romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Varnsdorf on-line: Demonstranti protestovali před domem místostarosty i před romskou ubytovnou v hotelu Sport

Varnsdorf, 24.9.2011 20:16, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Falešný asistent a podvodník Lukáš Kohout promlouvá k davu na náměstí ve Varnsdorfu (FOTO: Lukáš Houdek)

Ve Varnsdorfu a Rumburku bylo kvůli protiromskýcm demonstracím v pohotovosti asi 700 policistů. Varnsdorfem pochodovalo 200 až 300 demonstrantů včetně asi patnácti extremistů. Demonstraci za odvolání vedení města svolal místní podvodník Lukáš Kohout na 13:30, na náměstí E. Beneše, potom se pochod vydal před dům místostarosty Poláčka. Po návratu na náměstí, kde členové iniciativy Nenávist není řešení rozvinuli transparent se stejným textem, se vydal pochod k romské ubytovně v hotelu Sport. Prošel okolo n+j a za chvíli se vrátil, potom odešel zpět na náměstí. Policisté tentokrát nechali dav kolem romské ubytovny projít, podle Miroslava Brože z iniciativy NNŘ naopak bránili v pohybu Romům v ubytovně. Aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení připravili pro děti z ubytoven program v rámci akce dětský den. I další protiromské akce, pořádané DS SS v Havířově a na dalších místech, proběhly v klidu.

PRŮBĚŽNÉ ZPRAVODAJSTVÍ

17:38
Varnsdorfská demonstrace došla na náměstí E. Beneše. Po cestě dav značně prořídl, na místo dorazilo jen několik desítek účastníků. Akci ani sice oficiálně neukončil, ale lidé se spontánně rozcházejí. On line zpravodajství Romea.cz končí, další informace přineseme v souhrnném článku.
17:23
V ubytovně v hotelu Sport pokračuje
na zahradě domu Dětský den pořádaný iniciativou Nenávist není řešení. "Hraje tu romská hudba, pokračují aktivity s dětmi, všichni se tu cítí dobře," řekl serveru Romea.cz Miroslav Brož z iniciativy.
17:12
V Rumburku, v parku "Rumburské vzpoury" se podle naší zpravodajky shromáždilo několik desítek lidí. Přítomný organizátor Mašín, který demonstraci v týdnu zrušil, jim říká, že skutečně žádná protiromská akce neproběhne. 
17:07
Za pokřiku "chceme vaše dávky" odchází dav od romské ubytovny v hotelu Sport, směrem na náměstí E. Beneše.
17:00
Demonstrace se znovu zastavila před hotelem Sport. Kohout vyhlásil pětiminutovou pauzu. Demonstranti zde postávají a nic nekřičí, hlásí náš zpravodaj. Policisté mezitím podle Miroslava Brože z iniciativy Nenávist není řešení drží Romy v ubytovně dál od oken o omezují jejich pohyb, nechtějí je pouštět ven z ubytovny.
16:52
Pochod se vydal směrem k hranici s Německem. V Kovářské ulici narazil na těžkooděnce, obrátil se a nyní směřuje nazpátek ke Sportu. Policie podle Miroslava Brože drží Romy v ubytovně a nechce je pustit ven.
16:42
Demonstrace dorazila k hotelu Sport. Dav, který křičí "chceme tady klid", policie nechává okolo romské ubytovny projít, Kohout však pochod před Sportem zastavil. Je to poprvé během varnsdorfských nepokojů, kdy policie pustila demonstranty bezprostředně před budovu hotelu.
16:36
Podle Miroslava Brože z iniciativy Nenávist není řešení přišli do ubytovny v hotelu Sport těžkooděnci a zakázali Romům "mít otevřená okna", a ani za zavřeným oknem nikdo nesmí stát tak, aby byl vidět z ulice.
16:17
Dav se vydal na pochod směrem k romské ubytovně v hotelu Sport.
16:08
Na Náměstí promluvil Miroslav Brož z iniciativy Nenávist není řešení. Obhajoval transparent se shodným textem a divil se, že se lidé nechají manipulovat podvodníkem, jakým je Lukáš Kohout. Dav začal pískat a vulgárně mu nadávat. Nyní se s ním část demonstrantů dál hádá.
16:06
Kohout oznámil další novinu. Příští sobotu se bude protestovat v Praze proti "obrácené diskriminaci". A hned na druhý den, v neděli, budou pokračovat nekonečný seriál kohoutovských demonstrací ve Varnsdorfu.
15:59
Kohout právě oznámil, že pustí pár písniček a poté se účastníci demonstrace vydají na další pochod směrem k přechodu Groschenau. Pochod se tedy s největší pravděpodobností vydá cestou kolem romské ubytovny v hotelu Sport.
15:59
 "V Havířově je naprostý klid," uvedl pro server Romea.cz Kumar Vishwanathan.
15:52
Aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení jsou na náměstí a roztáhli směrem k přicházejícímu davu transparent s nápisem NENÁVIST NENÍ ŘEŠENÍ.
15:52
Aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení jsou na náměstí a roztáhli směrem k přicházejícímu davu transparent s nápisem NENÁVIST NENÍ ŘEŠENÍ.
15:38
Dav právě prošel pod okny domu místostarosty Poláčka, který chrání policejní těžkoodenci. Demonstranti na Poláčka pokřikovali hesla "už jsme tady a ty tady nejseš," nebo "co je, co je, co je, co je, co je" apod. Nyní dav míří nazpět k náměstí E. Beneše.
15:22
Dav prošel ulicí 5. května. Členové antikonfliktního týmu domlouvali Kohoutovi, aby zachovával klid. Kohout se ohradil, že pochod klid dodržuje.
15:11
Shromáždění ve Varnsdorfu na náměstí E. Beneše skončilo. Kohout oznámil, že pochod není tentokrát namířen proti Romům (použil výraz "nepřizpůsobiví"), ale proti radnici, a pak vyzval přítomné, ať s ním jdou tentokrát - namísto před ubytovnu v hotelu Sport - k Poláčkovi (místostarosta Varnsdorfu). Pochod se poté vydal směrem k Havlíčkově ulici, tedy na opačnou stranu než kdyby šel před romskou ubytovnu. Poláček již dříve odsoudil protiromské pochody městem.
15:03
Ve Varnsdorfu se u mikrofonu střídají místní občané. Svá slova směřují proti radnici i proti lidem z romských ubytoven.
14:59
Asi patnáct havířovských chuligánů, k nimž se přidalo okolo šedesáti dětí pod patnáct let a teenagerů prošlo kolem ubytovny v hotelu Merkur. Část z davu se pak přemístila do jedné z místních hospod, odkud údajně plánuje další výpravu před romskou ubytovnu. Někteří z nich se však podle dostupných informací chystají na hokej, který začíná v 17.00 hodin.
14:53
Na ubytovně Sport pokračuje Mezinárodní dětský den. Děti právě sledují divadelní představení, mají možnost si zahrát fotbálek a kreslí si.
14:32
Na Havířovském náměstí Republiky skončil mítink Dělnické strany SS, který trval hodinu. Podle Kumara Vishwanathana, předsedy sdružení Vzájemné soužití, zde bylo asi 250 lidí. "Zhruba třicet z nich vypadalo, že by chtěli vyvolávat nějaké konflikty, jinak šlo o zvědavce. Těch třicet chce zamířit před ubytovnu hotel Merkur, před níž stojí policie," dodal Vishwanathan.
14:26
Ve Varnsdorfu je delegace ambasády Spojených států. Navštívila ubytovnu v T.G.M. a chystá se do ubytovny v hotelu Sport. Serveru Romea.cz to řekl Markus Pape z iniciativy Nenávist není řešení a dodal: "Zatím vše probíhá v klidu hlavně proto, že tady je americká delegace."
V hotelu Sport probíhá Dětský den podle plánu, protože nejde o městský, ale soukromý pozemek. "Hraje si tu asi padesát dětí, kreslí si, zpívají a je tu příjemná atmosféra," řekl Pape.
14:18
Na varnsdorfském náměstí E. Beneše právě svou řeč skončil Pavel Vaňáč, autor výzvy za odstoupení varnsdorfských radních. Přečetl svou petici a sklidil za to obrovský aplaus.
14:15
Kohout začal demonstraci. Oznámil, že příští týden si dají pauzu, protože jede do Prahy. Poté, co zahrála hymna, se Kohout vrátil k přepadení starší paní ve Varnsdorfu, která se shodou okolností jmenuje též Kohoutová. Dva násilníci, kteří podle ní s nějvětší pravděpodobností nebyli Romové, do ní strčili se slovy: To máš za syna. Kohout přesto tohoto incidentu nyní využil pro rozdmýchávání vášní proti Romům.
14:09
Lukáš Kohout oznámil, že akce začne za 10 minut. Na náměstí je již zhruba 300 lidí. Ti podepisují petici za odvolání starosty. Na náměstí je podle našeho zpravodaje i stánek s pivem, takže demonstranti se tímto mokem posilňují.
13:53
Akce ve Varnsdorfu ještě nezačala. "Na místě je již okolo dvouset místních lidí, včetně dětí," hlásí zpravodaj Romea.cz z náměstí E. Beneše. Počet neonacistů odhadl náš zpravodaj v této chvíli na patnáct. V hloučku kolem organizátora akce Lukáše Kohouta před chvílí padla hláška: "Dneska jim dáme pořádně zahulit."
13:36
Ve Varnsdorfu je přítomna i policejní styčná důstojnice pro národnostní menšiny Gabriela Šourková. Na dotaz Romea.cz, zda je pravda, že Romové nesmějí vycházet z ubytony na T.G.M na ulici, odpověděla: "O tom nic nevím. Byla jsem tam, z iniciativy Nenávist není řešení tam bylo asi třicet lidí. Upozornila jsem je, že na tom pozemku nemají co dělat, ale rozhodně jsem je odtud nevyhazovala. Ve Varnsdorfu jsem hlavně proto, abych monitorovala situaci z ohledu na bezpečnost situace." Podle ní jsou v ubytovně terénní sociální pracovníci, kteří se o děti starají, takže ty nebudou během protiromského pochodu bez opory.
13:34
Aktivisté iniciativy Nenávist není řešení se přesunuli na soukromou ubytovnu Sport, kde připravují pro děti volnočasové aktivity.
13:33
Na náměstí se připravuje aparatura, lidé zatím vše sledují pouze z povzdálí. "Jsou tady jen takové hloučky, odhaduji to tak na 50 lidí," hlásí zpravodaj serveru Romea.cz přímo z náměstí ve Varnsdorfu.
13:18
Podle Karla Jiřišty, správce městské ubytovny u Červeného kostela v ulici T.G.M. nesplnili organizátoři Dětského dne zákonnou podmínku, protože akci nenahlásili pět dnů předem. Vůli vyjít jim vstříct však podle vlastních slov měl. "Dětský den proběhl. S organizátory jsem se domluvil, že jej ukončí ve 12.00, ukončili jej ale o hodinu později. Jsem dnes v práci, protože jsem jim chtěl vyhovět," řekl Jiřišta Romea.cz.
13:15
V Havířově na náměstí Republiky začala demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Podle romského aktivisty Ladislava Baláže Romové sice obavy mají, ale jsou v klidu. „Uklidňuji je již několik dnů, domluvili jsme se, že kdyby k něčemu došlo, budou volat policii. Té věříme, protože zatím dělá, co má,“ dodal pro server Romea.cz Ladislav Baláž ze sdružení Europe-Roma CZ.
13:11
Aktivisté z iniciativy Nenávist není řešení pod tlakem města a policie ukončili dětský den v ubytovně na T.G.M. a odjíždějí do ubytovny Sport. Děti a jejich rodiče z ubytovny na T.G.M. musejí být zavřeni uvnitř a nesmějí vycházet. Server Romea.cz o tom informoval jeden z členů iniciativy. "Zároveň nám bylo zakázáno vstupu do ubytovny, nebylo povoleno vstoupit ani odborníkům (klinický psycholog, sociální pracovníci atp.) s tím, že město si toto prý zajistí samo. Obyvatelé ubytovny jsou nahnáni do ubytovny a nesmí ji do odvolání opustit. Nikdo nemá dovnitř ani ven z ubytovny přístup," informuje iniciativa na Facebooku.
12:56
"My nejsme tím orgánem, který by měl něco povolovat nebo zakazovat. Pokud se konání Dětského dne nelíbí městu, a to jej ve své ubytovně nechce povolit, měl by se konat na soukromém pozemku. Na místě je paní Šourková, styčná důstojnice pro menšiny, která pouze dohlíží na dodržování zákona,“ řekl serveru Romea.cz Šárka Poláčková, severočeská policejní mluvčí.
12:55
K ubytovně T.G.M., kde se koná Mezinárodní dětský den začínají najíždět těžkooděnci.
12:38
Organizátoři Mezinárodního dětského dne ve Varnsdorfu zprovoznili na zahradě ubytovny T.G.M. elektrický generátor a je připravena zvuková aparatura.
12:32
Policie a správce ubytovny na T.G.M. Karel Jiřišta vyzvali účastníky Mezinárodního dětského dne, aby ukončili veškeré aktivity připravené pro děti na dnešní den. Podle policie a správce mají být děti celé slunečné odpoledne zavřené v ubytovně a nesmějí vycházet ven. Dospělí a děti z ubytovny chtějí, aby se dětský den uskutečnil. Aktivity pro menší počet dětí probíhají na ubytovně Sport bez problémů.
11:00
Mezinárodní dětský den na ubytovnách ve Varnsdorfu je v plném proudu. Na ubytovně v ulici T.G.M mohlo asi 60 dětí vidět představení loutkového divadla, které se právě přesouvá na ubytovnu Sport. "V tuhle chvíli se pro děti hraje další divadelní představení, tentokrát již s živými herci. Probíhají tady i další aktivity pro děti, připravuje se zvuková aparatura. Je tady vynikající, příjemná atmosféra, pomáhají nám studenti romistiky, postavili jsme na zahradě dětské stany, děti si hrají z balónky," popsal sitauci na "nebezpečné ubytovně nepřizpůsobivých" pro server Romea.cz Miroslav Brož z
INNŘ.
9:40
Správce ubytovny Karel Jiřišta ustoupil a dovolil aktivistům z Iniciativy Nenávist není řešení (INNŘ) vstup do ubytovny. "Předal zodpovědnost zdejším romským pracovníkům. Máme povoleno tady být," uvedl pro server Romea.cz Miroslav Brož z Iniciativy.
8:40
Správce ubytovny a vedoucí Centra sociálních služeb města Varnsdorfu Karel Jiřišta zakázal aktivistům z Iniciativy Násilí není řešení (INNŘ) vstup do ubytovny U Červeného kostela v ulici T.G.M. Iniciativa se chystá již třetí víkend pomoci těm, kteří jsou v posledních týdnech s týdenní pravidelností vystavováni otevřené nenávisti a atmosféře davového násilí prostřednictvím rasistických pochodů svých spoluobčanů města Varnsdorfu. Více čtěte zde...

KAM DÁL?
Neznámý útočník ve Varnsdorfu napadl starou ženu, údajnou matku Lukáše Kohouta
Sobotní demonstraci v Rumburku organizátor odvolal
The Economist o Šluknovu: tvrdá slova jako za nacismu, ani politici nejsou bez viny
Policie propustila pro podvod zadrženého svolavatele protiromských demonstrací Lukáše Kohouta
SPECIÁL: Etnické nepokoje na Šluknovsku

ČTK, ryz,
Přečteno: 5664x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo