romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Rusku 13 mladíků odsouzeno za etnické násílí až k deseti letům

Moskva, 22.9.2008 21:02, (ROMEA)

K trestům odnětí svobody od čtyř do deseti let odsoudil dnes moskevský soud 13 mladíků, které shledal vinnými ze série etnicky motivovaných útoků. Jeden z útoků vyústil ve vraždu známého mezinárodního šachového mistra. Oznámila to agentura AP s odvoláním na mluvčí soudu.

Nejstarší ze skupiny Alexandr Koliničenko má kromě deseti let vězení nařízeno i psychiatrické léčení. Jeho věk mluvčí neuvedla.

Prokurátor řekl, že skupina má na svědomí vraždu šestačtyřicetiletého profesionálního šachistu Sergeje Nikolajeva z Jakutské oblasti na Sibiři. Nikolajevova vražda, spáchaná v říjnu 2007, je zachycena na domácím videu a promítala se široce v ruské televizi a na internetu.

V Rusku se v posledních letech alarmujícím způsobem zvyšuje kriminalita. Přibývá zejména útoků skinheadů a nacionalistických skupin na občany tmavé pleti, imigranty z kavkazských a středoasijských zemí.

Úřady jsou často kritizovány, že bagatelizují zločiny páchané z nenávisti a v mnoha případech je hodnotí jen jako incidenty výtržníků.

Skupiny hájící lidská práva upozorňují, že rasově motivované vraždy letos v Rusku zřejmě překročí loňskou bilanci.

Některé ruské osobnosti z oblasti kultury nebo i novináři upozorňují, že xenofobní útoky mohou být vedlejším produktem kampaně řízené Kremlem, jejímž cílem je povzbudit v lidech vlastenectví a národní hrdost.

Přečteno: 933x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rusko, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo