romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Varnsdorf: Demonstranty policie k Romům nepustila, dva zadržení

Varnsdorf, 17.9.2011 17:47, (ROMEA)
Varnsdorf 17. 9. 2011 (FOTO: Lukáš Houdek)

Zhruba 400 až 500 demonstrantů mířila dnes odpoledne ve Varnsdorfu k tamní ubytovně, kterou obývají převážně Romové. Policie jim ale přehradila cestu a pak byl protest rozpuštěn. Pochod se obešel bez incidentů, policie zatkla dva muže. Jeden místní provolával rasistická hesla např. "Cikáni do plynu", měl u sebe dvě dlažební kostky a v krvi tři promile alkoholu, druhý, extremista z Prahy, měl na předloktí vytetované rasistické symboly, řekla ČTK mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Oběma hrozí až tři roky vězení.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Situaci ve Varnsdorfu jsme sledovali on-line

Místní obyvatele přijeli na demonstraci podpořit členové extremistických uskupení, byli ale v menšině. Situace ve městě zůstává kvůli napětí mezi Romy a etnickými Čechy vyhrocená, dopoledne při setkání s vedením obce občané kritizovali laxnost radnice i práci policie. V podvečer se situace ve městě uklidnila, po městě se pohybují roztroušené skupinky neonacistů, další sedí v restauracích. Policie je v pohotovosti a situaci sleduje, ujistila Hrubešová. Policie dnes předvedla k identifikaci 15 lidí, kteří pak ale byli propuštěni. Někteří měli na těle tetování běžné u brněnských fotbalových rowdies. U dvou objevila nože. "Celkem jsme zkontrolovali 340 osob a při kontrole aut jsme v jednom objevili sekyru," dodala policejní mluvčí.

Policie dnes kontrolovala auta na příjezdových trasách do Varnsdorfu, hlídkovala i na místním vlakovém nádraží, nad městem létal policejní vrtulník. Na dalším protiromském pochodu se po poledni sešlo kolem 500 lidí. Krátce před 14:45 vyrazili všichni směrem k ubytovně, kde žijí hlavně Romové. Lidé přišli vyjádřit svou nespokojenost s napjatou situací, nechtějí se bát ve vlastním městě, chtějí žít v klidu. Situace ale přitvrdila, když několik desítek neonacistů začalo vykřikovat xenofobní hesla. Pochod se zastavil zhruba 100 metrů od ubytovny v bývalém hotelu Sport, kde policie vytvořila kordon. Zástupce radnice vyzval v 15:15 demonstranty, aby se rozešli, ti ale neuposlechli.

Lidé se naopak sešikovali, sedli se na zem, zpívali hymnu a odmítali se pohnout. Falešný asistent Lukáš Kohout pak shromáždění prohlásil za náboženské a představil policistům dokonce ministranta, který prý "náboženské" shromáždění povede. U policie tento nápad, ale neprošel.


Vlevo fotografie "ministranta" jak ho zachytil náš fotograf na shromáždění
ve Varnsdorfu a vpravo fotografie z archívu serveru Antifa.cz,
kde je zachycen agilní člen neonacistické scény Jiří Engelhart.
Na menších fotografiích je Engelhart na neonacistických akcích
v Děčíně nebo v Janově
Podoba čistě náhodná...

Pak celý dav vyrazil jinam, zastavil se v blízkosti ubytovny na ulici T.G. Masaryka. "Další pochod už ale nebyl hlášený a je nezákonný, budeme proto vyzývat účastníky, aby se rozešli, ty, kteří neuposlechnou předvedeme na služebnu," řekl poté ČTK severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Policie opakovaně vyzývala demonstranty, aby se rozešli, jinak ale nezasahovala. Jen členové antikonfliktního týmu s lidmi diskutovali. Po 16:30 se ale začali demonstranti postupně rozcházet.

Mítink začal českou hymnou, pak si účastníci zazpívali píseň Jarka Nohavici "Pane prezidente", kterou zakončili zvoněním klíči. Opět z davu zazněly výzvy k odstoupení starosty. Lidé ve Varnsdorfu se demonstracemi snaží domoci pozornosti, chtějí změny zákonů, kritizují vládu, že se tváří, jako by se jí problémy na severu Čech netýkaly. Na hlavami proto rozvinuli velký transparent s nápisem "Nečas na nás nemá čas".

Premiér Petr Nečas zatím od vyostření situace na severu Čech nebyl, podle neoficiálních informací se tam chystá příští týden. Na konferenci starostů ODS v Brně dnes řekl, že policejní posily na místě zůstanou tak dlouho, jak bude potřeba. Podle něj je příčin současného stavu více. Stát má zajistit především bezpečnost lidí a ochranu jejich majetku. Podle Nečase je ale iluzí, že existují "zázračné a rychlé recepty".

Dnešní mítink měl být původně jen v režii místních, kteří sice už čtyři ze šesti demonstrací nasměrovali k romským ubytovnám, s policií se ale nestřetli. Ve čtvrtek se pozvánka na sobotní akci objevila i na webu extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). "Ta akce má naši podporu, co vím, tak určitá část našich příznivců se tam opravdu chystá," řekl ČTK severočeský šéf DSSS Petr Kotáb. Radikálové už ve městě pořádali před týdnem vlastní demonstraci, která se změnila v boj mezi policejními těžkooděnci a extremisty. Celkem 37 lidí bylo tehdy zadrženo a šest zraněno. Policie následně obvinila pět lidí. Seznam obviněných účastníků se ale nejspíš rozšíří. Policisté nyní zkoumají fotografie a videozáznamy.

Demonstraci dnes dopoledne předcházela beseda, kterou do místního kina svolala radnice. Sál zaplnilo několik stovek nespokojených a naštvaných lidí. Kritizovali laxnost radnice i práci policie. Už tady zazněly v bouřlivé atmosféře výzvy k odstoupení starosty i celého vedení radnice. Setkání se uskutečnilo už podruhé, podle místních se ale situace příliš nezlepšuje. Lidé nejčastěji kritizovali štědrý sociální systém, žádali zpřísnění výplaty sociálních dávek ale také redukci míst v ubytovnách nebo větší podporu veřejně prospěšných prací.

KAM DÁL?
17. 9. 2011 - Varnsdorf on-line
Kino ve Varnsdorfu zaplnily stovky nespokojených etnických Čechů. Přítomno bylo i několik Romů
Starostové ze Šluknovska: Pane premiére, komunikujte s námi, mluvte s námi a spolupracujte s námi!
Další střety demonstrantů s policisty jsou na obzoru. Do Varnsdorfu se v sobotu chystají i rasističtí násilníci z DSSS

SPECIÁL: Etnické nepokoje na Šluknovsku

Přečteno: 2556x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo