romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Václav Havel naposledy opustil Pražský hrad. Ve strašnickém krematoriu se konalo soukromé rozloučení.

Praha, 23.12.2011 20:32, (ROMEA - PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)
FOTO: Lukáš Houdek

Prezident Václav Havel v pátek naposledy opustil Pražský hrad. Po státním pohřbu v katedrále svatého Víta rakev s ostatky za zvuku chrámových zvonů zamířila Zlatou branou do krematoria, kde odpoledne proběhl soukromý pohřeb pro rodinu a blízké. Lidé na hradních nádvořích i Hradčanském náměstí ji vyprovázeli potleskem. Havel zemřel v neděli ve věku 75 let. Pohřbu se zúčastnili státníci z celého světa.

Vynesení rakve s prezidentovými ostatky předcházela státní hymna, do jejíchž tónů vojáci vystřelili 21 čestných salv z děl umístěných na Petříně. Havlova manželka Dagmar slova hymny zpívala.

Zádušní mše za zesnulého prezidenta začala v poledne minutou ticha, při níž po celé republice zněly zvony a sirény. Mši sloužil pražský arcibiskup Dominik Duka. V jejím závěru promluvil prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová. V projevech zazněla hlavně slova o svobodě a nutnosti za ni bojovat.


Pražská katedrála sv. Víta před zahájením requiem za Václava Havla. (FOTO: Facebook VÁCLAV HAVEL)

Podle prezidenta Klause sice se zesnulým Havlem mnohé odchází, neodchází s ním však myšlenka, že za svobodu stojí přinášet oběti. Schwarzenberg slíbil, že on i jiní budou dál usilovat o pravdu a lásku, o něž se zesnulý Havel snažil. Podle Albrightové byl málokdo víc Čechem než zesnulý prezident, který patřil k nejrespektovanějším mužům planety.

Na začátku mše vystoupil vyslanec papeže Giovanni Coppa a přečetl poselství Benedikta XVI. Přidal také osobní vzkaz hlavy katolické církve, která adresovala rodině i celému Česku své povzbuzení.

Po zahájení bohoslužby následoval úkon kajícnosti s vyznáním. Po vstupní modlitbě přečetl Josef Abrhám úryvky z bible z knihy Job. Herec, který si zahrál roli kancléře v Havlově filmu Odcházení, hovořil pohnutým hlasem. "Kéž by byla napsána má slova, kéž by byla vyryta do mědi, železným rydlem do olova, navěky vtesána do kamene," recitoval Abrhám.

Nejblíže k rakvi bylo místo pro rodinu a prezidenta. Po pravici vdovy Dagmar Havlové seděl prezident Václav Klaus s manželkou Livií, po levici pak dcera Nina s partnerem a Havlův bratr Ivan s manželkou Dagmar. V katedrále byli členové vlády i zahraniční státníci.

V zadní části chrámu měli sedět další hosté a Havlovi spolupracovníci, přátelé a lidé s disentu. Mnoho židlí zůstalo ale nakonec prázdných. Lidé sledovali průběh mše také na velkoplošných obrazovkách.

Ve strašnickém krematoriu se konalo soukromé rozloučení s Havlem

Odpoledne se pak ve strašnickém krematoriu s prezidentem Václavem Havlem při hodinovém soukromém obřadu rozloučila rodina a přátelé. Na závěr pietní akce zazněla hymna někdejšího Československa, kterou lidé zpívali, a Havlův hlas ze záznamu. Soukromý obřad symbolicky uzavřel pětidenní loučení s prvním polistopadovým prezidentem.

Obřad podle zpravodajky ČTK začal jedním ze symbolů sametové revoluce - písní Modlitba pro Martu. Havlova manželka Dagmar položila k rakvi kytici. V první řadě byli další členové rodiny - dcera jeho manželky Nina či Havlův bratr Ivan. Mnozí přítomní se neubránili slzám.

Herečka Táňa Fischerová přednesla první projev. Mluvila pak též chartistka Dana Němcová, která vyjádřila naději, že nyní již Václav Havel dostal odpovědi na svoje otázky po smyslu života. "Já se s tebou neloučím. Nashledanou," řekla.

Herec Jiří Bartoška řekl, že by si přál dát Havlovi cigaretu a vykouřit ji s ním na jeho venkovském sídle v Hrádečku. "Pane prezidente, slibujeme vám, že budeme pokračovat v šok show," prohlásil další známý divadelník Oldřich Kaiser. Na okamžik se mu tím podařilo odlehčit smutek přítomných, protože se ozval i smích. Herečka Vlasta Chramostová recitovala básně, řádové sestry boromejky, které se staraly o Havla v posledních měsících, u rakve zazpívali.

O hudební rámec smutečního obřadu se postaral muzikant Michael Kocáb, který spolu s Havlovou manželkou Dagmar vybral písně, jež měl prezident rád. V sále tak zazněly třeba tóny slavné protiválečné písně Johna Lennona Imagine, hitu amerického rockera Lou Reeda Perfect Day či undergroundový kus Magické noci od Plastic People Of The Universe. Ze záznamu hrála píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou, kterou v noci před obřadem nazpívala bývalá první dáma Havlová. Mezi písněmi nechyběla Óda na radost, která je hymnou EU, či písně Krásné je žít nebo Kéž lavičko, kéž bys promluvila.

Na úplný konec obřadu lidé odříkali za vedení otce Romualda Otčenáš a pak zazněla československá hymna. Přítomní se spontánně dali do zpěvu a na konci, který byl nejemotivnější, tleskali. Poté se za zvuku hudby z Odcházení zatáhla opona a ze záznamu zazněl Havlův citát: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Zapněte si mobilní telefony". Věta, kterou slavný literát a dramatik pronesl na konci svého filmového debutu Odcházení, připomněla jeho pověstný smysl pro humor.

Mezi smutečními hosty byli například herečky Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková, herec Martin Stropnický s manželkou Veronikou Žilkovou, herci Tomáš Töpfer, Jiří Lábus a Kaiser, Bartoška, chirurg Pavel Pafko či zpěvák a herec Jiří Macháček, básník a disident Jiří Kuběna.

Obřad byl původně míněn jako soukromé rozloučení, před jeho začátkem však ochranka otevřela velkou bránu a aspoň do předsálí vpustila veřejnost. V prostorách se tak shromáždilo asi 200 lidí.

Rakev s ostatky prezidenta přivezl pohřební vůz do krematoria kolem 15:00. V obřadní síni byla rakev obsypána květinami, především růžemi. Věnce darovali například například nadace Charty 77, útvar ochrany prezidenta, Divadla na Vinohradech a Husa na provázku či zpěváci Hana Zagorová a Štefan Margita. Předtím se uskutečnil státní pohřeb v Chrámu svatého Víta, na který přijely hlavy států z celého světa.

KAM DÁL?
SPECIÁL k úmrtí Václava Havla

Přečteno: 1609x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo