romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Užhorodu policie během razie brutálně zmlátila Romy. Dlouhodobě nemocný muž poté zemřel

Užhorod, Zakarpatsko, Ukrajina, 25.1.2012 15:36, (ROMEA)
Na fotografii je starší, dlouhodobě nemocný muž, který po policejní razii zemřel. Informaci, zda byla razie bezprostředním důvodem k jeho úmrtí, či nikoli, se serveru Romea.cz nepodařilo získat. Foto: Lukáš Houdek

V Užhorodu došlo ve středu 11. ledna ráno k policejnímu zákroku proti Romům. Speciální policejní komando ministerstva vnitra "Berkut" vtrhlo do jejich obydlí ve dvou lokalitách Radvanka a Telmana. Razii prováděla údajně i na dalších místech Užhorodu.

VIDEO
V Užhorodu policie během razie brutálně zmlátila Romy

Podle svědectví místních Romů policisté za rasistických nadávek a výhrůžek a před očima malých dětí surově zmlátili přítomné muže i ženy. Policie popírá brutalitu zákroku s tím, že šlo o běžnou akci v rámci prevence a vyšetřování kriminality. Tímto tématem se v posledních dnech zabývají ukrajinská média a Evropské středisko pro práva Romů (ERRC).

Několik mužů zmlácených policisty skončilo v nemocnici, někteří s vážným poraněním hlavy. Většina z nich nebyla z ničeho obviněna a z nemocnice putovala zpátky domů. Jeden muž, dlouhodobě nemocný tuberkulózou, po razii zemřel. Informaci, zda byla razie bezprostředním důvodem k jeho úmrtí, či nikoli, se serveru Romea.cz nepodařilo získat.


Pohled na panelové domy, které jsou součástí Radvanky. Foto: Lukáš Houdek

Serveru Romea.cz tyto informace zakarpatských médií potvrdil v telefonním rozhovoru i užhorodský občan, který chce zůstat v anonymitě, protože se obává policejní zvůle. Podle jeho svědectví došlo k raziím i ve čtvrti Šachta: „Zde však policisté nebyli tak suroví a místní muži se před komandem stihli schovat.“
Podnětem k raziím mohla být podle něj vražda, jejíhož pachatele policie nevypátrala. „Policie z této vraždy vinila kolektivně Romy. Takto k věci přistupuje vždy, když dojde k podobnému činu, přestože ho nemusel spáchat nikdo z Romů.“

Server Čas Zakarpatí, v článku V Užhorodě Berkut napadl romskou osadu, přinesl vyjádření Miroslava Horváta, vedoucího místní romské mládežnické organizace Romaňi čercheň. Horvát řekl, že nešlo o běžnou prohlídku, jak to popisuje policie, protože v jejím průběhu Berkut použil proti neozbrojeným a pokojným lidem obušky a slzný plyn „bez ohledu na to, že přítomni byli i staří lidé, zdravotně postižení, těhotné ženy a děti.“

Na videu, které Čas Zakarpatí zveřejnil v rámci článku, jsou svědectví obyvatel osady Telmana o počínání komanda.
"Do osady vtrhla policie a u nás v domě pak zbili mého bratra. Policisté nás mlátili, mě tahali za vlasy. Říkali, že je potřeba nás všechny pobít. Cigán tady nemá žádná práva," říká na videu jedna z obyvatelek osady Telmana.


Hlavní ulice osady Telmana.  Foto: Lukáš Houdek

Další svědek zde říká: „Bylo to ráno v 7.20. Spal jsem, najednou lidé začali křičet, že jde policie. Vtrhli k nám do domu, popadli mě a rozkázali mi, ať si lehnu nebo kleknu na zem. Říkal jsem jim, že nemůžu na nohy, protože jednu z nich mám nemocnou. Začali na mě křičet: No, však ti uřízneme i tu druhou! Pak mě mlátili do hlavy i do zad.“

Podle svědectví z videa policie Romům vyhrožovala, že u nich bude tuto prohlídku dělat každý den, když v médiích zveřejní, co zde Berkut prováděl.

Na popisovanou policejní akci přijely dva autobusy plné příslušníků speciálního komanda Berkut. Zdejší ministerstvo vnitra tvrdí, že šlo o běžnou operaci, jejímž úkolem bylo „stabilizovat situaci, zlepšit prevenci a práci v boji proti trestné činnosti, odhalit a dopadnout osoby podílejících se na páchání krádeží, nedovoleném obchodu se zbraněmi a drogami a identifikovat kriminální živly“. Uvedl to server Zakarpattya.

Podle ukrajinské policie ukazuje její analýza, že "krádeže většinou páchají osoby romské národnosti. V roce 2011 bylo v Užhorodě zaznamenáno 14 krádeží litinových roštů a poklopů kanalizací, 12 krádeží dílů výtahových zařízení, 3 krádeže osvětlovacích těles, 4 krádeže dílů tepelných zařízení."


Většina radvanských Romů patří do některé z letničních církví a pravidelně dochází do kostela    Foto: Lukáš Houdek

V roce 2011bylo podle policejních informací v Užhorodě trestně stíháno „25 osob romské národnosti. Šlo hlavně o krádeže, o 20 loupeží a jedenkrát i o prodej narkotik.“ Policie k tomu dodává, že z její strany jde „o zcela legitimní, běžné komplexní zjišťování. Podobné šetření provádí policie nejen v Užhorodě, a nejen u Romů," stojí v policejním vyjádření.

Jak dále serveru Romea.cz sdělil zmíněný užhorodský občan, Romové mají strach a domáhat se spravedlnosti u oficiálních institucí je pro ně nemyslitelné: „Bojí se, že by si je policie našla a zmlátila.“
Policejní šikana spočívající například v bezdůvodných zatčeních na ulici a následných bitích na policejních služebnách je zde podle Romů velmi častá. Postižení zde nevidí nikoho, na koho by se mohli se žádostí o spravedlnost obrátit.

Opakovanou policejní šikanu potvrzuje i Evropské středisko pro práva Romů (ERRC) ve svých zprávách k situaci na Ukrajině za posledních roky :

Podle těchto zpráv i svědectví přímo z místa nejsou na Zakarpatsku problémem krajně pravicové a neonacistické skupiny, jak je obvyklé jinde. Romové zde namísto toho mají největší obavu z policie. Problémem je i slabá občanská společnost, konkrétně například absence poraden pro lidská práva či fungujících organizací na ochranu menšin, na které by se mohli Romové s důvěrou obrátit.


Nejmladší z obyvatel užhorodské lokality Telmana, kde byl zásah policie nejbrutálnější.  Foto: Lukáš Houdek

ERRC po policejní razii 11. ledna 2012 napsala užhorodskému policejnímu řediteli a státnímu zastupitelství dopis. V něm naléhavě žádá příslušné orgány, aby zahájily oficiální vyšetřování a „násilnou policejní razii v Užhorodě vyšetřily“. S přihlédnutím k vícero svědectvím poukazuje na to, že policisté pravděpodobně porušili předpisy.

ERRC protestuje především proti tomu, že ministerstvo vnitra a policie vztáhli kriminalitu páchanou jedinci na celé užhorodské romské společenství. „To vede k vážným pochybnostem o nestrannosti a zákonnosti akce,“ dodává ERRC ve svém dopise.

Přečteno: 4937x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo