romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Vandas ve Vimperku zopakoval předchozí dezinformace a výmysly o Romech. Protestovat proti DSSS přišli na mítink místní Romové

Vimperk, 26.11.2011 16:52, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)

Zhruba tři stovky lidí přišly na mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DS SS) na náměstí ve Vimperku. Tomáš Vandas zde opakoval obvyklé lži, polopravdy a dezinfromace, které o Romech kolují na internetu, včetně výmyslu, že ve městě je kvůli nim vysoká kriminalita. Policie při tom opakovaně deklarovala, že kriminalita je ve městě jedna z nejnižších v kraji. V souvislosti se shromážděním policie neřešila žádný zásadní konflikt, řekl policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Na náměstí se přišlo podívat dohromady 300 místních, zhruba padesátku z nich tvoří příznivci Dělnické strany," odhadl z místa redaktor MF Dnes.
Dorazili sem i odpůrci DSSS, mezi nimiž byli i zdejší Romové. Přinesli si s sebou i protestní transparenty ve formě dětských výkresů. Žádná potyčka mezi nimi a početnější skupinou oponentů se však neodehrála. Pod náměstím souběžně probíhaly adventní trhy, jejich průběh však zůstal nenarušen. Organizátoři po dvou hodinách řečnění akci ukončili a rozešli se.

Ve Vimperku podle starosty Bohumila Petráška žije asi 120 až 150 Romů, při posledním sčítání se ale k národnosti hlásili asi čtyři. Problematická je údajně skupinka asi sedmi lidí. Vedení města na základě monitoringu posílilo hlídky městské policie v místech, kde žijí, zintenzivnilo kontroly heren kvůli tomu, že hraní na automatech považuje za zneužívání sociálních dávek, a začalo kontrolovat životní podmínky dětí v sociálně vyloučených rodinách. V příštím roce město posílí kamerový systém.

"Ve Vimperku i na celém Prachaticku je nejnižší kriminalita na jihu Čech. Na Vimpersku například od začátku roku došlo ke dvěma loupežným přepadením, loni jich bylo zhruba osm. Registrujeme jednoznačně pokles i v ostatních oblastech kriminality. Ani po posílení hlídek jsem nezaznamenali žádné výrazné porušování zákona," řekl Matzner.

Sociálně vyloučení obyvatelé žijí v Pasovské, Rožmberské, Kostelní a Steinbrenerově ulici a také U Lázní. Jejich domy ale pravidelně kontroluje policie i pracovníci správy domů. Podle jednoho z úředníků ve zdejší romské komunitě nechybí prostituce ani drogy. "Problémy nastanou v příštím roce, kdy vláda omezí sociální dávky. Znám dva, tři případy, kdy se Romové dostali do dluhového kolotoče a žijí jenom z dávek. Až je nebudou mít, nevím, z čeho budou žít, protože práci neseženou," poznamenal.

Radnice ohlášený mítink DSSS v pondělí zakázala, především kvůli protiromsky zaměřené diskusi na facebooku pod titulem "Hnutí za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů". Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí radnice na základě žaloby DS SS v pátek zrušil. DS SS v žalobě mimo jiné poukazovala, že k zákazu shromáždění nemůže vést anonymní diskuse kdesi na internetu.
ČTK, fk, čtk
Přečteno: 1868x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo