romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vandas ve Vimperku zopakoval předchozí dezinformace a výmysly o Romech. Protestovat proti DSSS přišli na mítink místní Romové

Vimperk, 26.11.2011 16:52, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)

Zhruba tři stovky lidí přišly na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DS SS) na náměstí ve Vimperku. Tomáš Vandas zde opakoval obvyklé lži, polopravdy a dezinfromace, které o Romech kolují na internetu, včetně výmyslu, že ve městě je kvůli nim vysoká kriminalita. Policie při tom opakovaně deklarovala, že kriminalita je ve městě jedna z nejnižších v kraji. V souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Na náměstí se přišlo podívat dohromady 300 místních, zhruba padesátku z nich tvoří příznivci Dělnické strany," odhadl z místa redaktor MF Dnes.
Dorazili sem i odpůrci DSSS, mezi nimiž byli i zdejší Romové. Přinesli si s sebou i protestní transparenty ve formě dětských výkresů. Žádná potyčka mezi nimi a početnější skupinou oponentů se však neodehrála. Pod náměstím souběžně probíhaly adventní trhy, jejich průběh však zůstal nenarušen. Organizátoři po dvou hodinách řečnění akci ukončili a rozešli se.

Ve Vimperku podle starosty Bohumila Petráška žije asi 120 až 150 Romů, při posledním sčítání se ale k národnosti hlásili asi čtyři. Problematická je údajně skupinka asi sedmi lidí. Vedení města na základě monitoringu posílilo hlídky městské policie v místech, kde žijí, zintenzivnilo kontroly heren kvůli tomu, že hraní na automatech považuje za zneužívání sociálních dávek, a začalo kontrolovat životní podmínky dětí v sociálně vyloučených rodinách. V příštím roce město posílí kamerový systém.

"Ve Vimperku i na celém Prachaticku je nejnižší kriminalita na jihu Čech. Na Vimpersku například od začátku roku došlo ke dvěma loupežným přepadením, loni jich bylo zhruba osm. Registrujeme jednoznačně pokles i v ostatních oblastech kriminality. Ani po posílení hlídek jsem nezaznamenali žádné výrazné porušování zákona," řekl Matzner.

Sociálně vyloučení obyvatelé žijí v Pasovské, Rožmberské, Kostelní a Steinbrenerově ulici a také U Lázní. Jejich domy ale pravidelně kontroluje policie i pracovníci správy domů. Podle jednoho z úředníků ve zdejší romské komunitě nechybí prostituce ani drogy. "Problémy nastanou v příštím roce, kdy vláda omezí sociální dávky. Znám dva, tři případy, kdy se Romové dostali do dluhového kolotoče a žijí jenom z dávek. Až je nebudou mít, nevím, z čeho budou žít, protože práci neseženou," poznamenal.

Radnice ohlášený mítink DSSS v pondělí zakázala, především kvůli protiromsky zaměřené diskusi na facebooku pod titulem "Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů". Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí radnice na základě žaloby DS SS v pátek zrušil. DS SS v žalobě mimo jiné poukazovala, že k zákazu shromáždění nemůže vést anonymní diskuse kdesi na internetu.
ČTK, fk, čtk
Přečteno: 1838x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo