romea - logo
24. června 2019 (pondělí)
svátek má Jan
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Teplicích výstava o romské kultuře

Teplice, 3.2.2007 17:22

Výstavu s provokativním názvem „Všichni čumí, co Romové umí" připravilo muzeum v Teplicích. Organizátoři nabízejí pohled na tradice a život Romů. Zároveň věří, že výstava pomůže změnit negativní pohled Čechů na tuto menšinu.
<p>

Historii Romů, jejich zájmy nebo třeba romskou kuchyni. To všechno představuje návštěvníkům teplického muzea tato výstava. „Pokud je to podnět k tomu, aby lidi zaujala výstava a začali se zajímat, tak je to dobré,“ říká ke kontroverznímu názvu ředitel Salesiánského střediska v Teplicích Ladislav Nádvorník.
<p>
„Mezi námi už jsou lidi, kteří jsou vysokoškolsky vzdělaní, jsou doktoři, právníci, jsou to lidi, kteří opravdu něco umí – ne jen tancovat, zpívat a hrát dobře na housle,“ říká spoluautorka výstavy Amélie Berkyová. Další ze spoluautorů Miroslav Klimeš dodává: „jsou tady prezentovány různé umělecké směry toho romství, je tady něco o romských jídlech, o tradicích, o jejich svátcích nebo třeba poutích.“
<p>
Podle Ladislava Nádvorníka se člověk, který si neváží cizí kultury, připravuje o možnost obohacení se jejími přínosy. Autoři doufají, že výstava pomůže návštěvníkům pochopit romskou mentalitu, životní styl a možná i změní celkový pohled na Romy. Podle posledních průzkumů totiž romskou minoritu negativně vnímají skoro tři čtvrtiny Čechů. Zbožným přáním Amélie Berkyové je prý právě to, aby výstava přispěla k jinému nahlížení na Romy.
<p>
Obrazy malovaly romské děti, které docházejí do salesiánského střediska v Teplicích. Mimo trávení volného času se tady i doučují. „Polovina dětí, které se k nám chodí doučovat, si zlepšila svůj prospěch,“ chlubí se jeho ředitel. Výstava potrvá v teplickém regionálním muzeu až do 14. února.
<p>
Tereza Chládková
Přečteno: 1081x
 

Kam dál:

Štítky:  

MonitoringHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo