romea - logo
20. září 2021 (pondělí)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Václav Havel: Šířit fašistické názory není v pořádku ani po pracovní době

Praha, 14.9.2011 10:28, (ROMEA)
ilustrační foto

Bývalý prezident Václav Havel se v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes kriticky vyjádřil k tomu, jaký postoj zaujímá strana Věci veřejné a prezident Václav Klaus k působení bývalého představitele extremistické strany Ladislava Bátory na ministerstvu školství a jeho aktivitám. Bývalý prezident, který veřejně vystoupil po půl roce, kdy se zotavoval z nemoci, uvedl, že je frustrován prohlubujícím se odcizením politiky a veřejnosti.

"Neobyčejně mne zaujal názor Věcí veřejných, že polofašistické či poloantisemitské či podobné názory se mají říkat až po pracovní době nebo v době nějakého náhradního volna, ale ne v úřadu," řekl Havel v narážce na působení Bátory, který se těší podpoře prezidenta Klause a jeho spolupracovníků. Klaus se nedávno Bátory opět zastal a řekl, že Bátora je zástupným cílem útoků mířících přímo na něj osobně.

"Ano, přesně tak tomu je: jistý malíř pokojů také přece zakládal svou stranu v mnichovské hospodě a ne na pracovišti. Pravda, tu a tam to zřejmě někdo poruší a naslouchá nové straně přímo na Hradě, a to ještě v rozporu se svým tvrzením, že malé strany jsou ohrožením demokracie," dodal Havel.

Bátora dříve kandidoval za nacionalistickou Národní stranu ve volbách do sněmovny. Před lety se účastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou. Bátora také v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru v dubnu i přes protesty politiků a neziskových organizací zaměstnal jako svého ekonomického poradce a o prázdninách ho jmenoval šéfem personálního odboru. Bátora pak vyvolal roztržku mezi vládními stranami, když na sociální síti Facebook urazil předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Na nátlak TOP 09, jejíž ministři odmítli kvůli Bátorovi chodit na jednání vlády, pak Dobeš úředníka přesunul na pozici zástupce šéfky svého kabinetu, což ale prakticky znamenalo jeho povýšení.

Dobeš se Bátory v minulosti už několikrát zastal s tím, že dělá svou práci dobře a že je to svědomitý národovec a katolík. Bátoru hájil i Klaus a jeho spolupracovníci.

KAM DÁL?
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
 Video-důkaz: Bátora se účastnil přednášky extremistické Vlastenecké fronty spolu s nejtvrdším jádrem českých antisemitů
 SPECIÁL: Vše o kauze Ladislav Bátora

ČTK, voj,
Přečteno: 1432x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo