romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

V USA loni stoupl počet zločinů z nenávisti, hlavně proti gayům

Washington, 24.11.2009 20:06, (ROMEA)

V USA loni výrazně stoupl počet zločinů z nenávisti, jejichž terčem byli homosexuálové a členové odlišných náboženských skupin. Vyplývá to z údajů Federálního úřadu vyšetřování (FBI), které v pondělí zveřejnil na svých internetových stránkách.

Celkově vzrostl mezi Američany počet zločinů z nenávisti o zhruba dvě procenta na 7783 případů. Útoků z důvodu sexuální orientace ale přibylo o téměř 11 procent na 1706 případů a napadení kvůli víře o skoro devět procent na 1732 případů.

Nejčastějším druhem těchto trestných činů zůstávají rasově motivované činy. Ačkoli tvoří více než polovinu případů (4943), zaznamenala tato kategorie pokles oproti předchozímu roku o jedno procento.

Zhruba třetinu zločinů z nenávisti v USA loni představovaly vandalismus a ničení majetku, další třetinu zastrašování a zbytek fyzické útoky. Do kategorie trestných činů z nenávisti bylo v roce 2008 zařazeno i sedm vražd.

Prezident organizace Human Rights Campaign, největší americké organizace bojující za práva homosexuálů, Joe Solmones označil podle agentury AP tato čísla za nepřijatelná. Dokazují podle něj potřebu rozšířit federální zákon o zločinech z nenávisti, který minulý měsíc podepsal prezident Barack Obama.

Někteří odborníci ale upozorňují, že údaje FBI mohou být zavádějící. Část amerických států podle nich vede přesné záznamy o těchto druzích kriminality, jiné naopak nikoli. "Kvalita dat se tak liší a v některých případech je tak špatná, že udělat analýzu trendů je vrcholně obtížné, ne-li nemožné," poznamenal Brian Levin, ředitel Centra pro studium nenávisti a extremismu při Kalifornské státní univerzitě.

Přečteno: 919x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, USA, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo