romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vandas ve Vimperku zopakoval předchozí dezinformace a výmysly o Romech. Protestovat proti DSSS přišli na mítink místní Romové

Vimperk, 26.11.2011 16:52, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)

Zhruba tři stovky lidí přišly na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DS SS) na náměstí ve Vimperku. Tomáš Vandas zde opakoval obvyklé lži, polopravdy a dezinfromace, které o Romech kolují na internetu, včetně výmyslu, že ve městě je kvůli nim vysoká kriminalita. Policie při tom opakovaně deklarovala, že kriminalita je ve městě jedna z nejnižších v kraji. V souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Na náměstí se přišlo podívat dohromady 300 místních, zhruba padesátku z nich tvoří příznivci Dělnické strany," odhadl z místa redaktor MF Dnes.
Dorazili sem i odpůrci DSSS, mezi nimiž byli i zdejší Romové. Přinesli si s sebou i protestní transparenty ve formě dětských výkresů. Žádná potyčka mezi nimi a početnější skupinou oponentů se však neodehrála. Pod náměstím souběžně probíhaly adventní trhy, jejich průběh však zůstal nenarušen. Organizátoři po dvou hodinách řečnění akci ukončili a rozešli se.

Ve Vimperku podle starosty Bohumila Petráška žije asi 120 až 150 Romů, při posledním sčítání se ale k národnosti hlásili asi čtyři. Problematická je údajně skupinka asi sedmi lidí. Vedení města na základě monitoringu posílilo hlídky městské policie v místech, kde žijí, zintenzivnilo kontroly heren kvůli tomu, že hraní na automatech považuje za zneužívání sociálních dávek, a začalo kontrolovat životní podmínky dětí v sociálně vyloučených rodinách. V příštím roce město posílí kamerový systém.

"Ve Vimperku i na celém Prachaticku je nejnižší kriminalita na jihu Čech. Na Vimpersku například od začátku roku došlo ke dvěma loupežným přepadením, loni jich bylo zhruba osm. Registrujeme jednoznačně pokles i v ostatních oblastech kriminality. Ani po posílení hlídek jsem nezaznamenali žádné výrazné porušování zákona," řekl Matzner.

Sociálně vyloučení obyvatelé žijí v Pasovské, Rožmberské, Kostelní a Steinbrenerově ulici a také U Lázní. Jejich domy ale pravidelně kontroluje policie i pracovníci správy domů. Podle jednoho z úředníků ve zdejší romské komunitě nechybí prostituce ani drogy. "Problémy nastanou v příštím roce, kdy vláda omezí sociální dávky. Znám dva, tři případy, kdy se Romové dostali do dluhového kolotoče a žijí jenom z dávek. Až je nebudou mít, nevím, z čeho budou žít, protože práci neseženou," poznamenal.

Radnice ohlášený mítink DSSS v pondělí zakázala, především kvůli protiromsky zaměřené diskusi na facebooku pod titulem "Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů". Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí radnice na základě žaloby DS SS v pátek zrušil. DS SS v žalobě mimo jiné poukazovala, že k zákazu shromáždění nemůže vést anonymní diskuse kdesi na internetu.
ČTK, fk, čtk
Přečteno: 1832x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo