romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Teplicích výstava o romské kultuře

Teplice, 3.2.2007 17:22

Výstavu s provokativním názvem „Všichni čumí, co Romové umí" připravilo muzeum v Teplicích. Organizátoři nabízejí pohled na tradice a život Romů. Zároveň věří, že výstava pomůže změnit negativní pohled Čechů na tuto menšinu.
<p>

Historii Romů, jejich zájmy nebo třeba romskou kuchyni. To všechno představuje návštěvníkům teplického muzea tato výstava. „Pokud je to podnět k tomu, aby lidi zaujala výstava a začali se zajímat, tak je to dobré,“ říká ke kontroverznímu názvu ředitel Salesiánského střediska v Teplicích Ladislav Nádvorník.
<p>
„Mezi námi už jsou lidi, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní, jsou doktoři, právníci, jsou to lidi, kteří opravdu něco umí – ne jen tancovat, zpívat a hrát dobře na housle,“ říká spoluautorka výstavy Amélie Berkyová. Další ze spoluautorů Miroslav Klimeš dodává: „jsou tady prezentovány různé umělecké směry toho romství, je tady něco o romských jídlech, o tradicích, o jejich svátcích nebo třeba poutích.“
<p>
Podle Ladislava Nádvorníka se člověk, který si neváží cizí kultury, připravuje o možnost obohacení se jejími přínosy. Autoři doufají, že výstava pomůže návštěvníkům pochopit romskou mentalitu, životní styl a možná i změní celkový pohled na Romy. Podle posledních průzkumů totiž romskou minoritu negativně vnímají skoro tři čtvrtiny Čechů. Zbožným přáním Amélie Berkyové je prý právě to, aby výstava přispěla k jinému nahlížení na Romy.
<p>
Obrazy malovaly romské děti, které docházejí do salesiánského střediska v Teplicích. Mimo trávení volného času se tady i doučují. „Polovina dětí, které se k nám chodí doučovat, si zlepšila svůj prospěch,“ chlubí se jeho ředitel. Výstava potrvá v teplickém regionálním muzeu až do 14. února.
<p>
Tereza Chládková
Přečteno: 1082x
 

Kam dál:

Štítky:  

MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo