romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Václav Havel: Klaus by v Německu musel rezignovat

Praha, 11.3.2011 16:35, (ROMEA)

Bývalý prezident Václav Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny nepřímo kritizuje současného prezidenta Václava Klause kvůli jeho podpoře Ladislava Bátory, který kandidoval za nacionalistickou a rasistickou Národní stranu. A hovoří i o nedostatcích naší civilizace ve vztahu k zachovávání lidských práv ve světě.

HN: Před časem jste řekl, že prezident je významným spolutvůrcem společenské atmosféry a svým počínáním významně ztělesňuje základní skladbu hodnot státu. Jak ztělesňuje hodnoty státu svým počínáním Václav Klaus?

Není dobré a vkusné mluvit a hodnotit své nástupce. Snad jediné, co bych řekl, je, že onen technokratický a ve své podstatě marxistický důraz na základnu a nadstavbu je začasté odvozován právě od postojů Václava Klause a upevněn jeho působením. V tomto smyslu on opravdu významně ovlivnil atmosféru v zemi i její obraz v zahraničí. Zda to společnost přijala, nebo ne, zda to je dobře, nebo špatně, ať hodnotí jiní.

HN: Respektujeme, že nechcete hodnotit svého nástupce. Ale určitě si něco myslíte o Klausově obhajobě pana Bátory, který kandidoval za šovinistickou Národní stranu a nyní se měl stát náměstkem ministra školství Dobeše...

Možná zkouší, kam až může zajít, a zdá se, že může říct cokoli a projde mu to. Když například řekne hlava státu, že koncentrační tábor (pro Romy v Letech u Písku – pozn. red.) nebyl koncentračním, ale jen sběrným táborem, tak za to by v Německu musel rezignovat.

HN: Tím se dostáváme k zahraniční politice. Jak by se měl západ postavit k tomu, co se nyní děje v arabském světě a zvlášť v Libyi?

Situace v muslimském světě bude i velkou zkouškou Západu. Západ by se měl řídit hodnotami, na nichž stojí a nemlčet k porušování lidských práv jenom proto, aby si zachoval hospodářské vztahy a dodávky ropy. Měl by podpořit demokratické síly v arabských zemích morálně i materiálně, ale současně by neměl demokracii vyvážet a vnucovat ji. Je třeba to posuzovat velmi citlivě a ctít jinakost arabského světa i jeho typ hrdosti.

HN: Jaký je váš pohled na vojenský zásah?

Je to velká zkouška pro Západ, i pokud jde o hodnocení, kdy je možné zasáhnout vojensky a v jakém rozsahu. Má zkušenost je, že se některé věci nemají moc odkládat a protahovat. V době mého prezidentství se několik let debatovalo o odstranění Miloševiče a ty roky znamenaly nespočet dalších mrtvých, zmučených a znásilněných. Ustupování a opatrnická prodleva se nevyplatily, přinesly jen další hrůzy a to by mělo být velkým ponaučením. Západ by měl proto postupovat rychle, prozíravě, informovaně, byť by jeho rozhodnutí bylo nepopulární.

HN: Byl byste tedy pro intervenci v Libyi?

Jakýsi typ vojenské operace je myslitelný, může mít ovšem různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokádu vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí. Když se to bude dlouho protahovat, Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný. Osobně jsem ho měl za komického klauna. Vlastně celý svět ho měl za podivínského šaška. A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to šílený zločinec.

HN: Co říká současné váhání o Evropské unii a obecně o západní civilizaci?

Nebezpečí západní demokracie je v tom, že je hodně často příliš opatrná a politici myslí jen od voleb k volbám. Osobnosti typu Winstona Churchilla a Charlese De Gaulla, kteří šli za věcí byť nepopulární, ale dovedli si vydobýt autoritu a nakonec i podporu, tady chybí. To je ovšem úkaz obecně civilizační. Nechci tím říci, že západní civilizace je odepsaná, naopak, ale musí se poučit z vlastních omylů a dokázat diktátorům říci: „Nechte si svou ropu.“ Jakási existenciální obroda soudobé civilizace je víc než nutná a doufejme, že nepotřebujeme žádnou katastrofu k tomu, aby se mohla začít uskutečňovat.

Celý rozhovor v Hospodářských novinách (ihned.cz):
Václav Havel: Přímá volba prezidenta nebude. Všichni ji odhlasovali, ale nikdo ji ve skutečnosti nechce

Hospodářské noviny
Přečteno: 1080x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo