romea - logo
19. září 2019 (čtvrtek)
svátek má Zita
Loading
rozšířené vyhledávaní

V ubytovně Romů v Brně neteče měsíc voda, zásah náměstka nepomohl

Brno, 27.8.2009 14:44, (ROMEA)

V ubytovně Markéty Kuncové v Brně, kde žije asi 50 převážně romských rodin s přibližně stovkou dětí, měsíc neteče voda. Lidé tak vodu na pití, vaření i umývání musí nosit z cisteren přistavených na ulici. Vodu Brněnské vodárny a kanalizace uzavřely kvůli sporu o placení s majitelem a provozovatelem ubytovny. Konflikt obou stran dnes nevyřešil ani zásah primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL).

Rychnovský ČTK řekl, že situace na místě je krizová. Obyvatelé ubytovny si vodu nosí do bytů v kanystrech, sprchovat se jezdí do městských lázní, kam od provozovatele ubytovny dostávají na sprchu poukázky. Nedostatečný je i úklid ubytovny, takže hygienici, kteří se byli na místě podívat, už podle náměstka nařídili vytírání chodeb roztokem chloraminu. "Viděl jsem tam maminku, která se v těchto podmínkách musí starat o sedm dětí. Roste tam riziko, že se objeví vši," řekl náměstek.

Vodárny a majitel ubytovny Robert Hrdina se podle zástupců magistrátu přou, kdo za situaci může. Firma vodu odpojila, protože majitel podle ní manipuloval s vodoměrem, neplatil, a je tudíž nespolehlivým partnerem. Dodávky společnost obnoví, až Hrdina zaplatí údajný dluh 53.000 korun. Podnikatel však dnes zaměstnanci magistrátu, který se kontakt s vodárnami snažil zprostředkovat, požadavek odmítl. Je podle něj neoprávněný.

Podle Rychnovského by jednání obou stran mělo pokračovat v pondělí, na kdy dostal Hrdina i zástupci vodáren pozvánku na magistrát.

Pro brněnskou radnici je ubytovna Markéty Kuncové zásadní. Byť má nelichotivou pověst, je často poslední šancí pro lidi, kteří skončili bez přístřeší. Nezřídka to bývá kvůli neplatičství. "My nemáme dost kapacit, abychom je ubytovali. Toto je pro ně jediná možnost, kde být za prostředky, které jsou schopni shromáždit," řekl Rychnovský.

Přečteno: 1035x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo