik, usedavý pláč a trhání vlasů, to vše dnes vyprovázelo na poslední cestě mladého Roma Iona Micleska, který tento týden zemřel v Praze. Rozloučit se s ním do rumunského městečka Calimanesti přijelo na 500 příbuzných.

Pohřeb začal odpoledne v domě místního váženého Roma Robinsona Dimofteho, otce utonulého sedmnáctiletého Iona. Do místnosti s otevřenou rakví vešli dva pravoslavní duchovní. Jejich modlitby a zpěv doprovázel pláč žen. V okamžiku, kdy měla být rakev vynesena ven, začali hlasitě křičet všichni přítomní. Emotivní chvíle nejvíce prožívala Ionova matka Cernisora Dimofteová. Právě ona si několikrát začala rvát vlasy a okolostojící ji museli držet za ruce.

Mladíkovo tělo rodina naložila na korbu nákladního vozu, který zdobily květiny, větve jehličnanů a věnce. V dešti usedli nejbližší příbuzní kolem rakve a vůz se vydal k nedalekému pravoslavnému kostelu. Jako první kráčeli kněží a mladíci nesoucí kříž se jménem zemřelého. Za vozem se seřadili další příbuzní a průvod cestou sledovaly desítky lidí.

Po asi hodinovém obřadu v kostele průvod pokračoval na hřbitov. Kněží tam přednesli dvě krátké modlitby a za pomoci připravených lan byla rakev spuštěna do vyzděného hrobu. Ten ještě dnes dopoledne zedníci a hrobníci dokončovali: stěny z bílých cihel doplnily bílozelené obklady.

Ještě před tím jeden z kněží do rakve nalil červené víno a na bílém šatu utonulého mladíka tak vytvořil kříž.

Za rakví do hrobu seskočil jeden z příbuzných, který se pokusil na stěnu připevnit fotografii mladého Iona. Když se mu to nepodařilo, obrázek alespoň položil na rakev. Vedle postavil láhev šampaňského. Pohřeb pak příbuzní ukončili tím, že na hrob položili betonovou desku.

Dimofteho rodina patří v rámci olašských Romů ke skupině takzvaných kalderachů, kteří se v minulosti živili především kotlářstvím. Zesnulý mladík ovšem nebyl romským princem, jak se v minulých dnech uvádělo: omyl pravděpodobně vznikl při Ionově pobytu v pražské nemocnici, kde jeho otce ostatní Romové oslovovali "principal".

Robinson Dimofte patří k významným členům romské komunity v rumunské župě Vilcea, která má rozlohu jako Karlovarský kraj. Je morální autoritou a členem romského soudu, pod který prý spadá přibližně 5000 Romů. Společně s ním prohřešky řeší další čtyři soudci a mladý Ion byl zvolen jako otcův nástupce. Rodina proto nyní musí hledat nového budoucího principala.

Pohřeb olašských Romů má řadu zákonitostí, které se dědí po generace. Rozloučení se zesnulým si místní nedovedou představit bez třídenní tryzny, během níž je rakev otevřena a tělo vystaveno. Příchozí do rakve dávají věci, které měl nebožtík rád a které se mu podle nich budou hodit i po smrti. V případě Iona Micleska to byl například parfém, mýdlo, hřeben či kartáček na zuby. V rakvi se objevily i peníze.

Ion Miclescu s rodinou cestoval po Evropě. Jejich cílem byl Berlín, kde se měli setkat s dalšími olašskými Romy. "Byla to pro ně dovolená. V Česku byli poprvé," řekl ČTK jeden z příbuzných. Mladík se koupal nedaleko Staré Boleslavi v jednom z Proboštských jezer a začal se topit. V kritickém stavu ho sanitka převezla do nemocnice, kde po několika dnech zemřel. Po celou dobu, kdy byl napojen na přístroje, v Praze či v okolí pobývalo několik desítek příbuzných.

Mladíkovo úmrtí není pro rodinu první takovou tragédií. Dimofte měl šest synů a jednu dceru a Ion je už třetí syn, kterému musel vypravit pohřeb. Jeden z Ionových sourozenců se utopil a další zemřel při automobilové nehodě.

KAM DÁL?
Romové truchlí nad rakví mladého "prince", pohřeb bude v neděli
Fáma definitivně vyvrácena, romský mladík z Rumunska byl pojištěný
Romové si převoz mrtvého mladíka zaplatili sami
Policie: Olašští Romové nedělají nic protizákonného, zasahovat zatím nebudeme
Neonacisté provokovali olašské Romy, jeden neonacista zadržen
Nejsledovanější turisté v ČR si upravili část pronajatého pozemku
Olašští Romové se přestěhovali do Husince, v Dolních Počernicích uklidili
Kocáb vyzval rumunské Romy, aby si našli placené bydlení
Experti: Pro kočování nejsou v ČR podmínky, Romové to nedělají
Reality show s olašskými Romy pokračuje, část je zpět u Počernického rybníka
Rumunští Romové děkují doktorům a zachránci, kemp opustili, přespali u Počernického rybníka

 Pobyt rumunských Romů v kempu zaplatí sbírka
 Rumunští Romové přijeli k nemocnici za příbuzným

 Stav chlapce z romské královské rodiny kritický

VIDEO
Romové táboří v Husinci u Prahy
Rozhovor se členy rodiny olašských Romů z Rumunska

KOMENTÁŘ
Není to romský problém

Každému stejným metrem?


 

Přečteno: 1355x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, EU, Úmrtí olašského princeHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo