romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V ubytovně Romů v Brně neteče měsíc voda, zásah náměstka nepomohl

Brno, 27.8.2009 14:44, (ROMEA)

V ubytovně Markéty Kuncové v Brně, kde žije asi 50 převážně romských rodin s přibližně stovkou dětí, měsíc neteče voda. Lidé tak vodu na pití, vaření i umývání musí nosit z cisteren přistavených na ulici. Vodu Brněnské vodárny a kanalizace uzavřely kvůli sporu o placení s majitelem a provozovatelem ubytovny. Konflikt obou stran dnes nevyřešil ani zásah primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL).

Rychnovský ČTK řekl, že situace na místě je krizová. Obyvatelé ubytovny si vodu nosí do bytů v kanystrech, sprchovat se jezdí do městských lázní, kam od provozovatele ubytovny dostávají na sprchu poukázky. Nedostatečný je i úklid ubytovny, takže hygienici, kteří se byli na místě podívat, už podle náměstka nařídili vytírání chodeb roztokem chloraminu. "Viděl jsem tam maminku, která se v těchto podmínkách musí starat o sedm dětí. Roste tam riziko, že se objeví vši," řekl náměstek.

Vodárny a majitel ubytovny Robert Hrdina se podle zástupců magistrátu přou, kdo za situaci může. Firma vodu odpojila, protože majitel podle ní manipuloval s vodoměrem, neplatil, a je tudíž nespolehlivým partnerem. Dodávky společnost obnoví, až Hrdina zaplatí údajný dluh 53.000 korun. Podnikatel však dnes zaměstnanci magistrátu, který se kontakt s vodárnami snažil zprostředkovat, požadavek odmítl. Je podle něj neoprávněný.

Podle Rychnovského by jednání obou stran mělo pokračovat v pondělí, na kdy dostal Hrdina i zástupci vodáren pozvánku na magistrát.

Pro brněnskou radnici je ubytovna Markéty Kuncové zásadní. Byť má nelichotivou pověst, je často poslední šancí pro lidi, kteří skončili bez přístřeší. Nezřídka to bývá kvůli neplatičství. "My nemáme dost kapacit, abychom je ubytovali. Toto je pro ně jediná možnost, kde být za prostředky, které jsou schopni shromáždit," řekl Rychnovský.

Přečteno: 1039x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo