romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Varnsdorf: Nájmy v panelácích v Kovářské ulici jsou mnohem nižší než v ubytovnách

Varnsdorf, 22.9.2011 13:49, (ROMEA)
Ve varnsdorfských ubytovnách se platí až tři tisíce za osobu - postel v malé místnůstce, kde spí až tři podnájemníci měsíčně

Realitní kanceláře nebo majitelé většího množství bytů ve Šluknovské výběžku jsou obviňováni z toho, že přivádějí do měst lidi sociálně slabé. Podle kritiků vydělávají na prodeji nemovitostí v lukrativních oblastech, ve kterých chudí dříve bydleli. Ve Varnsdorfu čelí takovému obvinění třeba Jan Pražák, který vlastní desítky bytů na sídlišti v ulici Kovářská. Všechny byty předtím patřily městu, které je prodávalo za cenu již od 33 tisíc korun podle velikosti. Uvedl to ve své reportáži Český rozhlas.

Gabriela a Milan se považují za šťastné lidi nejen proto, že mají pět dětí, ale že získali byt 1+1 v bytovce s toaletou a koupelnou, což by na ubytovně neměli. „Hodně dlouho se nám to nedařilo. Vždycky řekli přijďte, je to volné. A když jsme přišli a oni viděli, že jsme Cigáni, tak nás zase hned odmítli, že už to mají plné. Dali jsme se na tohle, hledali jsme letáky a najednou se nám to podařilo u pana Pražáka,“ říkají společně Gabriela s Milanem.

Na ubytovně platili 13 tisíc korun za byt 1+1, ale podle jejich slov šlo jen o velmi malé místnosti. „Tam se nám vešla jen postel, skříň, stůl a televize a to bylo všechno. Teď máme nájem za pět 5 tisíc, služby jsme si dali za čtyři a elektriku,“ říká Gabriela.

V Kovářské ulici vlastní Jan Pražák patnáct bytů. V polovině z nich žijí romské rodiny. Někteří z nájemníků jsou chudí a tak jim stát vyplácí příspěvek na bydlení. Ten dostávají na vlastní účet a teprve potom platí nájem. Tak to dělá i Gabriela s Milanem.

Majitel Jan Pražák všechna obvinění z kšeftování odmítá: „Nevím, co na tohle říct. Oproti ubytovnám je nájem rozhodně nižší, může být i poloviční, ale musím říct, že zatím se mi nestalo, že bych musel někoho vyhodit, že by s ním byly problémy. Sžili se s bílýma, vzájemně se navštěvují a začleňují se. I díky tomuto bydlení získali práci, která na ubytovně nebyla možná.“

Paneláky v Kovářské nechává majitel zateplit. Okolí domů není dvakrát čisté a útroby by také zasloužily úklid. Je vidět, že tu nebydlí žádní bohatí lidé. Na každém patře je několik kamer napojených na městskou policii a snad proto je tu klid, říká paní Ilona:
„Já si nemůžu stěžovat. Možná, že bych změnila názor, kdyby mě přepadli. Člověk asi v sobě má trauma, že se na to dívá jinak, ale zatím je tu klid.“

KAM DÁL?
 
Reportáž Českého rozhlasu: Občané ve Varnsdorfu poukazují na byznys s příspěvky na bydlení

fk
Přečteno: 916x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo