romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

V ubytovně Romů v Brně neteče měsíc voda, zásah náměstka nepomohl

Brno, 27.8.2009 14:44, (ROMEA)

V ubytovně Markéty Kuncové v Brně, kde žije asi 50 převážně romských rodin s přibližně stovkou dětí, měsíc neteče voda. Lidé tak vodu na pití, vaření i umývání musí nosit z cisteren přistavených na ulici. Vodu Brněnské vodárny a kanalizace uzavřely kvůli sporu o placení s majitelem a provozovatelem ubytovny. Konflikt obou stran dnes nevyřešil ani zásah primátorova náměstka Daniela Rychnovského (KDU-ČSL).

Rychnovský ČTK řekl, že situace na místě je krizová. Obyvatelé ubytovny si vodu nosí do bytů v kanystrech, sprchovat se jezdí do městských lázní, kam od provozovatele ubytovny dostávají na sprchu poukázky. Nedostatečný je i úklid ubytovny, takže hygienici, kteří se byli na místě podívat, už podle náměstka nařídili vytírání chodeb roztokem chloraminu. "Viděl jsem tam maminku, která se v těchto podmínkách musí starat o sedm dětí. Roste tam riziko, že se objeví vši," řekl náměstek.

Vodárny a majitel ubytovny Robert Hrdina se podle zástupců magistrátu přou, kdo za situaci může. Firma vodu odpojila, protože majitel podle ní manipuloval s vodoměrem, neplatil, a je tudíž nespolehlivým partnerem. Dodávky společnost obnoví, až Hrdina zaplatí údajný dluh 53.000 korun. Podnikatel však dnes zaměstnanci magistrátu, který se kontakt s vodárnami snažil zprostředkovat, požadavek odmítl. Je podle něj neoprávněný.

Podle Rychnovského by jednání obou stran mělo pokračovat v pondělí, na kdy dostal Hrdina i zástupci vodáren pozvánku na magistrát.

Pro brněnskou radnici je ubytovna Markéty Kuncové zásadní. Byť má nelichotivou pověst, je často poslední šancí pro lidi, kteří skončili bez přístřeší. Nezřídka to bývá kvůli neplatičství. "My nemáme dost kapacit, abychom je ubytovali. Toto je pro ně jediná možnost, kde být za prostředky, které jsou schopni shromáždit," řekl Rychnovský.

Přečteno: 1035x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo